Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
3 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Pavlou Gorčákovou

Vydáno dne 12. 06. 2013 (1397 přečtení)

Rozhovor s Pavlou Gorčákovou věnující se méně známému kynologickému sportu mondioringu.

Reklama


 

Pavla Gorčáková se již několik let věnuje aktivně mondioringu. Mondioring je relativně mladý mezinárodní sport, Zahrnuje tři disciplíny: poslušnost, skoky a obranu. Je charakteristický tím, že figuranti při obranách nemají rukáv, ale ringový oblek, takže pes může kousat téměř na celé tělo. Pes závodí bez obojku a řadu cviků provádí vzdálený od psovoda. Důraz je kladen na dokonalou ovladatelnost, vyrovnanost psa a souhru s psovodem. Mondioring je nejvíce populární v zemích svého vzniku. Řadu příznivců má ale i u nás. Závodů v České republice je pořád hodně málo, a tak se Pavla se svým pejskem Pollo z Hückelovy vily (belgický ovčák malinois) zúčastnila zatím pěti závodů v kategorii mondioring 2, z toho třikrát splnila zkoušku. Dvakrát byla čtvrtá, jednou pátá, jednou třetí a jednou první. Na mistrovství ČR BO se umístila na 4. místě. Pro letošní rok byla nominována na MS BO do Slovinska.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

Ke zvířatům jsem tíhla od dětství, ale vlastního psa jsem si pořídila až v dospělosti. Byla jím černá střední kníračka ANITA. Začla jsem s ní chodit na cvičák do Ostravy - Zábřehu a měla jsem štěstí na výborného výcvikáře Jirku Penzimuse z jehož tréninkových metod čerpám dodnes.

V roce 1986 jsem se byla podívat na MS v Hradci Králové, kde jsem poprvé uviděla plemeno belgický ovčák - malinois a navíc ukázku ringového sportu. To bylo něco úplně jiného, než co jsem znala.

Krátce po revoluci, když se malinoisové dostali i k nám, jsem si pořídila ke své dobrmance fenku tohoto plemene. Cvičila jsem podle NZŘ (IPO mě nikdy neoslovilo) a i ten se stále měnil a přestával mě uspokojovat. Spíš jsem tíhla k praktickému využití psa. Objevil se TART, ale ten se v mém okolí necvičil.

Když jsem se začala zajímat o koupi nového štěněte "maliňáka", vyšel v časopise Pes, přítel člověka článek o mondioringu a já byla lapena. V témže časopise jsem objevila inzerát na štěňata z chovatelské stanice Z Huckelovy vily, jejíž majitel se jako první u nás mondioringu začal věnovat. U manželů Volných jsem čerpala první informace a zkušenosti.
Mondioring je krásný sport pro svou rozmanitost. Žádná disciplína ať už z poslušnosti, nebo obran není nikdy stejná, ring je vždy postaven jinak, figuranti používají rozmanité pomůcky, nic se nedá stoprocentně natrénovat, nikdy nevíte, co vás na turnaji bude čekat. A to je na tomto sportu to co mě baví.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

V současné době mám téměř osmiletého psa PEPÍNA (Pollo z Huckelovy vily) a jeho osmiměsíčního syna KAJETÄNA (z Huckelovy vily).

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Přesto, že se mi podařilo vyhrát několik turnajů se zapsanou zkouškou v kategorii 1 a 2 (v mondioringu jsou závody a zkoušky zároveň) jsem nejvíc pyšná na to, že jsem dokázala překonat období, kdy jsem trénovala stylem pokus - omyl, bez vedení a zkušeností, řádně proškolených figurantů (dík patří kolegovi z práce a mému synovi (ten také nakonec tomuto sportu propadl). Jezdila jsem vlakem do Rakouska a Švýcarska a podařilo se nám tam splnit první zapsané zkoušky.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Dnes už je situace v mondioringu jiná, cvičí se na více místech v republice, spousta informací lze čerpat z internetu, pracuje mondioring klub, má vyškolené figuranty. Přesto kdo se chce tomuto sportu věnovat, musí počítat s dojížděním na tréninky, měl by si zakoupit svůj ringový oblek, který se liší od obleků policie apod. Figurant v něm musí být dokonale pohyblivý (náklady jsou poměrně vysoké). Dnes se i u nás koná ročně několik turnajů, takže odpadá cestování do zahraničí kvůli každé zkoušce.
Samozřejmě musíme mít psa, který je pro tento sport vhodný. Viděla jsem i jiná plemena, než je " maliňák", ale na vrcholové úrovni jen jednoho tervuerena. Důležitá je výborná socializace štěněte v nejrůznějším prostředí plném lidí. S agresivním nebo bázlivým psem se tento sport dělat nedá. Také tradující se věta, že pes, který v IPU nekouše, dělá mondioring je holý nesmysl. Už to, jak málo psů je schopno dělat mondioring na vysoké úrovni to dokazuje.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Moji psi jsou moji parťáci. Denně se mnou cestují MHD do práce (pracuji v zoo Ostrava), kde jsou v kotci, odpoledne je čeká tréning, nebo procházka lesem, plavání, kolo, běh, v zimě saně, když to jde, jedeme do hor, prostě spolu žijeme. Až na ně někdy manžel "žárlí". Doma mají své soukromí, obývají velký balkon se svýma boudama. V bytě je krmím, štěně má v předsíni hernu.

 

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?
Závist, řevnivost, neustálé půtky a rozmíšky mezi lidma, mezi kluby a sahá to od psovodů až po zastřešující orgány. Vždyť by mělo být jedno, jakému sportu se věnujeme, jaké plemeno se nám líbí, měli bychom dělat to, co nás a našeho psa baví a nehanit nikoho, kdo dělá něco jiného jen proto, že to nebaví nás.

 

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1198  (1198 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
902  (902 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
683  (683 hl.)
Odčervuji nepravidelně
787  (787 hl.)
Neřeším to
768  (768 hl.)

Celkem hlasovalo: 4338


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie