Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
17 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Michalem Ženíškem

Vydáno dne 05. 05. 2014 (1092 přečtení)

Přečtěte si o Michalovi Ženíškovi a musherských sportech…

Reklama


Michal se věnuje všem disciplínám musherského sportu, ale svou přípravu směřuje převážně k etapovým závodům. Nejraději má skijöring, ale má rád i canicross a bikejöring. Rád za sezónu vystřídá vše. Trénuje tam, kde se zrovna vyskytuje, nejčastěji tedy v okolí Plzně, v zimě v Krušných horách. Tratě střídá, aby to jemu ani psům nezevšednilo. Kromě musherských sportů Michal jezdí na běžkách, občas na kole (spíš jako dopravní prostředek), běhá a sportovně leze.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

Vlastně jsem neměl na výběr. Ted si dělám trochu legraci, ale doma od dětství bylo mnoho psů, koní a jiných zvířat. Navíc otec se věnoval individuálnímu mushingu aktivně. Já chtěl být jako on, většina kamarádů měla psy a jezdila s nimi skijöring. Takže kontakt s tímto sportem jsem měl od dětství. Začal jsem s bikejöringem v 10 letech, pak přešel na skijöring a v patnácti okusil canicross.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Psů mi nyní běhá po zahradě šest. Jsou to speciální kříženci na mushing, říká se jim ESP (evropský saňový pes). Nejstarší fena je Šňůra (9let), je to kříženec Českého horského psa a Německého krátkosrstého ohaře. Z této domácí linie mám ještě doma 2letého psa Emana. Je to z chovu, který jsme založili s Jiřím Suchým. Dále mám doma dvě hnědé feny Bastu a Fidli, 4leté sestry s předky z Norska. A teď nově černou dvojku Kima a Kvapa, nové naděje po psu od Toma Andrese.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Vážím si toho, že již několik let mám stabilní výkonnost s různými psy. Nikdy to ovšem nestačilo na nějaký výrazný úspěch na mezinárodní scéně. V poslední sezóně si cením druhého místa v národní štafetě na MS, a 6. místa na ME v canicrossu. Mám rád etapové závody, takže si cením i druhého místa na Pireně v roce 2012.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Nejdůležitější je zvolit správného psa. Neuspěchat pořízení, v klidu si zjistit všechny informace. Přijet se podívat na závody, nejlépe vyzkoušet nějaké psy. Získat nějaké informace od ostřílených závodníků. Když si vyberete psa ze špatného chovu, anebo nevhodné plemeno, pak máte doma pouze jedince, který je naprosto nevhodný na co jste si ho pořizovali, a vám to nedělá vůbec žádnou radost. A to je to hlavní o co tady běží.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Trávit se mnou hodiny týdně na tréninku. Navíc mě doprovázet všude a každý den, což je ale někdy docela otravné.

 

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

Dopřál bych všem "pejskařům" dostatek soudnosti a tolerantnosti k sobě navzájem. V poslední době se mi totiž čím dál tím častěji stává, že lidi své psy absolutně neovládají. Pouštějí je na volno a přitom psi jsou otravní a agresivní. Naposledy se mi stalo, že při tréninku mi dva psi na volno potrhali má štěňata (7 měsíců), která mě doprovázela na tréninku. Toto nejsou zrovna dobré zkušenosti pro mladá zvířata, když pominu náklady na veterině.

 

Díky za rozhovor.

www.canicross.cz

 

www.facebook.com/CanicrossTjSokolMaxicky

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1425  (1425 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1119  (1119 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
880  (880 hl.)
Odčervuji nepravidelně
996  (996 hl.)
Neřeším to
972  (972 hl.)

Celkem hlasovalo: 5392


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie