Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
39 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Davidem Rohlenou

Vydáno dne 07. 03. 2014 (710 přečtení)

Rozhovor se sportovním kynologem Davidem Rohlenou.

Reklama


David Rohlena se věnuje zájmově sportovní kynologii již více jak 15 let. Se svým psem kníračem Dennym začal závodit v roce 2009. Na jejich společném prvním závodě, kterým bylo Mistrovství ČR kníračů 2009, obsadili 3. místo. Stejně jako poprvé, i v letech 2010 a 2011 se na Mistrovství republiky kníračů umístili na 3. místě. Nominovali se i na Mistrovství světa kníračů, kde v roce 2011 přišel první větší úspěch. Ve švýcarském Lausenu získali titul Vicemistrů světa v družstvech a odváželi domů cenné kovy. Sezóna 2012 znamenala druhé místo a titul Vicemistr republiky na Mistrovství republiky kníračů a třetí místo na Mistrovství světa kníračů, první místo a titul Mistr světa v družstvech.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

Byl jsem ještě velmi mladý, když naše maminka našla asi 3-denní štěně, o které bylo třeba se postarat. Vypiplali jsme ho celá rodina. Z prcka vyrostl statný německý ovčák a bylo třeba rozhodnout, kdo s ním bude chodit na cvičák. Vzhledem k mému trvale sportovnímu stylu života, nebyla volba těžká. Takto náhodou jsem se dostal ke kynologii. A jako na každém cvičáku, i tam potřebovali figuranta. Nasadili mi rukáv se slovy „jsi mladej a šikovnej, tak utíkej a my ti pustíme psa“. To byl začátek mé figurantské kariéry.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Jak jsem už zmínil, můj první pes byl německý ovčák Dag. Složili jsme spolu nějakou tu zkoušku a následoval další německý ovčák, jménem Rony. I s ním jsem cvičil. S dalším psem, samozřejmě německým ovčákem, jménem Caro Gája Nova, jsem začal i závodil. Bohužel byl velmi nemocen a opustil mě ještě mlád. Jeho nástupcem je, dnes již třináctiletý Eddie ze Slamáku, se kterým jsem se probojoval na vrcholové závody, včetně výběrových závodů ČKS. Ve stejné době jsem zachránil od překupníka německého ovčáka Míšu, který neměl PP. V mládí musel zažít zlé časy. Byl opravdu velmi asociální, ovšem byl vynikající hlídač, což jsem ocenil ve svém tehdejším zaměstnání. Tento pes mi nejednou doslova zachránil život. Měl jsem ho více jak deset let. Opustil nás předloni. Z tohoto povídání je myslím patrné, že mým nejoblíbenějším plemenem je německý ovčák. Moje manželka Petra, je chovatelkou velkých černých kníračů. V roce 2006 se v její chovatelské stanici narodil vrh D, ve které byl můj osudový knírač. Denny si mě vybral. Pes s ďáblem v těle, neustále optimisticky naladěný, připravený kdykoli dělat cokoli. S tímto psem, jménem Devil Denny Goldest Danubius, jsem dokázal mnoho. Dá se říci, že jsem se dotkl svého snu. Na loňském, společném již pátém, mistrovství světa kníračů, jsem ukončil naši sportovní kariéru. Denny si nyní, ve svých osmi letech, užívá radosti všedního života v naší smečce. Jako mnohonásobný šampion krásy a úspěšný závodník, je velmi využívaným plemeníkem, zejména v zahraničí, a díky tomu můžeme nyní sledovat mnoho jeho potomků. Samozřejmě doufáme, že půjdou v otcových šlépějích. Nástupcem toho mého borce by doufám mohl být dnes již roční Jesse James Goldest Danubius. Tento mladý syčák mě velmi zaměstnává a jeho příprava na závody je opravdu zábavná. Uvidíme, jak vše dopadne. Moje manželka má své dva knírače. V současnosti máme tedy celkem 5 psů.


Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Pyšný jsem na mnoho věcí. Samozřejmě na úspěchy ve sportovní kynologii. Třetí místo na mistrovství světa kníračů v roce 2012 a zároveň pohár za nejlepší obranu závodu s 98 body, to vše bylo fantastické, nezapomenutelné. I další úspěchy, několikrát třetí místo na MR KCHK, i třetí místo na výběrovém závodě MSKS, tedy s kníračem mezi všemi plemeny, naše vystoupení na CACITu v Dobříši, účast na mnoha výběrových závodech všech plemen pod ČKS i MSKS, účast na mistrovství republiky IPO pod ČKS a mnoho dalších úspěšných závodů. Ale i na naše chovatelské úspěchy jsem hrdý. Mnoho štěňat po našich psech a hlavně mnoho našich odchovů má již splněny zkoušky nejvyšší a též aktivně závodí. Jsem dlouho figurant a jsem hrdý na to, že mi na několik let opakovaně komise ČKS udělila titul svazového figuranta, tedy kvalifikaci nejvyšší možnou. Již mnoho let figuruji psy různých plemen  jiných psovodů a též jejich úspěchy mě moc těší.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Určitě nejdůležitější je trpělivost. Nic není zadarmo a bez práce nejsou koláče. Samozřejmě, pokud se někdo rozhodne pro sportovní kynologii, je třeba mít pro tento sport vhodného psa. Důležitý je i cíl, někam svou snahu mířit, mít jasno. Jsem toho názoru, že pokud se vhodně sejde šikovný pes s dostatečnými vlohami a cílevědomý a pracovitý psovod, mohou společně hodně dokázat. Hlavně se vždy snažím cvičit tak, aby to mě i mého psa bavilo. Kynologie je mou zábavou, nikoli prací a tak se chodíme na cvičák odreagovat, protáhnout a pobavit. V poslední době se do popředí dostává též velice důležitá otázka, a to zdraví zvířat. Pokud se teprve chystáte psa zakoupit, rozhodně dbejte na výběr jedince z chovu se zdravotními testy a to nejen u rodičů, ale i blízkých příbuzných. A další důležitá věc, necvičte sami. Najděte si partu nadšenců, ke kterým se přidáte, nebo si vytvořte svou vlastní.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Můj pes je můj nejlepší kámoš. Platí u mě zásada, že i kdybych sám neměl co jíst, můj pes bude mít vždy všechno, co potřebuje. Naši psi jsou naše děti. Vzhledem k tomu, že manželka je chovatelka, platí to doslova. Všechny naše kníračí miláčky jsme si odchovali a vychovali od samého počátku.

 

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?

To je těžká otázka, nicméně odpovědět mohu pouze obecně. V poslední době mi vadí atmosféra ve vedení české kynologie, a proto bych asi mávl hůlkou tímto směrem. Přeji všem pejskařům hodně zábavy a úspěchů s chlupatými čtyřnožci.

 

 

Webové stránky: www.goldestdanubius.eu

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
679  (679 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
428  (428 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
394  (394 hl.)
Odčervuji nepravidelně
391  (391 hl.)
Neřeším to
377  (377 hl.)

Celkem hlasovalo: 2269


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie