Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
66 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Lucií Schönovou

Vydáno dne 13. 11. 2013 (840 přečtení)

Rozhovor s několikanásobnou Mistryní ČR i Evropy v dogfrisbee Lucií Schönovou.

Reklama


 

Lucie se psům věnuje od roku 2002, kdy si domů přivezla svého prvního psa, choďáka Darriho, k němuž postupně přibyli další psi. Momentálně s přítelem mají doma v Olomouci kříženku Dixi a choďáka Boogieho. Má vyzkoušeno spoustu kynologických sportů a odvětví, od služebního výcviku přes agility až po pasení ovcí. Sportem číslo je však pro ni v současné době dogfrisbee, kterému se věnuje se všemi psy. Mezi její tituly patří např. 2x Mistryně ČR, 4x Mistryně Evropy, Mistryně světa v SPTF, světová rekordmanka v hodu na dálku aj.

Kromě psích sportů hraje závodně ultimate frisbee a squash. Vystudovala žurnalistiku a anglickou filologii na UP v Olomouci. Několik let externě pracuje pro Olomoucký deník jako fotografka, pravidelně přispívá do časopisu Psí sporty (rubrika dogfrisbee) a od roku 2013 pracuje jako fotografka ve firmě Prestige Photo.

 

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

Už odmalička jsem chtěla psa. Když jsem ho ve 13 konečně dostala, přišlo mi úplně samozřejmé začít s ním chodit na cvičák. Můj chodský pes Darri byl velmi temperamentní a všestranný a obyčejný výcvik poslušnosti nás brzo přestal bavit. Na zahradě jsem mu postavila překážkovou dráhu a odtud už byl jen krok ke skutečnému agility. Trénovat agi nás oba strašně bavilo, ale na závodech jsme se potýkali s háravkami, takže tento sport pro nás nebyl úplně 100%. Když měl Darča něco přes 3 roky, dostali jsme od kamaráda náš první frisbee talíř a strašně náš to chytilo. Měla jsem štěstí, že už tehdy jsem měla podobně nadšenou kamarádku Verču a začínaly jsme spolu. V té době totiž dogfrisbee v ČR ještě nebylo, tak jsme posléze koupily skutečné psí disky z USA a podle videí z youtubu začaly improvizovat. Braly jsme to jako super zábavu, kde se daly vymýšlet nejrůznější blbinky a triky, ale přitom to bylo "sportovnější" a o hodně akčnější než třeba tanec se psem. V roce 2006 jsme sebraly odvahu a vyrazily s našimi psy do Polska na první dogfrisbee závody, aniž bychom tušily, o co vlastně půjde. Byla to super akce a poznaly jsme, že TOHLE je ten pravý sport pro nás. Stačí vám disky, pes, kousek trávníku a kreativita, a hrát může každý, protože sestavu si "šijete" sobě a psovi na míru podle vašich schopností.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Momentálně mám dva psy. Starší je "princezna" Dixinka, v únoru jí bude sedm let a je to kříženka irského setra, zlatého retrívra a border kolie. Druhý je extrémně akční chodský pes Boogie, v lednu bude mít tři roky a je to syn mého nejmilejšího Darouška, který tu s námi po boji s rakovinou už není. Máma se sestrou mají ještě čtyřletého křížence bígla, kokršpaněla, jezevčíka a kdoví čeho loveckého ještě... je strašně nádherný a strašně na zabití :-)

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

Mám radost z každého závodu, který nás baví. Už od samého začátku jsme dogfrisbee hráli pro tu atmosféru a proto, že tam byla úžasná parta lidí. Samozřejmě jsem ale hodně soutěživý typ, dříve jsem závodila v atletice a ráda o něco bojuju. Nikdy to ale není na úkor mého psího parťáka, ten je na prvním místě. Nemám ráda, jak někteří lidi své psy přetěžují nebo po neúspěchu svalují vinu na psa.

Pyšná jsem na partu lidí, kteří se mnou trénují dogfrisbee a daří se jim čím dál víc. Jejich vystoupení vždycky prožívám víc než to svoje, jsem nervózní a mám pak obrovskou radost, když se jim to povede.

Co se mých konkrétních úspěchů týče, tak s Dixinkou jsme 3x Mistryně ČR ve freestylu, celkem 5x jsem vyhrála Mistrovství Evropy v Quadrupedu (2x s Darrim, 2x s Dixinkou a 1x s vypůjčenou mamkou Boogieho), s Boogiem držíme světový rekord v Quadrupedu, s Dixi jsme Mistryně světa v Super Pro Toss&Fetch a vyhrály jsme celoroční český pohár Dog Chow Disc Dog Cup. Za největší závodní úspěch  považuju 5. místo s Dixulí na Mistrovství světa ve freestylu.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Nejdůležitější je naučit se pořádně házet diskem. Můžete mít sebelepšího psa, ale nikam se neposunete, dokud nebudete umět házet... koho nebaví toto hodně trénovat bez psa, tak ať se dogfrisbee vyhne obloukem, nebo si ještě svého psa špatnými hody zraní.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Moji psi jsou moji parťáci, beru to tak ve sportu i v normálním životě. Mají docela volnost, doma se válejí po gaučích, mají velkou zahradu na blbnutí, jen do postele doma nesmějí. Když jsme pak na závodech v nějaké ubytovně, tak se na mě v posteli oba šťastně navalí, že se celou noc ani nehnu. A co oni můžou a přátelé ne? No, psi mi často olizují obličej... :-)

 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

U některých lidí bych změnila jejich postoj ke psům, a to nejen v ČR. Nemám ráda, když někdo bere psy jako stroje a chová se k nim hnusně jen proto, že nejsou dokonalí nebo přesně podle jejich představ. Psí sporty přece děláme proto, že nás baví společně trávit čas, hrát si, trénovat. Perfektní není nikdy ani člověk, ani pes.

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1204  (1204 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
911  (911 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
797  (797 hl.)
Neřeším to
776  (776 hl.)

Celkem hlasovalo: 4376


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie