Rozhovor s Michalem Ženíškem
Autor: Tereza Šafránková <tereza(at)hafbezobav.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 05. 05. 2014 

line-height:150%">Přečtěte si o Michalovi Ženíškovi a musherských sportech…

 


 

 

text-align:justify;line-height:150%">Michal se věnuje všem disciplínám musherského sportu, ale svou přípravu směřuje převážně k etapovým závodům. Nejraději má skijöring, ale má rád i canicross a bikejöring. Rád za sezónu vystřídá vše. Trénuje tam, kde se zrovna vyskytuje, nejčastěji tedy v okolí Plzně, v zimě v Krušných horách. Tratě střídá, aby to jemu ani psům nezevšednilo. Kromě musherských sportů Michal jezdí na běžkách, občas na kole (spíš jako dopravní prostředek), běhá a sportovně leze.

 

 

line-height:150%"> 

 

 

line-height:150%">Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Vlastně jsem neměl na výběr. Ted si dělám trochu legraci, ale doma od dětství bylo mnoho psů, koní a jiných zvířat. Navíc otec se věnoval individuálnímu mushingu aktivně. Já chtěl být jako on, většina kamarádů měla psy a jezdila s nimi skijöring. Takže kontakt s tímto sportem jsem měl od dětství. Začal jsem s bikejöringem v 10 letech, pak přešel na skijöring a v patnácti okusil canicross.

 

 

line-height:150%"> 

 

 

line-height:150%">Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

 

 

line-height:150%">Psů mi nyní běhá po zahradě šest. Jsou to speciální kříženci na mushing, říká se jim ESP (evropský saňový pes). Nejstarší fena je Šňůra (9let), je to kříženec Českého horského psa a Německého krátkosrstého ohaře. Z této domácí linie mám ještě doma 2letého psa Emana. Je to z chovu, který jsme založili s Jiřím Suchým. Dále mám doma dvě hnědé feny Bastu a Fidli, 4leté sestry s předky z Norska. A teď nově černou dvojku Kima a Kvapa, nové naděje po psu od Toma Andrese.

 

 

line-height:150%"> 

 

 

line-height:150%">Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Vážím si toho, že již několik let mám stabilní výkonnost s různými psy. Nikdy to ovšem nestačilo na nějaký výrazný úspěch na mezinárodní scéně. V poslední sezóně si cením druhého místa v národní štafetě na MS, a 6. místa na ME v canicrossu. Mám rád etapové závody, takže si cením i druhého místa na Pireně v roce 2012.

 

 

line-height:150%"> 

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Nejdůležitější je zvolit správného psa. Neuspěchat pořízení, v klidu si zjistit všechny informace. Přijet se podívat na závody, nejlépe vyzkoušet nějaké psy. Získat nějaké informace od ostřílených závodníků. Když si vyberete psa ze špatného chovu, anebo nevhodné plemeno, pak máte doma pouze jedince, který je naprosto nevhodný na co jste si ho pořizovali, a vám to nedělá vůbec žádnou radost. A to je to hlavní o co tady běží.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 

 

 

line-height:150%">Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?  
Wingdings;mso-fareast-font-family:"Times New Roman"">J

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Trávit se mnou hodiny týdně na tréninku. Navíc mě doprovázet všude a každý den, což je ale někdy docela otravné.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 

 

 

line-height:150%">Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

 

 

text-align:justify;line-height:150%">Dopřál bych všem "pejskařům" dostatek soudnosti a tolerantnosti k sobě navzájem. V poslední době se mi totiž čím dál tím častěji stává, že lidi své psy absolutně neovládají. Pouštějí je na volno a přitom psi jsou otravní a agresivní. Naposledy se mi stalo, že při tréninku mi dva psi na volno potrhali má štěňata (7 měsíců), která mě doprovázela na tréninku. Toto nejsou zrovna dobré zkušenosti pro mladá zvířata, když pominu náklady na veterině.

 

 

text-align:justify;line-height:150%"> 

 

 

"Times New Roman";mso-fareast-language:EN-US">Díky za rozhovor.

 

 

"Times New Roman";mso-fareast-language:EN-US">www.canicross.cz

 

 

 

 

"Times New Roman";mso-fareast-language:EN-US">www.facebook.com/CanicrossTjSokolMaxicky

 

 

 

 

"Times New Roman";mso-fareast-language:EN-US">