Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
11 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Výživa sportovních psů

Vydáno dne 28. 01. 2016 (602 přečtení)

Sportovní psi mají pro svou zvýšenou fyzickou aktivitu i zvýšené nároky na příjem živin...


... Pro podávání výborných výkonů je důležitý nejen adekvátní trénink, ale i kvalitní krmivo. Mělo by obsahovat více energie, proteinů, minerálů a vitamínů v co nejkoncentrovanější a nejsnáze stravitelné podobě, aby se zbytečně nezatěžoval trávicí aparát psa. Samozřejmě všechny druhy živin by měly být zastoupeny v adekvátním poměru a množství. Takové podmínky splňují pouze kvalitní granule pro psy určená pro výživu sportovních psů (například Calibra Energy). Náročnější alternativou je doma připravovaná strava, která se ale často neobejde bez přídavku výživových doplňků.

 
Jaké jsou zdroje energie, které tělo využívá?

Mezi základní živiny a možné zdroje energie nacházející se v krmivech psů patří sacharidy, tuky a bílkoviny. Nejsnáze dostupným a nejpohotovější zdrojem energie jsou sacharidy. Vyskytují se ve formě škrobu, jednoduchých cukrů nebo vlákniny. Tuky patří zas mezi nejkoncentrovanější zdroje. Skládají se z mastných kyselin, jsou důležitou součástí membrán buněk. V organismu plní kromě zdroje energie i stavební, zásobní, izolační, transportní, metabolickou a mnohé jiné funkce. Jsou potřebné pro vstřebávání některých vitamínů a zvyšují chutnost krmiva. Bílkoviny jsou jako zdroje energie využívané v omezené míře, protože jsou v první řadě stavební složkou tkání a jejich přeměna na energii je složitý proces, který zatěžuje organismus. Jsou nezbytné pro život jedince, protože obsahují esenciální aminokyseliny a plní v organismu nespočet úkolů.

 
Jakou roli hrají vitamíny a minerály?

Vitamíny a minerály jsou důležitou součástí krmiva. Jsou nezbytné pro metabolické pochody v organismu, některé jsou stavební složkou tkání. Jejich nevyvážený příjem se může projevit na začátku sníženým výkonem, dále poruchami růstu a náchylností k různým onemocněním.

 

Co je třeba brát v potaz při výběru krmiva pro sportovní psy?

Při výběru krmiva pro psy třeba zohlednit druh a množství jeho sportovní aktivity. Například pes táhnoucí sáně v celodenním mrazu má vyšší spotřebu energie než pes cvičící dogdancing. Psi v zátěži bychom měli krmit nutričně vyváženým, koncentrovaným a lehce stravitelným krmivem, přičemž je třeba dbát na dostatečný příjem vody. Na trhu jsou dostupné granule s vyšším obsahem energie a přídavkem látek na ochranu kloubů, které jsou určeny pro sportovně aktivnější psy. Existují i specializované krmiva pro určité druhy sportů, například pro závodní chrty krmivo značky Red Mills. Druh a množství krmiva je třeba kromě toho přizpůsobit i změněné aktivitě psa během roku a závodní sezóny.

 

 

[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
21.01.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 28.01.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.

05.01.2018: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: ZRUŠENO

19.12.2017: Tip na dárek
Darujte výcvikové lekce u HAFBO. Předplaťte kredity jako vánoční dárek. Dostanete kredit v dárkové podobě. Případně můžeme zaslat elektronicky. Pište na michaela.k@hafbezobav.cz.

07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
861  (861 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
610  (610 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
514  (514 hl.)
Odčervuji nepravidelně
539  (539 hl.)
Neřeším to
524  (524 hl.)

Celkem hlasovalo: 3048


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie