Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
7 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Tomášem Taubnerem

Vydáno dne 11. 09. 2013 (1509 přečtení)

Rozhovor s Tomášem Taubnerem - předním sportovním kynologem u nás.

Reklama


Tomáš Taubner se kynologii věnuje od roku 2003. Prvního výběrového závodu ve sportovní kynologii se zúčastnil v roce 2012, kdy se přihlásil na Mistrovství republiky IPO a Mistrovství světa FCI v Krchlebech. V tomto nejobsazenějším závodě obsadil 1. místo s celkovým součtem 286 bodů, s nejlepší poslušností, druhou nejlepší stopou a obranou a titulem CACT. Dalšího závodu, kterého se zúčastnil, bylo Mistrovství světa belgických ovčáků v Itálii, kam se kvalifikoval vítězstvím na Mistrovství republiky belgických ovčáků v roce 2011. Tomáš obsadil 11. místo v IPO World Cup se součtem 278 bodů a kvalifikoval se do závěrečného finále. Na Mistrovství světa (IPO World Championship) nakonec obsadil 11. místo se 464 body a umístil se tak na prvním místě z české reprezentace, která celkově obsadila 4. místo. V říjnu 2012 obhájil titul Mistra republiky z předešlého roku. Vítězstvím na Mistrovství republiky belgických ovčáků 2011 a 2012 a na výběrovém závodě v Krchlebech získal 3 tituly CACT a byl jemu a jeho parťákovi D'Artagnanovi Lebensborn (belgický ovčák malinois) udělen titul Český šampion práce a Šampion práce klubu CMC. Mezi jejich další úspěchy patří také kvalifikace na Mistrovství světa belgických ovčáků 2013, které proběhne ve Slovinsku.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

Jakmile jsme si domů pořídili našeho prvního psa německého ovčáka jménem Andy Akela Bohemia, chtěli jsme, aby uměl alespoň základní poslušnost a nepřerostl nám v budoucnu přes hlavu. Jelikož jsem se ale v té době věnoval florbalu na vrcholové úrovni, neměl jsem na psa a jeho cvičení dostatek času. Proto s ním začal cvičit táta. Postupem času jsem se ale čím dál tím více chtěl věnovat psům a tak jsem s ním začal chodit na cvičák já. Na cvičáku, kam jsem chodil, se cvičilo pouze podle národního a mezinárodního zkušebního řádu. Tím jsem se asi dostal ke sportovní kynologii.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Můj první pes se jmenuje Andy Akela Bohemia, kterému je již 12 let. Je to německý ovčák exterierové linie, se kterým jsem složil 9 zkoušek a zúčastnil se několika závodů. Stále je ve skvělé kondici. Druhého psa jménem D`Artagnan Lebensborn jsem si pořizoval již s cílem věnovat se pouze sportovnímu výcviku podle mezinárodního zkušebního řádu. Dnes je mu 5 let a jeho nejvyšší složená zkouška je IPO3. S ním také momentálně závodím.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

V kynologii si asi nejvíce cením toho, když si člověk pořídí psa jako svého nejlepšího kamaráda, plně se mu věnuje a společně jsou pak šťastní z každého úspěchu. Nemusí se hned stát mistrem světa, ale těší ho každý sebemenší úspěch. Já mám radost z každého výsledku a úspěchu, kterého společně dosáhneme. Když se nám něco nevydaří, člověka to mrzí, ale musí si z toho hlavně něco vzít a pro příště to vylepšit. Nejdůležitější ze všeho ale je, když je pes i psovod zdráv a společně si vše užívají.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Nejdůležitější je, aby si každý pořídil psa a snažil se z něj dostat to nejlepší. Plno lidí si pořídí psa, který pak nesplňuje všechny představy a radši si pořídí jiného, než aby vymýšleli jak pracovat s tím, kterého mají. Určitě je důležité pořídit si psa s předpoklady pro daný sport, ale to je jen určitá část a to ostatní už je jen na majiteli jakým způsobem psa povede. Záleží hlavně pak na tom, jak si pes se psovodem sednou a mezi jaké lidi se člověk dostane, protože sám si pořádně nikdo nic nevycvičí a potřebují pomoc ostatních.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Můj pes má jasná pravidla co může a nemůže. Snažím se mu plně věnovat a trávit s ním co nejvíce času. Jeho největší privilegium je to, že všechen svůj volný čas a denní režim se přizpůsobuje jemu. Kdo nemá psa, si nedokáže představit, kolik času je mu nutné věnovat a ještě, když se vede k nějakému sportu.

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?
Přál bych si asi hlavně to, aby kynologie přinášela každému radost a věnoval svůj čas a veškerou pozornost hlavně sobě a svému psovi a bohužel taková hůlka neexistuje a každý tedy s nějakou změnou musí začít u sebe.

 

 

Webové stránky: www.dartlebensborn.banda.cz

Autor fotografií: Andrea Soldánová

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1198  (1198 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
902  (902 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
683  (683 hl.)
Odčervuji nepravidelně
787  (787 hl.)
Neřeším to
768  (768 hl.)

Celkem hlasovalo: 4338


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie