Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
59 Hostů, 1 Uživatel

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Jaké krmivo pro psy podávat?

Vydáno dne 23. 02. 2016 (743 přečtení)

Zdravý a dlouhý život psa je silně podmíněn jeho správnou výživou. Proto otázka čím krmit psa patřila vždy u chovatelů mezi ty nejpalčivější...


Zdravý a dlouhý život psa je silně podmíněn jeho správnou výživou. Proto otázka čím krmit psa patřila vždy u chovatelů mezi ty nejpalčivější. Dnes se většina majitelů psů rozhoduje mezi třemi způsoby krmení - syrovými potravinami, vařenou stravou nebo granulemi.

 
1. Syrové potraviny

Krmení psa syrovými potravinami se označuje pojmem BARF. Dnes je tato snaha co nejvíce se přiblížit přirozenému krmení předka psa - vlka stále populárnější. Základem krmení je syrové maso, vnitřnosti doplněné kostmi a syrovou zeleninou. Přidávat se může i ovoce, mléčné výrobky, vejce, bylinky, oleje, vločky. Důležité je dbát na pestrost stravy, aby pes dostal všechny živiny, které potřebuje. Výhodou tohoto druhu stravy je přijímání živin v přirozené formě, nedochází k denaturaci bílkovin a ztrátě vitamínů tepelnou úpravou. Majitelé krmící psa tímto způsobem, u něho pozorovali zlepšenou kvalitu srsti, snížený výskyt zubního kamene, odstranění psího zápachu, posílení imunitního systému, lepší osvalení a silnější šlachy a vazy, snížené riziko torze žaludku, méně trusu a celkové zlepšení zdravotního stavu. Na druhé straně existuje z tepelně neupraveného masa zvýšené riziko přenosu patogenů a parazitů (např. Salmonela, toxoplasma, …), proto se doporučuje syrové maso mrazit minimálně 48 hodin při - 200C. Na přijímání takovéto potravy je třeba psa postupně navykat, být opatrný zejména při podávání kostí. Kromě toho je tento způsob krmení náročnější i z časového, odborného a finančního hlediska.

 
2. Příprava domácí stravy pro psa (vařené potraviny pro psy)

Někteří majitelé krmí svého psa vařenou stravou, což ale neznamená krmení zbytky lidské potravy, která je příliš kořeněná, solená a má pro psa nevhodné živinové složení. Krmivo vařené speciálně pro psa má rozmanitější chuť, vůni i strukturu, a proto je pro něj obvykle chutnější než granule. Při tomto způsobu krmení, mohou majitelé dohlížet na kvalitu vstupních surovin a přizpůsobit krmení individuálním potřebám svého psa. Určitým rizikem může být nevyvážený poměr  živin a překrmování některou složkou. Většinou je třeba přidávat minerální a vitaminové doplňky. Příprava domácí stravy pro psa klade vyšší nároky na čas, práci a odborné vzdělání majitele.

 
3. Suché krmivo – granule pro psy

 

Krmení suchým krmivem, tedy granulemi patří mezi nejjednodušší způsob nasycení psa. Například granule Calibra obsahují všechny živiny ve správném poměru, které pes potřebuje. Jednotlivé druhy granulí se však značně liší v kvalitě a ceně. Levnější značky se supermarketů jsou plné obilovin a vedlejších odpadů živočišného původu. Jsou hůře stravitelné a pes je potřebuje přijmout ve větším množství. Lepší krmiva jsou vyráběny v různých řadách podle věku a hmotnosti psa, obsahují kvalitnější suroviny a maso. Nejkvalitnější a tedy nejvhodnější krmiva pro psa neobsahují žádné obiloviny, jen maso a zeleninu, případně ovoce, čemuž odpovídá i jejich vyšší cena. Na trhu jsou dostupné i speciální veterinární diety vhodné pro psy s různými onemocněními. Výhodou granulí je kromě jednoduchosti i jejich neměnné složení. Trávicí trakt psa se této potravě zcela přizpůsobí, a tak dochází k maximálnímu využití živin a minimalizování trávicích obtíží.

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1135  (1135 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
898  (898 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1013  (1013 hl.)
Neřeším to
992  (992 hl.)

Celkem hlasovalo: 5478


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie