Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
71 Hostů, 1 Uživatel

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Změna krmiva u psa: Jak na to

Vydáno dne 14. 04. 2016 (1008 přečtení)

Důležitým tématem všech psích chovatelů je výběr správného krmiva... 


Nehledě na konečné rozhodnutí, čím svého psího parťáka budete krmit, je dobré znát správné důvody a především pravidla přechodu na nové granule. Proto jsme pro vás připravili drobný manuál, co neopomenout.

Pokud psovi měníte stravu, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Pro začátek je dobré si zajistit malý vzorek krmiva, který slouží pouze k vyzkoušení chuťové atraktivity. Ani u malých plemen s nízkou krmnou dávkou totiž nelze pozorovat reakci zvířete na krmivo za tak krátkou dobu. K tomu slouží menší balení, se kterými můžete krmivo začít zkoušet.

Změna psího jídelníčku nesmí být radikální

Přechod z krmiva na krmivo je nutné dělat postupně, aby se zachovala stabilita trávení. Nutriční odborník značky Brit, Ing. Martin Kváš, upozorňuje na okamžitou změnu stravy ze dne na den: „Příliš rychlá změna krmiva může vést až k průjmu. Proto by měla trvat alespoň 7 – 10 dnů. V průběhu této doby se spolu musí obě krmiva (předchozí a nové) míchat. Podíl původního krmiva se postupně snižuje, podíl nového krmiva se postupně zvyšuje.“ Změna konzistence výkalů je při změnách krmiv poměrně častým jevem a není nutné se jí nechat „vylekat“. Ve velmi krátké době (2 – 3 dny) se vše dostane do „normálu“.

Krmnou tabulku s citem upravte potřebám pejska

U krmné dávky uvedené v tabulce na obalu granulí počítejte vždy s tím, že jde o dávkou doporučenou. Tu je nutné přizpůsobit individualitě psa: jeho chuti k jídlu, aktivitě a především tělesné kondici. Méně aktivní psi mají běžně nižší příjem potravy než psi ve fyzické zátěži. Stejně tak v teplých obdobích roku pes jí méně než v zimě. Štěňata a mladí psi musejí být krmeni tak, aby jejich růst odpovídal typické růstové křivce daného plemene nebo velikosti. Dospělí psi zase musí dostávat tolik krmiva, aby nedocházelo k nepříznivým změnám jejich tělesné kondici: aby netloustli, ani nehubli.

Kdy a proč měnit krmivo

Ve chvíli, kdy si domů přinesete štěně, vybíráte od toho momentu vy, co bude jíst a jste od té chvíle také zodpovědní za jeho zdravotní stav. Ing. Martin Kváš doporučuje, aby ke změně na nové krmivo, pro které se rozhodnete, nedošlo hned: „Každý dobrý chovatel vám s pejskem předá i krmivo, na které byl doposud zvyklý. Přestože chcete třeba vybrat jiné složení, nebo recepturu v jiné cenové hladině, počkejte, až si pes trochu zvykne v novém domově.“ Prostě nechte psovi týden dva na „rozkoukání se“.

Jiný pes, jiné krmivo

Dalším, přirozeným důvodem ke změně krmiva jsou rozdílné životní fáze v životě pejska. Jako štěně potřebuje jiné složení granulí než v dospívání, dospělosti a v seniorském věku. A samozřejmě také záleží na životním stylu: aktivitě, prostředí, ve kterém žije, sklonům k obezitě… Jednoduše se může stát, že po změně na krmivo pro dospělé psy budete muset za čas nasadit speciální řadu pro aktivní psy. Nebo naopak recepturu pro omezování váhy.

Dobré je to, co vyhovuje psovi i vám

Kromě příchodu nového mazlíčka do rodiny to máme tedy druhý a zároveň nejčastější důvod, kdy ke změně krmiva dochází. Na druhou stranu je tato změna nejjednodušší, protože už pejsek granule zná, jen přecházíte v rámci produktové řady na novou variantu. Třetí moment, kdy krmivo určitě vyměnit, je nasnadě: psovi to stávající nevyhovuje. Ať už v reakci na krmivo dochází ke zhoršení kvality kůže a srsti, přecitlivělosti na některou z jeho složek, či dokonce potravní alergii, je nutné přejít na hypoalergenní krmivo.

Hledejte správnou recepturu

Nedbejte jen na „nálepku“, ale prozkoumejte, jestli skutečně neobsahuje časté alergeny, jako jsou vejce, pšeničný lepek nebo kuřecí maso. „Naopak se není potřeba obávat jakéhokoliv živočišného tuku. Ten nehledě na původ nemůže vyvolávat alergie. Proto nebuďte vyděšení, když v hypoalergenní receptuře třeba z jehněčího masa najdete kuřecí tuk,“ dodává Ing. Kváš.

Dejte pozor na zdravotní indispozice

 „K nejčastějším mýtům ve výživě domácích mazlíčků patří údajná vybíravost pejska,“ přiznává Ing. Kváš. Za náhlým problémem s příjmem krmiva, které pes už několik týdnů jí, mohou stát zdravotními důvody. Může jít především problém s chrupem, na který trpí především malá plemena. Bolest zubů vede k odmítání krmiva a výživa často skončí u masových konzerv. Z hlediska majitele jde o chuťový důvod, ale měkké maso se psovi jednoduše lépe jí. A hlavně – samotné masové kapsičky a konzervy nejsou určeny pro dlouhodobé stravování. Pro to existují kompletní granulovaná krmiva s vyváženým obsahem, vitamíny a dalšími aditivy.

 

V případě jakýchkoliv dotazů je možné se obrátit do Brit poradny na www.krmivo-brit.cz.

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1415  (1415 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1109  (1109 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
871  (871 hl.)
Odčervuji nepravidelně
985  (985 hl.)
Neřeším to
962  (962 hl.)

Celkem hlasovalo: 5342


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie