Rozhovor s Milenou Prägerovou
Autor: Tereza Šafránková <tereza(at)hafbezobav.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 20. 06. 2014Rozhovor s trenérkou jednoho z předních českých flyballových družstev - Milenou Prägerovou (dříve Pachtovou).

 


 

text-align:justify;line-height:150%">Miluška stojí v čele severočeského flyballového klubu Lavina, jehož je i zakladatelkou. Flyballu se věnuje od roku 2005. V současnosti je nejen trenérkou jednoho z nejúspěšnějšího flyballového týmů Lavina Alfa (pětinásobný mistr ČR), ale se svou fenkou Dixi Czech Im plemene border kolie je také závodícím členem. Ve flyballu také působí jako hlavní rozhodčí.

 

 

mso-fareast-font-family:"Times New Roman";mso-fareast-language:CS"> 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport (flyball)?

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Psy miluji už od dětství, a pokud si pamatuji, vždy jsem měla po boku minimálně jednoho chlupatého kamaráda. A jak jsem se dostala k flyballu? Jak už to v životě bývá - shodou spousty náhod a okolností. Začalo to tím, že jsem si před třinácti lety pořídila krásné štěňátko border kolie. Díky němu jsem poznala spoustu báječných lidí, kteří mimo jiné zkoušeli tehdy zcela nový psí sport flyball, a tak jsem ho zkusila také. A jelikož se to mému Jackovi ohromně zalíbilo a já ráda dělám se svými psy to, co je především baví, oba dva jsme u tohoto sportu zůstali. Jack ovšem nyní už jen jako veterán.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

 

 

text-align:justify;line-height:150%">V současné době máme s mým manželem celkem osm psů. Již zmiňovaného třináctiletého dědouška Jacka (Blac Jack z Černobílých, BOC), sedmiletou fenu německého ovčáka Nelu (Nela u Alfreda), se kterou můj manžel slouží jako psovod PČR, pětiletého psa amerického stafordšírského teriéra Scoobyho (Manon Warior Joanidis). Dále máme tříletou fenku plemene border kolie Dixi (Dixi Czech Imp), spolu běháme flyball za družstvo Lavina Alfa, a úžasnou dvouletou fenku křížence jack russell teriéra a border kolie Lízu (Elizabetha Svojek), se kterou běhá za Alfu můj muž. Členem smečky je také roční fenka německého ovčáka Tanu (Tranza od Policie), můj parťák v práci, zatím ve výcviku. V neposlední řadě sedmiměsíční pejsek patterdale teriéra Riky (Erik Srdcové Eso), budoucí závodník ve flyballu a možná i ve sportovní kynologii malých plemen, a nakonec nejnovější přírůstek, tříměsíční kříženka australského honáckého psa a border kolie Týna (pěkné kvítko), která vlastně ještě neví, čím bude, jestli specialista na vyhledávání výbušnin nebo flybollový přeborník.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Založení našeho v současnosti nejúspěšnějšího flyball klubu Lavina, ve kterém působím od začátku jako trenér i závodník.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 
150%;font-family:"Times New Roman","serif";mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
 
mso-fareast-language:CS"> 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Dle mého názoru je nejdůležitější na flyballu týmový duch. Spolupráce a soudržnost mezi partnery nejen v družstvu, ale i v celém klubu, který může mít i více družstev. Flyball není sportem pro ambiciózní jednotlivce, ale pro týmové hráče.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Privilegia nemají naši psi žádná. Mají jen to, co každý člen naší rodiny. Suché klidné místo pro odpočinek, kvalitní potravu, výživové doplňky a hlavně dostatek psychického i fyzického vyžití. Trávíme se svými psi veškerý čas a díky tomu že jsme profesionální psovodi opravdu veškerý a nejen volný čas.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Přála bych si více porozumění mezi různými kynologickými sporty. Aby ti, co se věnují služební nebo sportovní kynologii uměli rozlišit co je dogfrisbee, agility, flyball apod. a nekoukali na všechny tyto sporty skrz prsty: „vždyť je to jen takové hopsání a k ničemu to vlastně není“. A aby ti, co například běhají agility, nebo tančí se psy, věděli, co je např. IPO nebo Tart a aby spolu dokázali komunikovat o své společné vášni - o psech. Je jen málo cvičáků, na kterých se tyto různorodé psí sporty společně potkávají a dokonce spolu i spolupracují.

 

 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">