Díváte se svému psovi občas na zoubek?
Autor: Redakce <redakce(at)hafbezobav.cz>, Téma: Reklama, Vydáno dne: 19. 10. 2017Mnoho psů a koček bydlí se svým páníčkem v jedné domácnosti a jsou spolu ve velmi úzkém kontaktu. Majitelé tak mají více příležitostí všimnout si, že s dechem jejich čtyřnohého spolubydlícího není něco v pořádku. Stále častěji chodí do veterinárních ordinací právě s tímto problémem. A to je jedním z důvodů, proč se v poslední době na dutinu ústní zaměřuje stále více pozornosti, a začíná se rozšiřovat povědomí o nutnosti péče o zuby u psů.

 


Psům smrdí z tlamy…

 

Se zápachem z tlamy psa se potýká řada majitelů a často si myslí, že je to normální. Holt je to zvíře, a těm z pusy smrdí. Zápach z tlamy zvířete ale normální není (pokud na procházce sní něco „voňavého“) a může signalizovat celou řadu onemocnění. Proto zápach nepodceňujte! Původcem zápachu bývá často špatný stav chrupu.

 

I u psů, stejně jako u lidí, se usazuje na zubech zubní plak. Postupem času se jeho vrstva zesiluje, působením bakterií a slin tvrdne a vzniká tzv. zubní kámen. Bakterie rozšiřují své pole působnosti až pod dásně, které se potom odchlipují. Okolo zubu vznikají záněty dásní a dásně mohou začít krvácet. Pokud se problémy včas neřeší, může dojít až k vypadnutí zubu. Pouze veterinární lékař umí zkontrolovat stav zubu pod odchlípnutými dásněmi a odhalit i problémy, které nejsou na první pohled patrné.

 

Preventivní péčí zabráníte vzniku spousty problémů!

 

Nejlepším řešením je ale problémům předcházet. Nepodceňujte tedy nutnost péče o dutinu ústní. Čím dříve začnete, tím lépe. Psi v dnešní době neloví a neohlodávají kosti jako dřív, ale dostávají měkkou stravu. Samočistící schopnost jejich chrupu je proto narušena a musíme nastoupit do boje my.

 

 

 

 

Zachovejte klid a hodně chvalte!

 

Ideální péče je stejná jako u člověka – čištění zubů. Hlavně při čištění nikam nespěchejte, buďte v klidu a psa za každý pokrok odměňujte a chvalte. Pokud se psovi čištění nelíbí, raději ho přerušte a začněte příště znovu. Udělejte si z čištění zubů příjemnou chvilku, na kterou se budete společně těšit. Čím častěji se Vám podaří zuby čistit, tím samozřejmě lépe.

 

Je vysoce pravděpodobné, že nestihnete zuby čistit každý den. Proto doplňte tuto péči o podávání dentálních tyčinek, které obsahují aktivní látky pro zabránění usazování zubního plaku, a mechanicky zuby čistí. Tím oddálíte nutnost ošetření chrupu veterinářem.

 

I tak ukažte občas zuby veterináři!

 

I přes veškerou péči, nechávejte pravidelně kontrolovat zuby veterinárním lékařem. V případě potřeby odstraní lékař zubní kámen ultrazvukem. Tento zákrok se provádí v narkóze, proto může lékař zkontrolovat i části zubu, které nejsou vidět. Případně vytrhne zuby, které už nejdou zachránit. Tím zbaví pejska zbytečné bolesti, kterou mohou způsobovat. V případě jakéhokoliv poranění v dutině ústní – např. vzniklého během odstraňování zubního kamene či po extrakci zubu, mažte postižené místo dentálním gelem s kyselinou hyaluronovou. Gel urychlí hojení dásní, a pokud obsahuje antiseptikum, zabrání rozvoji infekce. Jen kvalitní péče zajistí dlouhý a spokojený život vašeho čtyřnohého mazlíčka. Tak mu tuto péči dopřejte a jistě vám jí několikanásobně vrátí.