Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
39 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Lucií Janošcovou

Vydáno dne 19. 02. 2014 (822 přečtení)

Rozhovor s agiliťáckou juniorskou naději Lucií Janošcovou.

Reklama


 

Lucka Janošcová je tak trochu blázen do agility - každý týden několikrát trénuje, na internetu neustále vyhledávám nové a nové informace, techniky, styly vedení a další věci, které se pak snaží aplikovat na tréninku, vyhledává videa z nejrůznějších větších závodů agility a sleduje řešení určitých situací a zvažuje si sama pro sebe jejich pro i proti. A aby toho nebylo málo, chystá se na ČZU, obor kynologie.


Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

S agility jsem se prvně setkala na závodech Ostravský pohár roku 2007 na výstavišti Černá louka v Ostravě. Byla jsem tam jen jako divák a milovník psů. Do agility jsem se na první pohled zamilovala. Tato aktivita se mi líbila, protože nešlo jen o obyčejnou poslušnost, ale o sport tak, jak si jej většina z nás představuje – dynamický. Od té doby jsem toužila po psovi, který by byl pro tento sport ideální a se kterým bych mohla začít trénovat. Jelikož bydlíme v bytě, border kólie nepřipadala v úvahu. Proto jsme zvolili skladnější variantu borderky – papillona. A pak dalšího a dalšího. :)

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Momentálně má naše smečka „jen“ tři čtyřnohé členy. Nejstarší a nejmenší z nich je Google od Čeníčka (zkráceně G – „Dží“). Můj první závodní pes.  Od malička se bál blízkého pohybu u nohou, což je u psa, který běhá agility, trošku překážka. Na parkuru nedosahuje žádné závratné rychlosti, ale i přes to byl Dží první, kdo mě upozornil, že i dvoukilový drobek může s obrovskou radostí skočit zónu. Je to malá, svéhlavá, hysterická pudřenka, která mi ale na 100% důvěřuje a to je na něm to nejúžasnější.

Druhým přírůstkem byl Hannibal Porubský květ (Ný). Poprvé jsem ho viděla v jeho asi třech dnech a zamilovala jsem si ho díky lysině ve tvaru srdce. Haník je nejaktivnější a nejpozitivnější pes, jakého znám. Kromě agility děláme taky flyball, dogdancing, frisbee a obedience, avšak jen rekreačně. Naučil mě nebýt na závodech nervózní, protože s nervózním psovodem se nikdy nemá potřebu bavit. Kvůli jeho štěněcímu úrazu jsme začínali běhat až v jeho dvou letech. Nyní pětiletý už je v A3 kategorii a na každých závodech mi dokazuje, že si to zaslouží. Naučil se mi číst myšlenky, jinak si ani nedokážu představit, jak je možné, že jsme se tak daleko dostali. :)

Třetím členem, nebo spíš členkou, je Hatta (Titinka), která je sestrou Hannibala. Malá, roztomilá holčička, která si prošla dlouhou cestu, než mi mohla letos prvně stanout po boku na závodech. Její nejoblíbenější překážkou je kladina a v těsném závěsu houpačka. Je neuvěřitelně učenlivá a hravá. Snad jen díky tomu s ní neztrácím trpělivost, protože běhat s ní není o závodění, nebo čistě zaběhnutém parkuru, je to opravdu jen o legraci a společné hře.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

Mého posledního a největšího úspěchu jsem dosáhla s Hannibalem. Opravdu si toho vážím. Splnili jsme si první A3 zkoušku s čistým během, nejrychlejším časem ze všech velikostních kategorií a zkouška byla stavěna Jitkou Marouškovou. Byla to obrovská výzva, protože byl parkur opravdu náročný a hodný A3. Tímto během jsem si dokázala, že na tu kategorii s Ným opravdu máme, a nemusíme se ničeho bát. Byl to nejneuvěřitelnější zážitek v mém životě a moc za něj Jitce děkuju.

Nejvíce si však vážím mé čtyřměsíční „praxe“ trenéra v Ostravě-Třebovicích. Běhali u mě lidé, které považuji za sobě rovné, výborné psovody. Vkládali do mě své naděje, stávali se lepšími, byli učenliví a ve všem mi velmi důvěřovali. A právě té důvěry, kterou ve mně vkládali, si velmi vážím.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

U agility považuji za nejdůležitější „moc si s ním nedělat hlavu“. Je to nádherný, dynamický sport a obrovská zábava. Ale každý člověk i pes je jiný. Proto někdo může v tréninku postupovat rychleji, někdo pomaleji, ale to neznamená, že by si nevedl špatně, třeba to může být právě naopak. :) Chce to trpělivost a důvěru, protože spěchat se obvykle nevyplatí a i když to nemusí vyjít na povrch hned, neznamená, že se důsledky zbrklosti neobjeví později.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Naši psi jsou mí nejlepší přátelé, parťáci, moje opora. Jsou takový můj zlepšovač nálady. Vždy mě vyslechnou, nikdy se mi nesmějí (i když mám pocit, že Ný se mi občas vysmívá, když skáče zónu :)) Ale buďme upřímní, na sklenku vína si se mnou nezajdou. Za to mě ale mile rádi proženou po parkuru, odzkouší si mé nervy na procházce a v noci mi ukradnou polštář i peřinu. To bych nikomu jinému nestrpěla.

 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

Ráda bych, aby mezi kynology-sportovci zmizela zášť, závist a neohleduplnost. Je mi líto, že mezi sebe někteří staví zbytečné bariéry a dělají si naschvály, které se sportovním chováním nemají nic společného. Pak jsem moc ráda, že jsou tady i další, kteří změnu nepotřebují, rádi pomohou, podpoří a nakonec ještě upřímně potřesou rukou. Takových lidí bych si přála víc, aby bylo agility nadále takovým sportem, s jakým jsem začínala – upřímným, pozitivním, přátelským.

 

 

Webové stránky: www.agility-papillons.weebly.com

Foto: Daniel Robenek, Radim Kafka, Jana Dobiášová

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
692  (692 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
441  (441 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
407  (407 hl.)
Odčervuji nepravidelně
404  (404 hl.)
Neřeším to
393  (393 hl.)

Celkem hlasovalo: 2337


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie