Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
54 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Lucií Schönovou

Vydáno dne 13. 11. 2013 (779 přečtení)

Rozhovor s několikanásobnou Mistryní ČR i Evropy v dogfrisbee Lucií Schönovou.

Reklama


 

Lucie se psům věnuje od roku 2002, kdy si domů přivezla svého prvního psa, choďáka Darriho, k němuž postupně přibyli další psi. Momentálně s přítelem mají doma v Olomouci kříženku Dixi a choďáka Boogieho. Má vyzkoušeno spoustu kynologických sportů a odvětví, od služebního výcviku přes agility až po pasení ovcí. Sportem číslo je však pro ni v současné době dogfrisbee, kterému se věnuje se všemi psy. Mezi její tituly patří např. 2x Mistryně ČR, 4x Mistryně Evropy, Mistryně světa v SPTF, světová rekordmanka v hodu na dálku aj.

Kromě psích sportů hraje závodně ultimate frisbee a squash. Vystudovala žurnalistiku a anglickou filologii na UP v Olomouci. Několik let externě pracuje pro Olomoucký deník jako fotografka, pravidelně přispívá do časopisu Psí sporty (rubrika dogfrisbee) a od roku 2013 pracuje jako fotografka ve firmě Prestige Photo.

 

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

Už odmalička jsem chtěla psa. Když jsem ho ve 13 konečně dostala, přišlo mi úplně samozřejmé začít s ním chodit na cvičák. Můj chodský pes Darri byl velmi temperamentní a všestranný a obyčejný výcvik poslušnosti nás brzo přestal bavit. Na zahradě jsem mu postavila překážkovou dráhu a odtud už byl jen krok ke skutečnému agility. Trénovat agi nás oba strašně bavilo, ale na závodech jsme se potýkali s háravkami, takže tento sport pro nás nebyl úplně 100%. Když měl Darča něco přes 3 roky, dostali jsme od kamaráda náš první frisbee talíř a strašně náš to chytilo. Měla jsem štěstí, že už tehdy jsem měla podobně nadšenou kamarádku Verču a začínaly jsme spolu. V té době totiž dogfrisbee v ČR ještě nebylo, tak jsme posléze koupily skutečné psí disky z USA a podle videí z youtubu začaly improvizovat. Braly jsme to jako super zábavu, kde se daly vymýšlet nejrůznější blbinky a triky, ale přitom to bylo "sportovnější" a o hodně akčnější než třeba tanec se psem. V roce 2006 jsme sebraly odvahu a vyrazily s našimi psy do Polska na první dogfrisbee závody, aniž bychom tušily, o co vlastně půjde. Byla to super akce a poznaly jsme, že TOHLE je ten pravý sport pro nás. Stačí vám disky, pes, kousek trávníku a kreativita, a hrát může každý, protože sestavu si "šijete" sobě a psovi na míru podle vašich schopností.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Momentálně mám dva psy. Starší je "princezna" Dixinka, v únoru jí bude sedm let a je to kříženka irského setra, zlatého retrívra a border kolie. Druhý je extrémně akční chodský pes Boogie, v lednu bude mít tři roky a je to syn mého nejmilejšího Darouška, který tu s námi po boji s rakovinou už není. Máma se sestrou mají ještě čtyřletého křížence bígla, kokršpaněla, jezevčíka a kdoví čeho loveckého ještě... je strašně nádherný a strašně na zabití :-)

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

Mám radost z každého závodu, který nás baví. Už od samého začátku jsme dogfrisbee hráli pro tu atmosféru a proto, že tam byla úžasná parta lidí. Samozřejmě jsem ale hodně soutěživý typ, dříve jsem závodila v atletice a ráda o něco bojuju. Nikdy to ale není na úkor mého psího parťáka, ten je na prvním místě. Nemám ráda, jak někteří lidi své psy přetěžují nebo po neúspěchu svalují vinu na psa.

Pyšná jsem na partu lidí, kteří se mnou trénují dogfrisbee a daří se jim čím dál víc. Jejich vystoupení vždycky prožívám víc než to svoje, jsem nervózní a mám pak obrovskou radost, když se jim to povede.

Co se mých konkrétních úspěchů týče, tak s Dixinkou jsme 3x Mistryně ČR ve freestylu, celkem 5x jsem vyhrála Mistrovství Evropy v Quadrupedu (2x s Darrim, 2x s Dixinkou a 1x s vypůjčenou mamkou Boogieho), s Boogiem držíme světový rekord v Quadrupedu, s Dixi jsme Mistryně světa v Super Pro Toss&Fetch a vyhrály jsme celoroční český pohár Dog Chow Disc Dog Cup. Za největší závodní úspěch  považuju 5. místo s Dixulí na Mistrovství světa ve freestylu.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Nejdůležitější je naučit se pořádně házet diskem. Můžete mít sebelepšího psa, ale nikam se neposunete, dokud nebudete umět házet... koho nebaví toto hodně trénovat bez psa, tak ať se dogfrisbee vyhne obloukem, nebo si ještě svého psa špatnými hody zraní.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Moji psi jsou moji parťáci, beru to tak ve sportu i v normálním životě. Mají docela volnost, doma se válejí po gaučích, mají velkou zahradu na blbnutí, jen do postele doma nesmějí. Když jsme pak na závodech v nějaké ubytovně, tak se na mě v posteli oba šťastně navalí, že se celou noc ani nehnu. A co oni můžou a přátelé ne? No, psi mi často olizují obličej... :-)

 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?

U některých lidí bych změnila jejich postoj ke psům, a to nejen v ČR. Nemám ráda, když někdo bere psy jako stroje a chová se k nim hnusně jen proto, že nejsou dokonalí nebo přesně podle jejich představ. Psí sporty přece děláme proto, že nás baví společně trávit čas, hrát si, trénovat. Perfektní není nikdy ani člověk, ani pes.

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 5.11.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.

23.08.2017: Semináře, přednášky...
Seminář - Nosework s Terezou Hladkou
Kdy: 17.9.2017
Přihlašování: ZDE!
.......................................
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
477  (477 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
358  (358 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
336  (336 hl.)
Odčervuji nepravidelně
327  (327 hl.)
Neřeším to
324  (324 hl.)

Celkem hlasovalo: 1822


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie