Kuchařka pro psy
Autor: Jana DRVOTOVÁ <Jana(at)hafbezobav.cz>, Téma: Kuchařka, Vydáno dne: 08. 09. 2004Tipy pro všechny, kteří se rozhodli nepodlehnout záplavě zaručeně nejlepších a přesně vyvážených granulovaných krmiv a chtějí svým psím společníkům částečně nebo úplně vařit.

Výhody granulovaných krmiv: snadná příprava, výhodné při cestování, vyvážený poměr všech složek dle kategorie zvířete, ale již těžko poznáte, jak kvalitní je např. zdroj bílkovin. Jestliže je jako zdroj bílkovin uvedeno např. kuřecí maso, nedozvíte se, jestli při výrobě bylo použito kuřecích hnátů, peří nebo kuřecích prsíček. Tuky používané v krmivech jsou většinou živočišného původu, mohou být žluklé a v tom případě zbavují tělo základních vitamínů. Také vláknina může pocházet z různých zdrojů. Tím zdrojem mohou být celozrnné obiloviny, zelenina, ale také třeba novinový papír. Vitamíny, i když jsou do směsi přidány, mohou být znehodnoceny tepelným zpracováním nebo během uskladnění. Nejlepším zdrojem vitamínů je samozřejmě čerstvé ovoce a zelenina, než jejich syntetická podoba. V granulovaných krmivech chybí ještě jedna „živina“, která se nalézá pouze v čerstvých, syrových potravinách. Ty mají v sobě životní energii, kterou potřebují všechny živé bytosti ke svému vývoji.Jistě už jste slyšeli o léčení syrovou stravou.
 
Granulovaná krmiva dále obsahují umělé syntetické příchutě, aby našim miláčkům lépe chutnalo, ale už nikdo přesně neví, co to udělá s jejich zdravím. Granule se také běžně dobarvují, aby svým vzhledem, co nejvíce připomínaly maso. Některá z těchto umělých barviv mohou mít karcinogenní účinky.
 

Zdravé pamlsky a přísady do psího jídelníčku
 

Kosti
 
Kosti jsou přirozeným zdrojem vápníku. Podáváme je pouze syrové, protože vařené se mohou štěpit na ostré nebezpečné úlomky. (kosti drůbeží a rybí raději nedáváme). Pokud kosti vyvaříme ve vodě, získáme vývar bohatý na minerály.
 

Ovoce a zelenina
 
Na syrovou zeleninu a ovoce je dobré přivykat psa už od malého štěněte. Moje fena německého ovčáka milovala třešně, jahody, jablka, okurky i slupky od brambor. Znám psy, kteří se sami obslouží z keříku malin nebo borůvek.
 

Česnek
 
Místo různých sprejů nebo spotů proti parazitům můžete použít pravidelné přidávání česneku do psího jídelníčku. Česnek psům nejen chutná, ale i vypuzuje vnitřní i vnější parazity.
 
Prospěšně stimuluje střevní trakt. Je vhodný, pokud podáváte psovi hodně masa, pro psy s kloubními problémy a pro psy se sklonem k nadváze.
 

Kvasnice
 
Výborný zdroj vitamínu B
 

Kostní moučka
 
Přirozený zdroj vápníku a fosforu, zejména pro velké psy, kteří mají problémy s kostmi. Dá se koupit v prodejnách se zdravou výživou.
 

Prášek z vaječných skořápek
 
Vaječné skořápky umyjeme a necháme uschnout. Potom je dáme asi na 10 min. do trouby. Skořápky jsou velmi křehké a dají se dobře rozdrtit.
 

Rostlinný olej
 
Nejlépe za studena lisovaný slunečnicový, sójový nebo kukuřičný. Zdroj nenasycených mastných kyselin, jejichž nedostatek vede k suché a línající srsti. Granule mají kvůli delší trvanlivosti obsah těchto tuků často omezen.
 

Vitamíny důležité pro psy
 
-vitamín E zvyšuje obranyschopnost, antioxidant
-vitamín C je dobrý antivirový činitel např. při léčbě psího kašle, pravidelné užívaní předchází nebo mírní projevy artritidy.