Rozhovor s Kamilou Kudrnovou
Autor: Tereza Šafránková <tereza(at)hafbezobav.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 16. 04. 2014Rozhovor s Kamilou Kudrnovou, nadějnou juniorskou závodnicí ve sportovní kynologii.

 


 

 

Kamila se se svým parťákem Tarzanem věnují v dnešní době méně oblíbené disciplíně – sportovní kynologii. Za sebou mají mnoho zkoušek, závodů a úspěchů. A jak se vlastně ke sportovní kynologii dostala?

 

 

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

 

Sportovní kynologii jsem se začala věnovat zhruba před třemi lety, kdy jsem se úplnou náhodou dostala na ukázku sportovních psů na nějaké akci. Uchvátil mně vztah, který je mezi psem a psovodem, ta naprostá souhra, stoprocentní koncentrace a odhodlanost vyhovět psovodu v každém případě. Moji prarodiče v té době vlastnili 7 měsíční štěně německého ovčáka, ze kterého se právě stával pořádný „puberťák“, a tak mi bylo navrženo, abych navštívila místní psí školu. Naše začátky byly opravdu komické, já ani pes jsme nevěděli, co se po nás vlastně chce, a sama jsem byla nesmírně překvapená, co všechno musí takový sportovní pes umět. Nejdříve jsem byla toho názoru, že nám stačí nějaké ty obyčejné základy, ale čím víc jsme drilovali a pracovali, tím více jsem si uvědomovala, že jsem našla něco, co mě doslova pohltilo a to nejen mě, ale i mého psa. Měli jsme to štěstí, že hned po naši komických začátcích se nás ujali zkušení psovodi, kteří se věnovali právě sportovní kynologii. Takže volba sportovní kynologie byla jasná. Psa nesmírně bavili obrany a byl neuvěřitelně trpělivý a pečlivý na stopách, čímž jsme opravdu překvapili. Navíc mi přijde, že pro německého ovčáka je sportovní kynologie asi nejbližší odvětví kynologie.

 

 

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

 

Mým psím parťákem je čtyřletý německý ovčák Tarzan. Tarzan je velice statný a mohutný pes s obrovskou hlavou. Je to skvělý parťák a sportovec. Miluje balonky a doslova by pro ně dýchal. Pracuje se s ním poměrně snadno, asi jako s každým německým ovčákem. Občas se sice „postaví“ na hlavu, ale v tom případě je na řadě kompromis, který uspokojí nás oba. Je to typ psa, co když chvilku má ležet doma, tak je schopný převrátit zahradu vzhůru nohama. J Miluje stopy, je pečlivý a klidný, nikdy jsem s ním neměla větší problém na stopách, kromě občasného „zazdění“ předmětu, když zrovna ležel v mraveništi. Práce na poslušnosti je z jeho strany pozorná a chtivá. Obranu má také rád, nejvíce se těší až si „lumpíčka“ odnese domů. Pak máme ještě dvouletou fenku rhordénského ridgebacka Banni.

 

 

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

 

V kynologii si vážím každé složené zkoušky a každého závodu, ve kterém splníme limit. Zatím máme složených 9 zkoušek z výkonu (ZZO, ZM, BH, IPO-VO, ZVV1, FPr1, SPr1, SPr2, SPr3) a rozhodně tím nekončíme. J Závodů jsem absolvovala opravdu hodně, ale nejvíce jsem pyšná na 1. místo z Výběrového závodu na Mistrovství ČR mládeže 2013 v Chodově v kategorii ZVV1 s nejlepší poslušností a obranou a následný postup na Mistrovství ČR mládeže v České Třebové, kde jsme skončili na 4. místě. Jinak máme 3x první místo, 2x druhé místo, 4x třetí místo a další. Získali jsme pohár za reprezentaci Ústeckého kraje v roce 2013. A samozřejmě náš nejčerstvější úspěch je 2. místo v Anketě Kynolog roku 2013 ve speciální kategorii Junior roku 2013 a 7. místo v anketě o Absolutního vítěze Kynologa roku. A doufám, že tím nekončíme J.

 

 

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

 

Tak určitě co je potřeba, a to nejen pro sportovní kynologii, mít cíl a jít si za ním. Musí vás to bavit a nikdo vás od toho nesmí nikdy odradit, i když takových lidí potkáte… Mojí hlavní prioritou je dělat to, co mě i mého psa baví a v čem jsme dobří. Každý si musí vyzkoušet, co ho i jeho parťáka bude bavit. Pokud najdete sport, který vás naplňuje, pak věřte, že jste našli něco na celý život. Tohle vás jen tak neopustí. Je to jako u každého jiného sportu, trénujete, obětujete čas i peníze, ale výsledkem je, že jste našli něco, co je pro vás důležité a jen tak vás to nepustí a medaile a poháry jsou jen třešnička na dortu. J

 

 

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?

 

Tak tahle otázka mě opravdu pobavila. J Hned jsem si představila klasický víkend, kdy mi zavolá někdo z mých přátel a ptá se mě, jestli nemám čas si někam zajít. A já hned odmítám s tím, že „mě čeká trénink obran, v sobotu taky čas nemám, to jdu na stopu a poslušnost a v neděli… to jsem zase na cvičáku“. Takže jestli se tohle dá počítat jako privilegium tak ano, má svá privilegia. A ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka, který nikdy nezradí a nepomluví. J

 

 

 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

 

Moc hezká otázka. J Kéž kdyby to šlo. Každý sport má svoje klady a zápory, které vidíte, hlavně když se dostanete o něco hlouběji. Lidé si závidí psy, výkony, body, cvičáky a prostě všechno. A pak se hodně pomlouvají, přetvářka je bohužel také na místě. Občas mi vadí předsudky, vůči například malým plemenům nebo psů bez PP, že nemohou být stejně dobří jako ty „větší“ a  „čistokrevnější“, přitom výcvik malých plemen si zaslouží náš velký obdiv, už jen proto, jaká nejrůznější plemena podle zkušebního řádu malých plemen cvičí a čeho dosáhla. Je tu samozřejmě více věcí, na které si ale musí člověk udělat názor sám. J

 

 

 

Webové stránky: www.no-tarzan.wbs.cz