Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
60 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

Informace o plemeni
 
Katalánský ovčák
Český název: Katalánský ovčák
 
Originální název: Gos d'Atura Catala
 
Oficiální zkratka: KTO
 
Pořadí popularity: 210. místo [1047.5b]
 
Číslo standardu FCI: 87 (Standard >>)
 
Skupina FCI: Skupina 1 - Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
 
Sekce FCI: Sekce 1 - Pastevečtí psi
 
Země původu: Španělsko
 
 
Použití: Opravdová povaha plemene vyniká při dohledu nad stády. Pes následuje nejen pokyny pastevce, nýbrž je nadto v mnoha případech schopný zasáhnout podle vlastního rozhodnutí. Vede stádo s podivuhodnou lehkostí tak, že se žádné zvíře od ostatních neodloučí. Jeho velká odvaha a jeho statečnost připuští také jeho využití pro hlídání. Vzhledem k jeho velikosti, pěkné srsti, jeho inteligence a velké oddanosti svému pánovi může také být výborný průvodce.
 
Celkový vzhled: Je to pěkně tvarovany pes střední velikosti s pěknou srstí. Je plný temperamentu, inteligentní, vytrvalý a zdravý, bez genetických chyb. Jeho vznešený výraz a živost Vás učaruje ke společným chvílím. Stejně jako žil v těsném kontaktu s pastevcem po mnoho generací. Zvládá plnit nejen jeho příkazy, ale je natolik schopný, že stádo ovládá i pomocí svých vlastních zkušeností a nedovolí jedinému kusu se vychýli t od tisícihlavého stáda. Naopak je schopný na vyžádání pastevce oddělit z ohrady kusy určené na porážku nebo ke stříhání.
 
Povaha: Velmi zdrženlivý, čilý a inteligentní pes, s ušlechtilým výrazem, prostou, poctivou venkovskou povahou, ovčákovi a jeho svěřenému stádu obětavě oddany. Cizí nepotřebuje, což jeho příležitostné nepřístupné zdání připouští. Je velmi ostražitý. Velmi odolný proti horku, chladu a všem výkyvům počasí. I při skromné potravě je schopen pracovat i v mimořádně obtížných podmínkách.
Pejsek střední velikosti, plný temperamentu, inteligentní, vytrvalý a zdravý, bez genetických chyb . Jeho vznešený výraz a živost Vás učaruje ke společným chvílím. Stejně jako žil v těsném kontaktu s pastevcem po mnoho generací. Zvládá plnit nejen jeho příkazy, ale je natolik schopný, že stádo ovládá i pomocí svých vlastních zkušeností a nedovolí jedinému kusu se vychýlit od tisícihlavého stáda. Naopak je schopný na vyžádání pastevce oddělit z ohrady kusy určené na porážku nebo ke stříhání.
 
Výška: Kohoutková vyška : Psi: od 47 cm do 55 cm , Feny: od 45 do 53 cm .
 
Osrstění: Srst dlouhá, hladká nebo velmi lehce zvlněná.Tvrdá. Hustá podsada,zvláště v zadní třetině těla. Na hlavě tvoří bradku a kníry,(vous),tupátko a obočí, které však nepřekrývá oči. Končetiny mají praporce a ocas vlajku . Všimněte si, že během vyměny srsti se ukazuje typicky fenomén:rozdělen do dvou fází - nejprve vyměna srsti v přední polovině těla, tak ,že je to patrné,když srst vypadává, druhá polovina psa je s odlišným kožichem. Ve druhé fázi se vyměňí srst zadní poloviny,čímž se srst sjednotí .
 
Barva srsti: dálky vypadá pes jednobarevně; na končetinách (packách) mnohdy se světlejšími odstíny. Z blízka je jasně viditelné, že barva je složena směsí rozlišných tónů: plavá barva, šedohnědá s nebo bez červené , šedá bílá nebo černá.
Poskytnuté základní barvy jsou:
plavá barva s odstupňováním světlé, střední a tmavé varianty
pískově-žlutá (Arena) sestávající z šedé, bílé a černé srsti, rovněž ve třech variantách: světlé, střední a tmavé
šedá sestávající z bílé, šedé a černé srsti, ve variantách od stříbřitěšedé až šedočerné.
Když převládá černá a to jen s bílou srstí smíchaná; zachová se vzácně šedivá černá. Jsou také jedinci se směsí z černé, tříslové barvy a načervenalé-pískově-žluté srsti;což vyvolává představu pálení. Černé nebo bílé skvrny nejsou přípustné. Někdy je tolerováno několik malych skupinek bílé srsti v podobě hvězdičky na hrudi nebo na horní straně prstů; v posledním případě (bílé chlupy na prstech) nesmí byt doprovázeny bílymi drápky.
 
Historie plemene: Původem te nto ovčácký pes pochází z katalánské oblasti Pyrenejí, přesněji jeho zrod je přisuzován údolí řeky Fresser. Jeho následné rozšíření se řídilo chovem ovcí,tedy do všech oblastí Katalánie.Katalánsko je severošpanělská provincie, která se rozprostírá od španělsko-francouzs kých hranic podél pobřeží směrem na sever až k Pyrenejím. První název Katalánského ovčáka byl od 1911 Gos de Tura. Od roku 1936 je tento psík ve světě známý pod názvem Gos d´Atura cerda. Gos znamená v Katalánštině,, pes,, d´Atura je odvozeno od práce u stád. Označení cerda nesla krátkosrstá varianta Katalánského ovčáka pocházející z oblasti Cerdanye. Ještě v roce 1990 je FCI uváděn krátkosrstý Katalánský ovčák . Srst je popisována krátká, hustá a přiléhající. Barva: Černá se znaky srnčí hnědé. Občas se ještě objevuje. Nyní je používán jen název dlouhosrsté varianty Gos d´Atura. Toto jméno je již bez označení délky srsti, protože čistokrevně se již chová jen s dlouhou srstí.
 
 
 
Chovatelské kluby:
KLUB PYRENEJSKÝCH PLEMEN -
 
 


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1200  (1200 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
906  (906 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
686  (686 hl.)
Odčervuji nepravidelně
794  (794 hl.)
Neřeším to
774  (774 hl.)

Celkem hlasovalo: 4360


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie