Výstavní úprava shih-tzu aneb malá abeceda pro vystavovatele začátečníky - 2.část
Autor: Petra Sumeráková <(at)>, Téma: Chovatelství, Zdroj: www.iperial-bohemia.wz.cz, Vydáno dne: 21. 09. 2006Pokud se rozhodnete svého šicího mazlíčka připravit na výstavní kariéru, čtete tyto řádky správně. Jestli jste úplný začátečník, bude se Vám možná z té přemíry informací motat zpočátku hlava, ale pakliže vytrváte a Vaše výstavní nadšení neopadne po prvním nezdaru- budete se zcela jistě po čase radovat z úspěchů.
 


Další výstavní úpravy:
 

Naprostou samozřejmostí by měli být vyčištěné uši a vytrhané přebytečné chloupky a zastřižené drápky. Velmi dobré je též vystříhat chlupy mezi polštářky na spodní straně tlapek- jednak pejskovi nebudou klouzat tlapky a jednak i dle standardu při chůzi zezadu mají být viditelné polštářky u zadních tlapiček.
 
Upraveného vzhledu dosáhnete i zastřižením chlupů dokulata u všech tlapiček- zezačátku požádejte o pomoc buď zkušeného chovatele nebo psí salón. Vypadá to mnohem lépe nežli- velké ,,medvědí tlapy" s přerostlou srstí.
 

Vystříhání chloupků pod nosní houbou- je věcí každého- někdo to dělá někdo ne- osobně si myslím, že se tím jednak zvýrazní celkový vzhled obličeje a jednak je to mnohem upravenější než urousané a uslintané chloupky, které beztak pejskům jen zbytečně lezou do tlamičky.
 
Poprvé opět požádejte o radu a pomoc zkušeného chovatele nebo psí salón, protože si na to štěňátko musí zvyknout- provádí se buď nůžkami nebo zkušenější mohou použít strojek.
 

Taktéž vystříhání chloupků v bezprostřední blízkosti konečníku- lze provézt nešpičatými nůžkami nebo strojkem- provádějte jak na výstavu, tak na doma- ušetříte si tím neustálé mytí řítního otvoru od zbytků zaschlé stolice!
 
A nyní po těchto úpravách si připravte ,,kosmetický kufřík" s pomůckami na výstavu.
 

Opět neexistuje žádná 100% zásada co mít sebou......tady je seznam věcí, které používáme my: Kartáč bez kuliček na rozčesání srsti i úpravu srsti v kruhu, kartáč - tzv. pudlák- na vyčesání zaknocené srsti- např. na tlapkách či za ušima, kovový hřeben+ tupírák- na úpravu srsti na hlavě a na pěšinku, nůžtičky na roztříhání gumiček, nůžky na případné doúpravy srsti, gumičky, mašličky, gel- obyčejný vlasový - na úpravu srsti nad očima nebo prostředek Freeze it- od I.S. Bernard, antistat- zabraňující poletování srsti- vyrábějí všechny kosmet.firmy-každý musí vyzkoušet ten co mu bude vyhovovat, lak- na úpravu top knotu/culíčku/ bílý pudr na úpravu vousů, pudr ve spreji na úpravu-např. zašpiněných nebo počůraných nožiček- zamaskuje tyto drobné nehody. Samozřejmě pro jistotu několikero výstavních vodítek, napáječku na vodu, pár pamlsků za odměnu a ostatní dle individuálních potřeb.......osobně sebou vždy raději beru i fén a kulmu /ne vždy je však možnost připojit se k elektrice:-( /
 

Úprava top knotu - zlatý hřeb a korunka krásy u shih-tzu
 

Základem je samozřejmě kvalitní a hustá srst na hlavě - mezi výstavami řádně ošetřovaná- leckdy mívají i výstavní jedinci s tímto problémy a leckdy je v kruhu vidět shih-tzu s top knotem skládajícím se sotva z 10ti chlupů:-) Přitom se jedná o opravdovou korunku krásy- třešinku na dortu - dotvářející opravdu poutavý vzhled tohoto neobyčejného plemene. Existuje spoustu variant úprav a každý vystavovatel se snaží vytvořit tu svou- originální a nejkrásnější:-)
 
Pro začátek se naučte upravovat srst tak, aby Vám držela pospolu a alespoň v trošku upraveném celku.
 
U úplně malého štěňátka ve třídě dorostu s krátkou srstí - dělejte bez zbytečných složitostí jeden culíček - pečlivě vyčešte veškerou srst nad očima do jedné gumičky- uhlaďte gelem- tak aby srst držela dlouho tak jak potřebujete - ozdobte mašličkou a buď jen učeště tupíráčkem- do roztomilé a rozvrkočené ,,palmičky" nebo až chloupky povyrostou a bude možnost je nakulmovat - nakulmujte a natočte srst do ruličky směrem dozadu a zafixujte lakem.
 

U starších jedinců už lze dělat efektní culík vyčesaný do výšky.
 
Připravte si spoustu gumiček, kovový hřeben, tupírák, lak a případně kulmu.
 
Na hlavě si rozdělíme srst do dvou culíčků předního a zadního- přední- svážeme srst těsně nad očima- kde vytvoříme tzv. bublinku- uvolníme chlupy na čele, tak aby vytvořili nad nosem bouličku- bublinku, dále si svážeme srst do zadního culíčku- tyto 2 pak spojíme dohromady- ozdobíme mašličkou a buď jen natupírujeme nabo můžeme dál vyvažovat gumičkami do výšky, nakonec zafixujeme lakem.
 

Před vstupem do výstavního kruhu si srst přestříkejte antistatem, aby zbytečně nepoletovala, těsně, před tím než vejdete do kruhu si trošku stříkněte i na kartáč, ten si vemte sebou,aby jste neustále mohli upravit ,,malé nedostatky" a vzhůru do boje s ,,konkurencí" :-))))))))