Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
16 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Standard FCI č.239 ze dne 13.09.2000
Maďarský ohař drátosrstý - viszla
 
(Drotzörü Magyar Vizsla)


ZEMĚ PŮVODU:
 
Maďarsko

DATUM ZVEŘEJNĚNÍ PLATNÉHO ORIGINÁLU STANDARDU:
 
6. 4. 2000

POUŽITÍ:
 
Všestranně lovecky upotřebitelný pes pro lov v poli, na vodě i v lese. Jeho charakteristickými vlastnostmi jsou zejména výrazný smysl pro stopu, pevné vystavování, vynikající vlohy pro přinášení a cílevědomé sledování stopy na vodě při velké ochotě k vodní práci. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Jako výkonný lovecký pes nesmí projevovat bázlivost po výstřelu, strach ze zvěře, absenci vloh k vystavování a přinášení a nechuť k vodní práci. Pro svou bezproblémovou povahu a přizpůsobivost je vhodný i k držení v bytě.

KLASIFIKACE FCI:
 
Skupina 7 - ohaři
Sekce 1 - kontinentální ohaři
Se zkouškou z výkonu (polní a vodní práce)

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED:
 
Drátosrstý maďarský ohař vznikl křížením krátkosrstého maďarského ohaře s drátosrstým německým ohařem ve třicátých letech dvacátého století. Jeho typické plemenné znaky odpovídají krátkosrstému maďarskému ohařovi.

CELKOVÝ DOJEM:
 
Temperamentní žemlově zbarvený lovecký pes suchých a štíhlých linií, jehož tělesná stavba je robustnější než u maďarského krátkosrstého ohaře. Je to typ všestranného ohaře, který vykazuje vytrvalost, výkonnost, pracovitost a odolnost.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:
 
Délka těla mírně překračuje kohoutkovou výšku.
Hloubka hrudníku dosahuje téměř poloviny kohoutkové výšky.
Čenichová partie je o něco kratší než polovina délky celé hlavy.

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA):
 
oddaný, lehce cvičitelný a učelivý, sebevědomý pes. Nesnáší hrubé zacházení a nesmí být ani agresivní, ani bázlivý. Dobře udržuje kontakt s vůdcem, hledá s náruživostí, je vytrvalý, disponuje dobrým nosem a vynikajícím způsobem vystavuje.

HLAVA:
 
MOZKOVNA:
Lebka: Přiměřeně široká, mírně klenutá, s nepříliš výraznou čelní brázdou, která probíhá od středně vyvinutého týlního hrbolu ve směru stopu. Nadočnicové oblouky jsou přiměřeně vyvinuté.
Stop: mírný.
 
OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nosní houba: čenich je dobře vyvinutý se širokými nozdrami. Jeho barva ladí s tmavým tónem srsti.
Morda: Čenichová partie je tupá, ne zašpičatělá, dobře osvalená se silnými čelistmi. Hřbet nosu je rovný.
Pysky: jsou těsně přiléhají, nejsou převislé.
Čelisti / zuby: Silné čelisti s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, přičemž horní řada řezáků překrývá bez mezery spodní a zuby stojí přiměřeně kolmo; 42 zdravých zubů dle zubního vzorce.
Líce: silné, dobře osvalené.
Oči: středně velké a mírně oválné. Oční víčka dobře přiléhají k oku. Pohled živý, inteligentní. Barva očí je hnědá a ladí s barvou srsti, přičemž přednost se dává tmavší barvě.
Uši: nasazeny mírně vzadu a středně vysoko. Ušní boltce jsou jemné a přiléhají k lícím. Mají tvar zakulaceného V a jejich délka tvoří zhruba tři čtvrtiny délky hlavy.

KRK:
 
Středně dlouhý, přiměřený k tělu, silně osvalený, mírně klenutý. Těsně přiléhající kůže na hrdle.

TRUP:
 
Kohoutek: výrazný a svalnatý.
Hřbet: pevný, rovný, dobře osvalený. Trnové výběžky mají být zakryty svalstvem.
Bedra: krátká, široká, pevná, osvalená, rovná či mírně klenutá. Přechod od hřbetu k bedrům je kompaktní a pevný.
Záď: široká a dostatečně dlouhá, ne krátká, k nasazení ocasu mírně spáditá, nesmí být sražená; dobře osvalená.
Hrudník: je hluboký a široký s výrazným, dobře osvaleným a přiměřeně klenutým předhrudím; hrudní kost má sahat co nejdále dozadu. Hloubka hrudníku má dosahovat k loktům. Žebra jsou mírně klenutá. Zadní žebra sahají daleko dozadu.
Spodní linie a břicho: tvoří elegantní oblouk, břicho je napjaté a lehce vtažené.

OCAS:
 
Poměrně nízko nasazen, u kořene silný, ke špičce se zužuje. V zemích, kde není kupírování zákonem zakázáno, se z preventivních důvodů s ohledem na lovecké využití krátí o jednu čtvrtinu. Pokud není zkrácen, dosahuje až k hlezennímu kloubu a je rovný, případně lehce šavlovitě zahnutý. Při pohybu je nesen výš až k horizontále. Ocas je dobře a hustě osrstěn.

KONČETINY:
 
HRUDNÍ KONČETINY:
při pohledu zepředu jsou hrudní končetiny rovné a rovnoběžné, při pohledu ze strany kolmé a dobře postavené pod tělem. Dobře utvářených kostí a silného svalstva.
Plece: Lopatka je dlouhá, šikmá a dozadu ploše přiléhající. V pohybu je pružná a je výrazně osvalená. Dobré zaúhlení mezi lopatkou a ramenní kostí.
Ramenní kost: pokud možno dlouhá a dobře osvalená.
Lokty: těsně přiléhají k tělu, ale nejsou vmáčknuté; nejsou vytočené, ani stočené dovnitř. Dobré zaúhlení mezi ramenní kostí a předloktím.
Předloktí: rovné a dlouhé, dostatečně osvalené se silnými, nikoliv však hrubými kostmi.
Zápěstí: suché a pevné.
Přední nadprstí: krátké a jen lehce šikmo postavené.
Tlapy: lehce oválné s pevně sevřenými, dobře klenutými silnými prsty a silnými hnědými drápy. Pevné a odolné polštářky břidlicově šedavého odstínu. V klidu i pohybu jsou tlapy rovnoběžné.
 
PÁNEVNÍ KONČETINY:
Obecně: při pohledu zezadu rovné a rovnoběžné. Správně zaúhlené se silnými kostmi.
Stehno: dlouhé, osvalené, s odpovídajícím zaúhlením mezi pánví a stehnem.
Kolena: dobré zaúhlení mezi stehnem a bércem.
Lýtka: dlouhá, osvalená a šlachovitá. Délka lýtka odpovídá přibližně délce stehna. Dobré zaúhlení mezi lýtkem a zadním nadprstím.
Hlezno: silné, suché a šlachovité, poměrně nízko postavené.
Zadní nadprstí: kolmé, krátké a suché.
Tlapy pánevní končetiny: viz tlapy hrudních končetin.

POHYB:
 
Typickým chodem je pružný a elegantní prostorný klus s prostorným a dlouhým krokem. V poli hledá vytrvalým cvalem. Při pohybu je hřbet pevný a zůstává ve vodorovné poloze. Dobré držení těla. Mimochod je nežádoucí.

KŮŽE:
 
Pevně přiléhá k tělu, netvoří záhyby a je dobře pigmentovaná.

OSRSTĚNÍ:
 
SRST: Drátosrstá, přiléhavá, silná, hustá a matná. Krycí srst je 2 až 3 cm dlouhá, podsada hustá a odpuzující vodu. Delší srst nesmí překrývat obrysy těla. Svojí hustotou a odpovídající tvrdostí by měla poskytovat dobrou ochranu při nepříznivém počasí nebo před možným zraněním. Spodní části končetin stejně jako spodek břicha a hrudi by měly být pokryty kratší, měkčí a řidší srstí, hlava a uši pak srstí kratší a tmavší, nikoliv však měkkou či hustou. Výrazné obočí zdůrazňuje stop a spolu se silným, tvrdým, nikoliv však dlouhým (2 - 3 cm) vousem po obou stranách mordy podtrhuje energický výraz obličeje. Po obou stranách krku se nacházejí kartáčky srsti ve tvaru V.
ZBARVENÍ: Různé odstíny žemlové barvy. Ušní boltce mohou být tmavší, jinak jednotné zbarvení. Červené, hnědavé nebo vybledlé barevné tóny jsou nežádoucí. Malá bílá skvrna na předhrudí nebo na hrdle, jejíž průměr nesmí překročit 5 cm, stejně jako bílé odznaky na prstech tlap nejsou vadou. Barva pysků a očních víček odpovídá barvě nosu.

VELIKOST:
 
Kohoutková výška: psi 58 - 64 cm
feny 54 - 60 cm
Zvyšovat kohoutkovou výšku je nežádoucí, vhodné je usilovat o střední velikost. Statická a dynamická vyváženost a symetrie jsou důležitější než v centimetrech naměřená výška.

VADY:
 
Jako chyba musí být posouzena každá odchylka od uvedených údajů, hodnocení chyby by pak mělo být přímo úměrné stupni odchylky.

VYLUČUJÍCÍ VADY:
 
- Výrazné odchylky od standardu plemene
- Hrubé odchylky od pohlavního výrazu
- Netypická hlava
- Skvrnitý nos
- Převislé pysky a volné otevřené koutky
- Předkus, podkus, zkřížený skus jakož i přechodné formy
- Chybění jednoho nebo více zubů ze skupiny řezáků (I), špičáků (C) nebo třenových zubů P2 až P4 a stoliček M1 a M2, absence více než dvou třenových zubů P1. Na zuby M3 se nebere zřetel. Neprořezané zuby se hodnotí jako chybějící.
- Nadpočetné zuby vybočující z řady
- Rozštěp patra či pysku
- Světle žluté oko, příliš volná víčka, ektropium, entropium, dvojitá řada řas
- Výrazný lalok pod krkem,
- Vlčí drápky, tzv. paspárky,
- Špatná mechanika pohybu,
- Řídká srst, chybějící podsada, dlouhá, měkká, hedvábná, huňatá, kudrnatá či zvlněná srst, chybějící kartáče delší srsti na končetinách.,
- Tmavohnědá či světle žlutá barva, vícebarevnost, nejednotná barva, bílá hrudní skvrna v průměru větší než 5 cm,
- Bílé tlapy,
- Nedostatečně pigmentovaná kůže, oční víčka a pysky,
- Kohoutková výška odchylující se o více než 2 cm od standardu,
- Jakákoliv známka nevyrovnanosti povahy.

POZNÁMKA:
 
Psi musejí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela v šourku.
 
Překlad: Michálek, Dvořák
Zdroj: http://www.cmku.cz


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
21.01.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 28.01.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.

05.01.2018: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: ZRUŠENO

19.12.2017: Tip na dárek
Darujte výcvikové lekce u HAFBO. Předplaťte kredity jako vánoční dárek. Dostanete kredit v dárkové podobě. Případně můžeme zaslat elektronicky. Pište na michaela.k@hafbezobav.cz.

07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
861  (861 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
610  (610 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
514  (514 hl.)
Odčervuji nepravidelně
539  (539 hl.)
Neřeším to
524  (524 hl.)

Celkem hlasovalo: 3048


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie