Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
61 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Renátou Mildner

Vydáno dne 25. 10. 2013 (1592 přečtení)

Rozhovor s chovatelkou italských chrtíků, majitelkou několikanásobných dostihových šampionů Renátou Mildner.

Reklama


 

Renáta se narodila 13. července 1978 v Brně. Jejím prvním chrtem se stala v roce 2007 malá dostihová vipetka Artemis z Arizejských niv neboli Izinka. I přes to, že si ji Renáta pořizovala jako domácího mazlíčka, propadla dostihovému sportu a začala se mu aktivně věnovat. Dalším přírůstkem byl Braien De Marte Moor neboli Brájik, dostihový mistr světa z roku 2010 a interšampion. Jeho příchodem se odstartovala  láska Renáty k italským chrtíkům. Třetího chrta, Millu, adoptovala z organizace Windhunde In NOT.

Jejím dětským snem bylo stát se módní návrhářkou a tento sen se jí v podstatě splnil, i když asi jiným způsobem, než si představovala. Dnes totiž vlastní prosperující firmu, která se zabývá výrobou a distribucí potřeb pro chrty. Tuto firmu, která je v mnoha ohledech jediná na světě, celou vymyslela, vybudovala a jako majitelka v ní funguje coby Ferda Mravenec - práce všeho druhu. Svojí činností ve firmě se snaží mimo jiné podporovat záchranu chrtích životů a dostihový sport v naší republice.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

Tím prvním podnětem samozřejmě bylo pořízení si mého prvního chrta a to fenky vipeta z dostihové linie. I přes to, že jsme si ji pořizovali jako domácího společníka, dostihy nás nadchli a začali jsme se aktivně věnovat dostihovému sportu. A proč dostihový sport (tedy běh na ovále)? Protože je spravedlivý a objektivní, zde jde o výkony psa a ne o subjektivní názory lidí.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Jak jsem již psala, mým prvním chrtem se stala vipetka Artemis z Arizejských Niv, které říkáme Iza, a dnes již běhá v seniorské kategorii a je alfa fenkou naší smečky. Druhým chrtem se stal italský chrtík Braien De Marte Moor, Brája na nás vlastně zbyl, chtěli jsme (jako všichni začátečníci) šedou fenku a on už byl jen rezavý kluk :-), byl pořizován také jako společník, a dnes se pyšní tituly nejvyššími, jak v oblasti dostihů, tak výstav. Troufám si říci, že je to nejúspěšnější chrtík „pro krásu a výkon“ v historii České republiky. Třetím chrtem se stala fenka maďarského chrta Milla, kterou jsme si adoptovali. Milla bohužel už není s námi a v letošním roce podlehla její závažné nemoci.

Dalšími členy jsou výstavně velmi úspěšná Campanella Bohemia Skara, která je zakladatelkou našeho chovu italských chrtíků, následně její a Brájova dcera Aerobomba Assetto Corse a nejmladší svěřenec Kucurgó - Dombi Imola – fenka maďarského chrta a věříme, že již brzy převezme úlohu ochránce smečky po Mille, jakožto největší chrt ve smečce.

  

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

Jsem opravdu hrdá na svůj první vrh italských chrtíků, jsem nesmírně šťastná, že oba rodiče, v mém vlastnictví, jsou nejen velmi úspěšní, ale i zdraví a tím myslím i se všemi zdravotními testy na dědičná onemocnění. Obě štěňátka z vrhu mají skvělý charakter a tak jsou to psi do nepohody. Povaha psa Vás provází celým Vašim soužitím, pohárky za nějaké vítězství jsou jen další přídavný bonus.

A jistě nebýt pyšná na Dostihového mistra světa 2010 by snad bylo divné :-), výčet Brájových úspěchů je opravdu dlouhý.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

V prvé řadě si myslím, že je nejdůležitější brát dostihy jako svůj koníček, nemít přehnané sny a ambice. Nejhorší jsou lidé, co si léčí na svých psech nějaké komplexy. Váš chrt musí vědět, že je pro Vás ten nejlepší na světě, že mu pevně věříte a on je ten nejlepší na světě. Zastávám názor, že s rychlostí se chrt rodí, jistě nějaké malé procento lze ovlivnit tréninkem, ale hlavně je potřeba mu dát navíc pocit, že je pro Vás ten nejlepší, že za ním pevně stojíte a on pak běží pro Vás a vydá ze sebe maximum. To vše pro Váš úsměv na tváři. A hlavně nechtít nic uspěchat, aby Váš chrt byl skvělý na dráze, musí dozrát nejen fyzicky, ale i psychicky…

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?

Všichni naši psi bez rozdílu jsou členové naší rodiny, jsme taková velká smečka. Což je vlastně odpověď na to, co mohou a co ne. Ano smí se pohybovat volně po bytě, ležet vedle mne na sedačce a… spát v posteli :-)

 

 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?
Je spousta věcí, které je potřeba změnit, je spousta bitev, které je potřeba začít.
Pokud bych měla možnost udělat něco pro dostihový sport a měla onu kouzelnou hůlku, tak bych udělala dvě zásadní věci.
První - s okamžitou platností bych odvolala předsedu dostihové komise a sekretářku CdL. S politování musím konstatovat, že překotnými kroky a nesmyslnými rozhodnutími (které byli posvěceny ČMKU) byla letos zcela zmasakrována reprezentace vipetů a italských chrtíků pro účast na mistrovství Evropy. Je taková škoda, že jsme opět nemohli být hrdi na svou vlast a nést naši vlajku na stupně vítězů.
Lidé, kteří mají hájit zájmy lidí, co aktivně „dostihují“, by měli být lidé z našich řad a nikoliv lidé voleni někým od shora. Lidé, co bojují za nás, za lidi, co mají dostihy jen jako koníčka, kteří to dělají především kvůli svým psům, koníčka, který je stojí spoustu času, úsilí a neméně peněz.
Druhá - nařídila bych GEN testy pro čistotu plemene a to zejména plemene vipet, je až s politováním hodné, co někteří lidé dokáží udělat pro jeden vyhraný pohárek...

Ano existují i důležitější věci a asi jako každá MISS si přeje světový mír :-), přála bych si, aby zmizely množárny psů, psí útulky a každá psí duše měla toho svého milujícího pána. Snad kdyby bylo více postihováno množení psů bez PP, „chovatelé“ byli více zodpovědní, povinné čipování každého psa atd., ale ano jak říkám je tu spousty bitev, které je potřeba začít…

 

 

Webové stránky: www.assettocorse.cz

Fotografie:

1. Mistrovství světa Rabapatona, Maďarsko 2010 - nástup na finálový běh, Braien červená dres s číslem 1

2. Mistrovství Evropy Beringen, Belgie 2011 - finálový běh, Braien modrý dres s číslem 2

3. Mistrovství světa Mont-De-Marsan, Francie 2012 - stupně vítězů

4. nejen v hezkém počasí se běhá a dostat psa od návnady bývá také těžké :-)

5 + 6. trénujeme formou hry

7. Chrti milují nejen běhání :-)

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1204  (1204 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
911  (911 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
797  (797 hl.)
Neřeším to
776  (776 hl.)

Celkem hlasovalo: 4376


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie