Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
64 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Názorové okénko - téma: krmiva

Vydáno dne 21. 02. 2014 (966 přečtení)

Porovnejte názory zástupců dvou českých výrobců krmiv v našem novém názorovém okénku.

Reklama


Rádi bychom Vám představili novinku na našich stránkách a tím je Názorové okénko. Budeme průběžně oslovovat představitele různých oborů kolem kynologie, pejskařů  a zvířat všeobecně a ptát se jich a na témata, která by vás mohla zajímat. Odpovědi nezkracujeme ani neupravujeme, jsou tak, jak nám je dotazovaní poslali. Máte možnost si udělat obrázek sami.

Pokud byste měli námět / téma a nápady, koho oslovit a na co se ptát, velice rádi je uvítáme.

Vaše HAFBO redakce

 

 

 

 

 

Co je při výrobě granulovaných krmiv nejsložitějším prvkem/procesem?

BRIT

         

FITMIN

Výrobu krmiv je nutno chápat jako komplexní proces, který se skládá z řady na sebe navazujících operací. Vše začíná průzkumem trhu, v rámci kterého se zjišťuje, jaké jsou potřeby a očekávání zákazníka a jeho čtyřnohého mazlíčky. Následuje tvorba konkrétních receptur, jednání s dodavateli surovin či obalového materiálu. Potom jde o vlastní výrobu krmiv a jejich balení. Jde o proces extruze hlavních položek, přidávání vitamínů a dalších důležitých výživových prvků, které působí pozitivně na zdraví zvířete. Významnou úlohu zde hraje neustálá kontrola kvality v celém procesu výroby, tedy kvality vstupních surovin, parametrů výrobního procesu a kvality finálních produktů. Mezi tím je nutné jednat s distributory a tomu přizpůsobit logistiku zboží. Celý proces je pak uzavřen zjišťováním spokojenosti zákazníků a odezvami na trhu. Všechny tyto procesy musí probíhat ve vzájemné součinnosti. Je nutné vědět, že jednotlivé operace se navzájem ovlivňují, výstup z jednoho procesu je vstupem do procesu následujícího a pouze nejvyšší kvalita každého z nich zajistí nejvyšší kvalitu výroby a tedy i spokojenost zákazníků. Mimo to je samozřejmě potřeba průběžně sledovat nejnovější informace a trendy z oblasti výživy.   Když se nad celým procesem výroby granulí zamyslíme, tak nejsložitějším prvkem, a to i v případě plně automatizovaných výrobních linek, zůstávají lidé. Lidský faktor je ten, který ve finále určuje, jak bude výrobek vypadat. Kvalitní lidé dají vzniknout kvalitním výrobkům stejně tak jako špatně zvolený tým pracovníků si neporadí s nejmodernějším zařízením.  

 

 

Co byste označili za nejlepší složení granule?

BRIT

         

FITMIN

Za nejlepší složení krmiva lze označit to, co nejlépe odpovídá potřebám psů. Potřeby zvířat jsou vyjádřeny nejen jejich požadavky na příjem jednotlivých živin. Důležitým ukazatelem vhodnosti krmiva pro dané zvíře je i jeho chutnost vyjádřená ochotou zvířete dané krmivo přijímat. Velmi důležitým ukazatelem, který hodnotí především chovatelé, je stravitelnost krmiva. Ta se projeví nejen množstvím výkalů, ale je i důležitým ekonomickým ukazatelem, protože vysoká stravitelnost krmiva umožňuje používat nízké krmné dávky. Srovnání ceny doporučených (případně i skutečných) krmných dávek je důležitým nástrojem při výběru krmiva. Sortiment krmiv Brit je natolik rozmanitý, že v něm chovatel vždy najde krmivo, které splní jak jeho očekávání, tak i nároky jeho čtyřnohého přítele.   Za nejlepší složení považujeme to, které zvířeti poskytuje vyváženou výživu s ohledem na jeho věk, plemeno a aktuální fyzickou a psychickou kondici. Naše výrobky jsme vždy vyvíjeli a inovovali tak, aby byly smysluplné a poskytovaly zvířatům to, co skutečně potřebují a nejen to, co je momentálně „in“. Dbáme na dlouhodobý užitek, který je podložený studiemi, vývojem a dlouhodobým používáním mj. i na psech v naší vlastní chovatelské stanici, kde vyrůstají nejen výstavářsky úspěšní psi, ale i sportovní šampioni. 

 

Co pro vás znamená slovo KVALITA?

BRIT

         

FITMIN

Kvalita, v obecném slova smyslu, vyjadřuje schopnost výrobku naplnit požadavky zákazníka. Každý výrobek zákazník kupuje za nějakým účelem, s nějakým očekáváním. Zde vstupují do hry nejen „hmotné“ ukazatele výrobku, jako je například obsah jednotlivých živin, ale i pocity zákazníka při jeho používání. Zákazník třeba posuzuje kvalitu krmiva i podle jeho obalu, kde očekává jednoznačnou a pravdivou informaci o krmivu, které je uvnitř pytle. A v tom podle nás i ta kvalita tkví – doporučujeme chovatelům, aby u krmiva sledovali složení či zemi původu surovin. Grafické zpracování obalů pak musí vyjadřovat filosofii krmiv. Musí z něj být zřejmé, co od daného krmiva má zákazník očekávat. Pro nás ve výrobním procesu je standardizovaná kvalita kontrolovaná ve vstupní, výrobní i výstupní fázi.   Kvalita je pro nás synonymem dobře odvedené práce. Nejde jen o to, co vyrábíme, ale také jak to vyrábíme, jaké suroviny používáme, jak kontrolujeme celý výrobní proces v jeho mezifázích od příjmu surovin přes jednotlivé polotovary až po finální výrobek ještě než ho pustíme na trh. Kvalita jsou pro nás i vztahy s našimi zákazníky, nejen s našimi prodejci, ale také s finálními spotřebiteli našich výrobků, tedy s majiteli zvířat. 

 

Hlavní rozdíl mezi superprémiovým a prémiovým krmivem?

BRIT

         

FITMIN

Neexistuje objektivní ukazatel, který by jednoznačně určoval, co je prémiová a superprémiová kvalita. Z toho důvodu naše společnost definovala tak zvaný Brit standard. Filozofií Brita je, že prémiové a superprémiové krmivo musí být stejně kvalitní. Liší se však svým zaměřením. Obě tyto skupiny mají pozitivní vliv na zdraví zvířat a superprémiové krmivo je navíc hypoalergenní. Mezi superprémiová pak patří i krmiva se speciálními parametry, jako je vysoký obsah bílkovin a podobně.   Hlavní rozdíl vnímáme v surovinách, které jsou pro výrobu daného krmiva použity, a dále v obohacení daného krmiva o tzv. funkční složky. Zatímco u superprémiových krmiv jsou receptury obohaceny o celou řadu benefitů s pozitivním vlivem na kondici a zdraví daného zvířete, prémiová krmiva často tolik benefitů neskýtají, ačkoli jsou s ohledem na svou prémiovost i tak velice vhodným řešením výživy zvířete. 

 

Výživové doplňky ano či ne, když se krmiva vyrábějí jako KOMPLETNÍ?

BRIT

         

FITMIN

Krmiva Brit jsou krmiva kompletní, obsahují tedy vše co je nutné pro normální zdravý život psa či kočky. Obsah důležitých živin, bílkovin, energie, vitamínů či minerálů v našich krmivech pokrývá veškeré nároky zvířat v nejrůznějších životních situacích. Funkční aditiva, např. mannany, extrakt z Yuccy nebo chondroprotektiva jsou použita v takových hladinách, které zajišťují jejich plnou a bezchybnou funkci v organismu. V některých případech, jako jsou chorobné stavy, rekonvalescence nebo zvýšená zátěž je vhodné zdraví zvířete podpořit vitamínovými doplňky.   Mnohé jistě jako první myšlenka napadne, že kompletní krmiva jsou přece od toho, aby byla „kompletní“, takže není potřeba výživu psa čímkoli doplňovat. Co je ale zapotřebí si uvědomit je to, že kompletní krmiva jsou připravována pro standardní zvířecí jedince. Každé zvíře je ale individuální a může mít specifické potřeby, které mohou souviset nejen s činnostmi, kterým se věnuje (např. sportovní zátěž, výstavy apod.), ale také s určitými životními situacemi (narození mláďat, léčba onemocnění, prevence kloubních potíží,…). V takových případech je využití výživových doplňků více než vhodné.  

 

Kombinace konzerv a suchých krmiv, ano či ne? Pokud ano, proč a jak? 

BRIT

         

FITMIN

Kombinování suchých krmiv s konzervami je nutné vždy posuzovat z hlediska situace, ve které se chovatel pro toto opatření rozhoduje. Konzerva je vynikajícím doplňkem suchých krmiv ve chvíli, kdy pes z objektivních důvodů sníží svůj příjem potravy. V takových situacích má kombinace suchého krmiva a konzervy své opodstatnění. Těmito důvody mohou být například onemocnění, či rekonvalescence. V některých situacích jako jsou problémy s chrupem a nechutenství před porodem je možné dočasně přejít na konzervovanou stravu úplně. Někteří chovatelé suchá krmiva předem namáčí do vody nebo vývaru a i v tomto případě může konzerva s omáčkou dobře posloužit.
Při použití kombinace suchého krmiva a konzervy je dobré vždy obě podávat dohromady, nikoliv při jednom krmení granule a při druhém konzervu. Tento postup narušuje stabilitu trávicího traktu a může vyústit až v průjmové onemocnění. Navíc působí negativně i na zvyklosti psa přijímat potravu.
  Záleží na tom, co je cílem kombinace. Pokud chce majitel psovi zchutnit granule nebo zpestřit jídelníček a do dávky granulí mu zamíchá 1 – 2 lžíce konzervy, nic zásadního se nestane (samozřejmě s ohledem na kvalitu obou použitých komponent). V případě, že by ale chtěl použít konzervu jako doplněk k plné dávce suchého krmiva, může psovi způsobit nadváhu, protože zvyšuje přísun kalorií. Pokud se zvýšení energetické hodnoty chce vyhnout a odebere část objemu suchého krmiva, pro změnu snižuje dávku vitamínů a minerálů, které jsou v granulích obsaženy a jejichž přísun je zaručen v případě podávání denní doporučené dávky krmiva. Kombinace konzerv a granulí tedy je možná, ale pouze pro zpestření jídelníčku, v rozumné míře a samozřejmě se zřetelem na kvalitu.  

 

Které krmivo z Vaší řady pro psy je dle vašeho názoru TOP a proč?

BRIT

         

FITMIN

Z Brit sortimentu lze za TOP považovat řadu krmiv Brit Care, které v plné míře splňují parametry standardu Brit. Základní filosofií této kompletní řady krmiv je „Prevence výživou“. Jsou to krmiva koncipovaná jako hypoalergenní, nevyvolávají žádné potravní intolerance ani alergie. Jsou to zároveň i krmiva dietetická s pozitivním působením na zdraví trávicího traktu. Díky obsahu speciálních, tak zvaných funkčních komponent mají tato krmiva pozitivní vliv na zdraví zvířat a pomáhají tak předcházet vzniku některých, někdy i vážných onemocnění.   Jednoznačně a i s ohledem na vlastní zkušenost a na zkušenosti našich dlouhodobých chovatelů a vlastní chovatelské stanice bych mohla doporučit krmiva z výživového programu Fitmin. Jejich hlavní výhodou je vyvážené složení, které má pozitivní vliv na zdraví a dobrou kondici zvířat, je vysoce chutné a navíc zahrnuje široký sortiment, kdy mohu vybrat krmivo na míru svému psovi dle jeho aktuální kondice a díky tomu, že výrobky mají stejné surovinové složení, tak nemusím složitě řešit přechod na krmivo jiné.   

 

Jak je na tom ČR v porovnání s okolními zeměmi, co se týká znalosti lidí ohledně krmení domácích mazlíčků?

BRIT

         

FITMIN

Výživa a krmení domácích mazlíčků jsou komplexem mnoha vědních oborů. Výživou rozumějme odhad potřeby živin pro konkrétní zvíře a její naplnění. Krmení pak představuje techniku, jakou se tyto živiny zvířatům dostávají, jakým způsobem jsou krmiva předkládána. Vždy je nutné vědět nejen CO, ale i JAK se má krmit. Je velmi potěšující, že chovatelská veřejnost v poslední době významně zlepšila svou odbornou úroveň.  V šíření této osvěty má nezastupitelnou úlohu i poradna Brit, kde chovatelé nacházejí řadu odborných informací o výživě psů a koček a dále o jejich výchově a výcviku, podaných jednoduchou a srozumitelnou formou. Ve srovnání s okolními zeměmi lze říci, že naše chovatelská veřejnost patří do kategorie velmi dobře vzdělaných lidí.   Obecně je možné konstatovat, že čeští chovatelé mají snahu se v oblasti výživy hodně vzdělávat a na výběr produktu si udělat svůj vlastní názor. Zároveň bývají mnohdy ovlivnění vidinou zahraničních výrobků, nejednou jsme byli svědky toho, že chovatel upřednostnil krmivo zahraniční výroby právě jen z toho důvodu, že bylo ze zahraničí, ačkoli odpovídající tuzemská alternativa měla třeba i lepší parametry. V zahraničí hodně dají na doporučení a vlastní pozitivní zkušenost, například naše výrobky pod značkou Fitmin, které do zahraničí vyvážíme, srovnávají zahraniční chovatelé úspěšně s nejrenomovanějšími značkami superprémiových krmiv a když Fitmin vyzkouší, tak s jeho kvalitou jsou více než spokojení.   

 

Podíl domácího trhu a exportu v krmivech Brit pro psy a kočky?

BRIT

         

FITMIN

V současnosti je asi 70 % produkce vyváženo do 50 zemí celého světa. To je dokladem kvality krmiv a spokojenosti zákazníků. Vynikající postavení značky na světovém trhu je vyjádřeno cenou Global PETS Forum Award 2014, kterou naše společnost obdržela. Tuto cenu udílí prestižní odborný časopis PETS International, který působí v oblasti potřeb pro domácí zvířata ve 136 zemích světa již od roku 1988. BRIT se tak stal světovým králem potřeb pro domácí mazlíčky pro rok 2014.  

Z výroby krmiv značky Fitmin pro psy a kočky putuje na tuzemský trh cca 75 – 80 % produkce, do zahraničí vyvážíme tedy kolem 20 – 25 %.   

 

Když byste měli v ruce kouzelnou hůlku, co byste na trhu s krmivy změnili nebo udělali jinak?

BRIT

         

FITMIN

Na trhu bychom asi s kouzelnou hůlkou v ruce neměnili nic. Na mechanismu trhu je půvabné to, že na něm vítězí ti nejlepší.  

Pokud bych opravdu mohla něco změnit, tak bych si přála, aby pro všechny platila stejná pravidla, aby si například lidé mohli opravdu jednoduchým způsobem krmiva porovnat a vybrat si to, které považují pro své zvíře za nejvhodnější. Existují sice normy, které se tuto problematiku snaží řešit, ve svém konečném důsledku ale zjistíte, že se na ně 100% spolehnout nemůžete, protože zatímco jsou české značky kontrolovatelné, tak u mnohých zahraničních krmiv se dost často až nestačíte divit, co všechno může krmivo obsahovat.

 

 

 

   

Odpovídal zástupce krmiv zn. BRIT

VAFO PRAHA s.r.o.
Chrášťany 94
252 19 Rudná u Prahy
tel./fax: +420 257 952 141
e-mail:
brit@brit-petfood.com
www.brit-petfood.com

 

Odpovídal zástupce krmiv zn. Fitmin

Dibaq a.s.
Helvíkovice 90, 564 01 Žamberk
tel.: +420 460 000 180, +420 465 676 080, fax: +420 465 613 267
e-mail:
dibaq@dibaq.cz
www.dibaq.cz
, www.fitmin.cz

 

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1207  (1207 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
915  (915 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
691  (691 hl.)
Odčervuji nepravidelně
799  (799 hl.)
Neřeším to
778  (778 hl.)

Celkem hlasovalo: 4390


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie