Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
65 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Jitkou Dědinovou

Vydáno dne 20. 11. 2013 (996 přečtení)

Rozhovor s loňskou vicemistryní světa v záchranařině Jitkou Dědinovou.

Reklama


 

Jitka Dědinová je od roku 2003 členkou záchranné brigády kynologů Praha. Nejprve zde působila se svým tehdejším psem křížencem Robinem, v současnosti cvičí s anglickým špringršpanělem Garpem Rohozenských Bořin, se kterým jsem dosáhla i největších sportovních úspěchů. Na kontě mají několik vítězství v celostátních pohárech a Bohemia Cupech. Jjeich zatím největším úspěchem je 3. místo na Mistrovství světa záchranných psů IRO 2012 v Romny na Ukrajině. Odměnou a uznáním je pro Jitku i to, že Garp bývá nasazován i v praxi. Jeho doménou jsou především plošné práce, ale zahanbit se nenechá ani na sutině. Jitka je také členem ZKO Rychety, kde působí jako instruktor ve školce štěňátek.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

S kynologií jsem začínala již ve svých 13 letech, kdy se mi podařilo vyprosit si na rodičích svého prvního psa. Byl to černobílý anglický kokr Aros s Blatova. Docházela jsem s ním na Svazarmovské cvičiště a věnovala se sportovní kynologii. K záchranařině, které se věnuji dnes, jsem se dostala až mnohem později, v roce 2003. Tehdy jsem vlastnila velmi temperamentního křížence knírače a kokra Robina a hledala jsem vyžití pro nás oba. Zkoušeli jsme agility a sportovní kynologii, ale teprve v záchranařině jsme se našli. Oba nás uchvátila. Nejvíc se mi na ní líbí ta rozmanitost a možnost vybrat si to, co nejvíc baví Vás a Vašeho psa. Můžete se zaměřit na vyhledávání na plochách či v sutinách, věnovat se vodním pracím či stopování. Navíc je to sport, který má smysl. Pokud psa dobře připravíte, můžete být prospěšní i ostatním.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

V současné době žijí v naší domácnosti 3 psi: 15 letá fenka křížence jezevčíka, kterou jsme před 3 roky zdědili po rodičích mého přítele a 2 psi plemene anglický špringršpaněl – 7 letý Garp z Rohozenských Bořin a 11 měsíční Caliméro od Jakubského rybníka, doma nazývaný Kuba.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný/á…

Co se sportu týká, největších úspěchů jsem dosáhla s Garpem. Je několikanásobným vítězem českých vrcholových soutěží v kategorii plošného vyhledávání. Největšího úspěchu jsme ale v této kategorii dosáhli loni, kdy jsme na MS záchranných psů v ukrajinském Romny obsadili 3. místo. Za tyto úspěchy byl letos Garpovi přiznán titul Český šampion práce. Garp je ale použitelný i v praxi, k čemuž ho opravňují složené atesty Ministerstva vnitra jak ve specializaci plošného vyhledání tak i vyhledání v sutinách. Díky složeným sutinovým atestům IRO (Internationale Rettungshundeoganisation) je připraven i k nasazení v zahraničí. Dalším naším velkým úspěchem je i vítězství v loňském ročníku ankety Kynolog roku v kategorii „Záchranáři“.  Nejvíc si ale asi cením toho, že mám bezva psího parťáka, se kterým jsme naladěni na stejnou strunu.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Abyste mohli kvalitně vycvičit záchranného psa, musíte mít kolem sebe partu bezva lidí se stejným „postižením“, kteří nelitují svého volného času a jsou ochotni se Vám do nekonečna a za každého počasí schovávat v lese či sutinách, či Vám poskytnout radu. Bez jejich pomoci to rozhodně nedokážete.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?

Naši psi s námi žijí v bytě, mají přístup do všech místností, smějí se povalovat na gauči, jezdí s námi na dovolenou. Jsou prostě plnohodnotnými členy naší rodino-smečky se všemi právy, ale téměř bez povinností.

 

Když byste měl/a v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil/a?

Pokud bych měla kouzelnou hůlku, snažila bych se změnit více věcí. Mrzí mě, že se z pejskařiny nějak vytrácí duch kamarádství. Lidé jsou více ctižádostiví, mnozí se ženou pouze za vlastním úspěchem. Těch, kteří jsou ochotni nezištně pomoci ostatním, či pro ně něco udělat, je stále méně. Ale tak je to asi všude, nejen v kynologii. Co se týká konkrétně záchranařiny, určitě bych zlepšila osvětu mezi veřejností. Spousta ani lidí netuší, že existují psi, kteří dokáží hledat osoby zasypané v sutinách či ztracené v rozsáhlých lesních porostech.

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1204  (1204 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
911  (911 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
797  (797 hl.)
Neřeším to
776  (776 hl.)

Celkem hlasovalo: 4376


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie