Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
67 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Vandou Gregorovou

Vydáno dne 25. 09. 2013 (1433 přečtení)

Vanda Gregorová - jedna z předních osobností čekého dogdancingu a velký milovník čivav.

ReklamaNa prvních závodech dogdancingu startovala v roce 2004 a od té doby ji tento sport stále baví. Začínala s pro tento sport netypickým plemenem – čivavou, se kterou mnoha lidem ukázala, že i s malým pejskem se dá něco dělat. V současné době mám čivavy tři a největšího úspěchu dosáhla v roce 2012 s Roxy, která získala 2. místo na MS ve Freestyle a navíc se stala Mistrem světa v týmech. Dalším úspěšným členem smečky je i fena australského ovčáka Brandy, která kromě mnoha úspěchů doma i v zahraničí např. drží pětileté prvenství (2008-2012) na MČR v divizi Heelwork to music. Dalšími úspěchy jsou 3. místo na Crufts International Freestyle, 3. místo Freestyle na MS & 3. místo Heelwork to Music na MS, Mistr světa v týmech, Mistr Evropy v týmech, Mistr ČR Heelwork to Music a Musical Dressage

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?
Řekla bych, že dogdancing jsem zvolila na základě okolností. Můj první pes, se kterým jsem cvičila, byl čivavák. A upřímně, čivavy mají výběr psích sportů poněkud zúžený. Také mi vyhovovalo, že v tomto sportu může psovod uplatnit vlastní fantazii a kreativitu, vymýšlet si nové prvky... prostě  svázání ze strany pravidel je zde minimální. Okrajově závodím v obedienci a sportovní kynologii, ale tam mě po čase vždy přestane bavit fakt, že cviky jsou předepsané a nemění se. Jinak, jsem z nekynologické rodiny, takže v tomto směru jsem trochu taková černá ovce. Odmala jsem po ulicích pronásledovala každého cizího psa. A vidíte, jak to dopadlo.

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.
Moji současnou smečku tvoří tři čivavy a australská ovčanda. Nejstarší je 8,5 letá Roxy, velmi klidné a tiché zvíře, o kterém člověk skoro vůbec neví. Z legrace o ní říkáme, že je psí autistka a nejlépe by se asi dala charakterizovat rčením, že má bohatý vnitřní život :-)). O rok mladší je Dudun, jehož smyslem života je najít a sežrat veškeré jídlo na planetě Zemi, v noci neuvěřitelné chrápe a i když o něm mluvím jako v mužském rodě, ve skutečnosti je to holka :-). Dvouletá Liči je ďábel maskovaný nevinnou roztomilou tvářičkou a nakonec australanda Brandy, to je takový poctivý pracant, velké dítě a dobrá duše celé smečky. Teď jsem vám holky představila v civilu, jejich úspěchy si přečtěte o otázku níže.

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…
V první řadě si vážím toho, jaké mám psy. Bezproblémové, hodné a, doufám, taky spokojené. Co se týká úspěchů na poli kynologie, tak Brandy drží pětiletou výherní linii na MČR v Heelwork to Music, v letech 2010 a 2012 byla druhá a třetí ve Freestyle na MS, vyhrála Mistrovství Evropy... Roxinka je loňský Vicemistr světa a Dudun zase vyhrál MČR ve Freestyle. Poslední dva roky jsem s Brandy také obdržela v naší kategorii titul Kynolog roku. Stejně jsem ale nejradši, když se nám sestava povede podle mých představ, na umístění už potom tolik nesejde. Dogdancing je do jisté míry subjektivní sport a tak se musíte naučit operovat s pocitem vlastní spokojenosti. A na co jsem pyšná? Možná na to, že mi před dvanácti lety dával málokdo šanci, když jsem řekla, že s čivavou budu cvičit. A loni moje čivava porazila několik desítek psů na MS. A že za mnou chodí lidé a říkají: "Ty tvoje čivavy jsou úplně jiné. Vždyť neštěkají, neútočí na psy a nejsou vzteklé." Jsem ráda, že tomuto plemeni trochu vylepšujeme reputaci.

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?
Úplně nejdůležitější, a to nejen v dogdancingu, je mít cit pro psy. Jsou lidé, kteří se s takovým citem narodí a potom jsou ti, kteří ho celý život pracně získávají, a stejně to nebude nikdy úplně ono. V takovém případě nepomůžou trenéři, výcviková videa, ani stohy přečtených příruček. Mohou situaci o hodně vylepšit, ale nikdy tam nebude to "něco navíc", co ani slovy neumím dost dobře popsat. V případě dogdancingu je navíc vhodné, aby měl člověk alespoň trochu hudební sluch, slyšel přechody v hudbě, frázování. Ale to už jsem se dostala k závodům... pro začátek stačí, aby měl psovod dobře motivovatelného psa, trpělivost a chuť se učit. A nebát se nechat si poradit.

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?
Myslím, že moji psi v běžném chodu domácnosti žádná extra priviliegia nemají. Do postele je beru výjimečně a netoleruju jim žebrání, což jim ovšem nebrání v tom loudit u kohokoli jiného, kdo se namane :-).  Oproti běžným psům určitá privilegia mají, díky dogdancingu a různým natáčením se podívali na místa, kam by normální čtyřnožec těžko vkročil, sjezdili se mnou půlku Evropy a zanechali chlupy na šatech tolika známých osobností, až mě mrzí, že jsem to nějakým způsobem nezačala dokumentovat. :-) Ale když toho mám hodně a potřebuju si vyčistit hlavu, chodívám se projít po Praze a jediný, koho jsem s sebou ochotná vzít, je právě nějaký pes.

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?
Jé, tak to bych s ní mávala od rána do večera :-)). Ale vážně... byla bych ráda, kdyby lidé v sobě našli tu sílu být poctiví. Říct si: neměl jsem svůj den, nepovedlo se mi to, nevyšlo to. Za ty roky, co jezdím po závodech, už jsem slyšela tolik důvodů, proč pes nezacvičil, že by to vydalo na knihu. Počínaje mraky na obloze a  barevným tričkem rozhodčí konče. Není přece ostuda, že se něco nepovedlo. Z mého pohledu je daleko větší ostuda svalovat vinu na ostatní nebo nehrát fair play. Hůlkou bych taky nechala zmizet všechny, které jejich vlastní ego dohnalo k tomu, že jejich pes je pro ně pouhým nástrojem k vítězství a když se "porouchá", dá se pryč a koupí se nový. Potom, a to je trochu utopie, bych si moc přála, aby se pejskaři přestali pomlouvat, pletichařit, závidět si úspěchy a válčit mezi sebou. Místo, aby kynologie stmelovala podobně smýšlející lidi, je v určitých případech naopak rozděluje. A to je smutné. Ale všechny vlastnosti, které jsem výše vyjmenovala, neplatí jen pro kynologii, bohužel se uplatňují i v obecné lidské rovině. A největší vtip na tom je, že změny by šly  "vyčarovat" i bez hůlky. Stačí jen chtít...

 
Webové stránky:
www.vandagregorova.cz
Autoři fotek: Martina Irglová, Pavel Maršál, Iveta Kindlová

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1210  (1210 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
917  (917 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
693  (693 hl.)
Odčervuji nepravidelně
801  (801 hl.)
Neřeším to
780  (780 hl.)

Celkem hlasovalo: 4401


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie