Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
50 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Renatou Mandovou

Vydáno dne 06. 12. 2013 (1263 přečtení)

Rozhovor s dlouholetou závodnicí a trenérkou agility Renatou Mandovou.

Reklama


 

Renata Mandová se agility věnuje od roku 2003. Třikrát se účastnila Mistrovství světa v agility. Od roku 2009 se snaží svoje zkušenosti předávat začátečníkům i pokročilým jako trenérka agility pod OSA Hloubětín. Mimo jiné pořádá semináře s týmy z celého světa, podílí se na pořádání MČR mládeže a od roku 2011 je managerem juniorské reprezentace za Českou republiku, se kterou již 3. rokem sklízí velké úspěchy. Mezi její největší úspěchy patří několikanásobná účastna MS v agility, titul Mistr ČR jak v jednotlivcích, tak ve družstvech se Sísou z roku 2011, s Chelzi v roce 2012 vítězství v Novice Cupu v Anglii s kvalifikací na Cruft´s.

 

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

Okolo psů jsem se pohybovala od malička. První pes v naší domácnosti byl Aljašský Malamut, když mi byly tři roky, a postupně se smečka rozrůstala. První pes, se kterým jsem směla chodit ven, byla fenka samojeda (vtipné, že i první pes Silvie Trkman byl samojed). Dalším už víceméně vlastním psem byla fenka Československého vlčáka. S tou už jsem chodila na klasický výcvik. To mi bylo myslím 13. S agility jsem se poprvé setkala při různých výstavách, určitě mezi nimi byl Intercanis a pak ukázky na zahraničních výstavách. V té době tu bylo jen několik cvičáků, kde se agility cvičilo, takže i když se mi ten sport líbil už tenkrát, trvalo to ještě pěknou řádku let, než jsem se mu mohla věnovat.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

V současné době se mnou bydlí dvě fenky, desetiletá šeltie Sisi, se kterou jsem agility začínala a tříletá fenka kooikerhondje Chelza.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

Sísa má za sebou myslím dost úspěšnou kariéru. Na výstavách získala titul interšampiona, ale naší hlavní náplní bylo agility. Už jako dvouletá vyhrála mezinárodní závod šeltií v Belgii, v roce 2011 vyhrála Mistrovství republiky v kategorii small jednotlivců a současně a již podruhé i titul mistra republiky družstev small.  Sedmkrát byla reprezentovat na European Openu (nejlepším umístěním je 7. místo ve finále), třikrát na Mistroství světa (2x 3. místo v jumpingu družstev, 12. v součtu jednotlivců 2011). Chelza má za sebou také výstavní úspěchy, je taktéž interšampionka, letos dokonce vyhrála celou FCI skupinu. Má coursingovou licenci a začínáme s flyballem. Ale abych jí nekřivdila, byla v loňském roce 16. ve finále European Openu, 4. na Mistrovství republiky, vyhrála Novice Cup na Agility festivalu v Anglii, čímž se nominovala na Cruft´s, kde nás od vítězství dělila jen shozená laťka.

Když mám mluvit o úspěchu v kynologii, hodně si vážím funkce managera juniorské reprezentace, kterou jsem nyní tři roky vykonávala. Přišla jsem do této funkce plna ideálů a zavedla pár novinek a teď když se ohlédnu zpět, musím říct, že bych nejednala jinak. Příkladem je třeba umožnění účasti i týmům kategorie A1, navýšení počtu reprezentantů, nebo udělování divokých karet těm nejrychlejším týmům. Hned v prvním roce (2011)  Katka Malačková (1. místo Medium) byla z kategorie A1, Petra Častová (2. místo Medium) a Katka Chalušová (2. místo Small) byly brány po navýšení poštu účastníků, společně s Annou Šipkovou a Luckou Urbanovou vyhrály dokonce i družstva. Lenka Prokešová (1. místo 2012) jela na divokou kartu. A tak by bylo možno pokračovat. Každopádně je skvělé, když vidíte, jak se ta děcka za sezónu dokážou zlepšit, když jim tu šanci můžete dát a oni vás nezklamou a plně ji využijí.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Pro agility je nejdůležitější pracovat na sobě. Já například jako trenér požaduji po mých svěřencích, aby měli zájem se rozvíjet a dělat ten sport co nejlépe, samozřejmě s přihlédnutím k možnostem svého psa. Každý se nemůže stát mistrem světa, o to vůbec nejde, ale každý může běhat tak, aby ten pes věděl, co po něm na parkuru chcete, aby ty běhy byly plynulé a aby to psa bavilo. Pro ty, co chtějí začít, to znamená najít trenéra, který vás dokáže provést obdobím, kdy nebudete vědět jak se na parkuru hýbat a bude mu záležet na tom, aby z vás dostal maximum.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Já jsem v tomhle asi docela obyčejná. Holky se mnou žijí v bytě, smí se po nás válet na gauči, ale třeba v posteli se mnou nespí. J A jsou vlastníky kufru mého auta.

 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

Nechala bych všechny kynology povinně si přečíst pár knih o chování a učení zvířat. Přijde mi škoda, že se tyto informace nevyužívají více, i když už jsou tolik let známé a lehce dostupné.

 

 

Webové stránky: www.bellamoon.cz

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
688  (688 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
435  (435 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
399  (399 hl.)
Odčervuji nepravidelně
399  (399 hl.)
Neřeším to
387  (387 hl.)

Celkem hlasovalo: 2308


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie