Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
51 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Tomášem Taubnerem

Vydáno dne 11. 09. 2013 (1391 přečtení)

Rozhovor s Tomášem Taubnerem - předním sportovním kynologem u nás.

Reklama


Tomáš Taubner se kynologii věnuje od roku 2003. Prvního výběrového závodu ve sportovní kynologii se zúčastnil v roce 2012, kdy se přihlásil na Mistrovství republiky IPO a Mistrovství světa FCI v Krchlebech. V tomto nejobsazenějším závodě obsadil 1. místo s celkovým součtem 286 bodů, s nejlepší poslušností, druhou nejlepší stopou a obranou a titulem CACT. Dalšího závodu, kterého se zúčastnil, bylo Mistrovství světa belgických ovčáků v Itálii, kam se kvalifikoval vítězstvím na Mistrovství republiky belgických ovčáků v roce 2011. Tomáš obsadil 11. místo v IPO World Cup se součtem 278 bodů a kvalifikoval se do závěrečného finále. Na Mistrovství světa (IPO World Championship) nakonec obsadil 11. místo se 464 body a umístil se tak na prvním místě z české reprezentace, která celkově obsadila 4. místo. V říjnu 2012 obhájil titul Mistra republiky z předešlého roku. Vítězstvím na Mistrovství republiky belgických ovčáků 2011 a 2012 a na výběrovém závodě v Krchlebech získal 3 tituly CACT a byl jemu a jeho parťákovi D'Artagnanovi Lebensborn (belgický ovčák malinois) udělen titul Český šampion práce a Šampion práce klubu CMC. Mezi jejich další úspěchy patří také kvalifikace na Mistrovství světa belgických ovčáků 2013, které proběhne ve Slovinsku.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

Jakmile jsme si domů pořídili našeho prvního psa německého ovčáka jménem Andy Akela Bohemia, chtěli jsme, aby uměl alespoň základní poslušnost a nepřerostl nám v budoucnu přes hlavu. Jelikož jsem se ale v té době věnoval florbalu na vrcholové úrovni, neměl jsem na psa a jeho cvičení dostatek času. Proto s ním začal cvičit táta. Postupem času jsem se ale čím dál tím více chtěl věnovat psům a tak jsem s ním začal chodit na cvičák já. Na cvičáku, kam jsem chodil, se cvičilo pouze podle národního a mezinárodního zkušebního řádu. Tím jsem se asi dostal ke sportovní kynologii.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Můj první pes se jmenuje Andy Akela Bohemia, kterému je již 12 let. Je to německý ovčák exterierové linie, se kterým jsem složil 9 zkoušek a zúčastnil se několika závodů. Stále je ve skvělé kondici. Druhého psa jménem D`Artagnan Lebensborn jsem si pořizoval již s cílem věnovat se pouze sportovnímu výcviku podle mezinárodního zkušebního řádu. Dnes je mu 5 let a jeho nejvyšší složená zkouška je IPO3. S ním také momentálně závodím.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

V kynologii si asi nejvíce cením toho, když si člověk pořídí psa jako svého nejlepšího kamaráda, plně se mu věnuje a společně jsou pak šťastní z každého úspěchu. Nemusí se hned stát mistrem světa, ale těší ho každý sebemenší úspěch. Já mám radost z každého výsledku a úspěchu, kterého společně dosáhneme. Když se nám něco nevydaří, člověka to mrzí, ale musí si z toho hlavně něco vzít a pro příště to vylepšit. Nejdůležitější ze všeho ale je, když je pes i psovod zdráv a společně si vše užívají.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Nejdůležitější je, aby si každý pořídil psa a snažil se z něj dostat to nejlepší. Plno lidí si pořídí psa, který pak nesplňuje všechny představy a radši si pořídí jiného, než aby vymýšleli jak pracovat s tím, kterého mají. Určitě je důležité pořídit si psa s předpoklady pro daný sport, ale to je jen určitá část a to ostatní už je jen na majiteli jakým způsobem psa povede. Záleží hlavně pak na tom, jak si pes se psovodem sednou a mezi jaké lidi se člověk dostane, protože sám si pořádně nikdo nic nevycvičí a potřebují pomoc ostatních.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Můj pes má jasná pravidla co může a nemůže. Snažím se mu plně věnovat a trávit s ním co nejvíce času. Jeho největší privilegium je to, že všechen svůj volný čas a denní režim se přizpůsobuje jemu. Kdo nemá psa, si nedokáže představit, kolik času je mu nutné věnovat a ještě, když se vede k nějakému sportu.

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?
Přál bych si asi hlavně to, aby kynologie přinášela každému radost a věnoval svůj čas a veškerou pozornost hlavně sobě a svému psovi a bohužel taková hůlka neexistuje a každý tedy s nějakou změnou musí začít u sebe.

 

 

Webové stránky: www.dartlebensborn.banda.cz

Autor fotografií: Andrea Soldánová

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
689  (689 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
437  (437 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
400  (400 hl.)
Odčervuji nepravidelně
400  (400 hl.)
Neřeším to
387  (387 hl.)

Celkem hlasovalo: 2313


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie