Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
61 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Český název: Chien Fila de Saint Miguel
 
Originální název: Chien Fila de Saint Miguel
 
Oficiální zkratka: FSM
 
Pořadí popularity: 276. místo [593.1b]
 
Číslo standardu FCI: 340
 
Skupina FCI: Skupina 1 - Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
 
Země původu: Portugalsko
 
 
Celkový vzhled: Ačkoliv je to pes střední výšky, je zároveň největším pastýřským ostrovním psem na světě. Má hrubou stavbu těla, silný stisk, chůze je jakoby kymácivá do stran. Jsou schopni být přímo u stáda po celý rok venku a téměř neznají žádné nemoci. Pes má obdélníkový formát a hrubou stavbu těla. Hlava je masivní, lebka široká, lehce okrouhlá, oči jsou středního rozměru, elipsovitého tvaru, nepříliš hluboce posazené, kaštanové barvy. Uši jsou posazené vysoko, trojúhelníkového tvaru, u základu široké, na konci okrouhlé, krk svalnatý a střední délky. Ocas je u kořene silný, vysoce posazený, lehce ohnutý střední délky.
 
Povaha: Je to velice chytrý pes. Rozumí a splňuje všechny povely, avšak současně má vlastnosti vůdce. Aby majitel zrealizoval všechny schopnosti tohoto psa, musí mít trpělivost, silný charakter a tvrdou ruku. Tito psi jsou ještě kromě pastýřské služby vynikajícími hlídači. Chování psa je nezávislé, ale majiteli poslušné. Specifickou vlastností při pastvě skotu, je zvyk kousat skot do nohy, aby jim neublížili. Psi dokáží výborně rozeznat svoje stádo od cizího. S cizím zvířetem zachází velmi přísně.
 
Výška: Pes má v kohoutku 50 až 60 cm.
Fenka má v kohoutku 48 až 58 cm.
 
Váha: Pes má kolem 25 až 35 kg.
Fenka má kolem 20 až 30 kg.
 
Osrstění: Srst je krátká, hladká, s hustým podsrstím.
 
Barva srsti: Zbarvení je jelení, šedé, světle-žluté, je přípustná skvrnitost na čele, hrudi a předních tlapách.
 
Historie plemene: Druhý název je Azorský Cattel Dog.
Plemeno se zformovalo na jednom z ostrovů Azorského souostroví, na ostrově Sant Miguel. Portugalci objevili Azorské ostrovy v roce 1427, nazvali je „Ilhas dos Acores“, což v překladu znamená „Jestřábí ostrovy“. Díky subtropickému klimatu horské oblasti s termálními gejzíry, byly Azorské ostrovy téměř „zaplaveny“ zelení a květy. V takovém, na floru bohatém, prostředí se však zvířata téměř nevyskytovala. Portugalští námořníci se rozhodli napravit chybu přírody a přivezli na Azorské ostrovy domácí zvířata. První přistěhovalci, kteří na Azorské ostrovy v roce 1439 připluli, zde našli již obrovská stáda těchto přivezených domácích zvířat, která mezi tím zdivočela. Psi se stali hlavními a cennými pomocníky nejen pro lovení této domácí zvěře, ale také pro jejich pastvu. Prvním druhem psa, který jim pomáhal byl „Caes de Filam“, což v překladu znamená „pes, který pronásleduje“. Zřídka se v literatuře může vyskytovat také název „Cao de Fila“.
Předkem Fily byli již neexistující psi „Fila da Terceira“. Tito psi se na Azorských ostrovech vyvíjeli v izolaci dost dlouho.
Od počátku 14. století až dodnes jsou tito psi u Azorských pastýřů velice oblíbení.
 
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1200  (1200 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
906  (906 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
686  (686 hl.)
Odčervuji nepravidelně
794  (794 hl.)
Neřeším to
774  (774 hl.)

Celkem hlasovalo: 4360


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie