Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
53 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Australský honácký pes
Český název: Australský honácký pes
 
Originální název: Australian Cattledog
 
Oficiální zkratka: ACD
 
Pořadí popularity: 215. místo [869.4b]
 
Číslo standardu FCI: 287
 
Skupina FCI: Skupina 1 - Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
 
Sekce FCI: Sekce 2 - Honáčtí psi
 
Země původu: Australie
 
 
Použití: pracovní, sportovní, hlídací, obranář, rodinný pes
 
Celkový vzhled: Robustní, kompaktní, symetricky stavěný pracovní pes se schopností a ochotou splnit jakkoliv těžkou zadanou úlohu. Jeho kombinace hmotnosti, síly, vyváženosti a pevné svalnaté konstituce vede k výrazu velké bystrosti, síly a vytrvalosti. Každý sklon k těžkopádnosti nebo neduživosti je vážná vada.
 
Povaha: temperamentní, mrštní a ovladatelní. Skvěle se adaptují do jakýchkoli podmínek. Mají silný vztah ke svému pánovi i celé rodině.
 
Výška: feny 43 – 48 cm
psy 46 – 51 cm
 
Osrstění: Hladká, dvojího typu s krátkou hustou podsadou. Pesíky husté, rovné, pevné a přilehlé, takže je srst odolná vůči dešti. Na spodku těla a zadní straně nohou je srst delší a tvoří krátké kalhoty. Na hlavě včetně vnitřku uší a na přední straně nohou je srst krátká. Na krku je srst delší a hustší. Srst příliš dlouhá nebo příliš krátká je vadná. v průběhu dosahuje srst na těle délku 2,5 - 4 cm.
 
Barva srsti: Modrá - modrá, modře skvrnitá nebo modře tečkovaná, s nebo bez jiných skvrn. Povolené skvrny jsou černé, modré a žluté na hlavě. Pravidelně rozmístěné skvrny mají přednost. Žluté přední nohy, prsa, hrdlo, čelisti. Zadní nohy žluté na vnitřní straně stehen, zepředu žluté na lýtkách a celé žluté od pat dolů po prsty. Žlutá podsada je přípustná na těle, pokud není patrná skrz modrou krycí srst. Černé skvrny po těle nejsou žádoucí.
Červená - červeně tečkovaná po celém těle včetně podsady, která nikdy není bílá nebo krémová, s nebo bez barevných skvrn na hlavě. Pravidelné skvrny jsou žádoucí. Červené skvrny na těle jsou přípustné, ale ne žádoucí.
 
Historie plemene: Vznik plemene souvisí s kolonizací Austrálie. Australák byl vyšlechtěn honáky dobytka křížením několika plemen. Museli to být psi do jisté míry samostatní, skromní a odolní, aby byli schopni vést stádo dlouhé míle nehostinnou suchou krajinou nebo do horských rančů. Cestovali mnoho mil jen s trochou vody a potravy. Pastevecká plemena, často zmiňovaná „blue merle highland collie“, byla křížena s dingem. Kolie byla použita pro výbornou ovladatelnost, pracovitost a doubrou vazbu na člověka. Dingo dal silnou tělesnou stavbu, silnou klínovitou hlavu, ale i vytrvalost a schopnost pracovat i v extrémních podmínkách australského vnitrozemí. Ke křížení byl použit i bulteriér, po kterém australák zdědil odvahu, houževnatost a neústupnost. Dalmatin přinesl ochotu běžet po boku honáků dlouhé míle. První snahy o popsání plemene se objevili již okolo roku 1800. Velkou měrou přispěl Thomas S. Hall, jehož rodina vlastnila v Hunter Valley rozsáhlé pozemky. Prvně se pokusil o popsání plemene okolo roku 1840. Pokračoval v kříženi a výsledkem byli psi označovaní jako Hall heelers nebo Queensland heelers (heeler v angličtině znamená patař, odvozeno od stylu práce těchto psů, kteří usměrňují dobytek drobným kousáním – štípáním do zadních nohou). Další významnou osobou ve vývoji plemene je Robert Kaleski. Jím vypracovaný původ australského honáckého psa je považován za věrohodný, jelikož v té době byla stále řada farmářů – chovatelů naživu (1903).
Autor: A. Daňková
 
 
 
Chovatelské kluby:
KLUB CHOVATELŮ MÁLOPOČETNÝCH PLEMEN PSŮ - Helena Jeníková, Žitná 29, 110 00 Praha 1, tel : 296 326 020, 603 917 977
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
687  (687 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
435  (435 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
399  (399 hl.)
Odčervuji nepravidelně
399  (399 hl.)
Neřeším to
384  (384 hl.)

Celkem hlasovalo: 2304


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie