Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
72 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Ladou Richterovou

Vydáno dne 05. 06. 2013 (932 přečtení)

Rozhovor s Ladislavou Richterovou - závodnicí a instruktorkou obedience.

Reklama


 

Ladislava Richterová se obedienci věnuje od počátku tohoto sportu v ČR. Od loňského roku si tento sport neužívá jen s pozice závodníka, ale zároveň působí jako oficiální instruktor a od loňského roku též jako steward a rozhodčí Klubu obedience CZ. Kynologii se věnuje cca 9 let. S dnes již seniorkou kokršpanělkou Bínou běhaly agility. S příchodem border collie Kety měla Lada možnost vyzkoušet různé psí sporty. Agility, frisbee, sportovní kynologii, pasení, flyball i obedienci, která se pro však pro ně časem stala tím hlavním a "nej" sportem. Kety delší dobu podává vyrovnané výkony na závodech - v loňském roce se jí každý start (mimo MS) povedlo proměnit v umístění "na bedně". Stala se Vicemistrem ČR border collií v obedienci 2012, Vicemistrem ČR obedience 2012, zúčastnila se MS obedience v Rakousku a již na konci roku měla splněny kvalifikační podmínky na MS obedience 2013. Lady smečka se časem rozrostla o Viktorku - dceru Kety. Závodní kariera Viktorky začala na jaře 2012 a ve třídě OBZ byla vždy na nejvyšších stupních. Ještě téhož roku přestoupila do třídy OB1. Na MČR obedience 2012 se stala Vítězem třídy OB1. 

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolila zrovna tento sport?

Pořídili jsme si do rodiny fenku anglického kokršpaněla Bínu. Přesto,že jsme v tu dobu byli laici, myslím,že se nám podařilo vychovat  výborného městského rodinného psa. Psy jsem měla ráda od mala a naskytla se mi možnost navštěvovat s Bínou cvičák ve Dvoře Králové nad Labem, kde jsme se časem začaly věnovat agility. Byla nás tam prima banda, jezdívali jsme na závody, navzájem se podporovali a bylo jedno, kdo jak dopadne. Někdo jezdí na kole, někdo chodí do posilovny či plavat… já cvičím se psy.V tu dobu jsem byla i na mateřské dovlené a byl to pro mě i takový "voraz" od každodenního shonu. Kynologii jsem si jako sport cíleně nezvolila. Dělám ho proto, protože se cítím dobře a baví mě.  Časem do naší rodiny přibyla fenka border collie Kety,díky níž jsem měla možnost vyzkoušet si různé psí sporty. V současné době se věnuji hlavně jednomu sportu – obedienci.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

První do naší rodiny přišla na jaře 2004 fenka anglického kokršpaněla Bína. S Bínou jsem začínala s agility. Byla pro mě velkou školou. Běhávala hlavně pro mě,pro mou radost z doběhu do cíle, časem i sama tomuto sportu „propadla“ a do dneška si s chutí parkur zaběhne. Závodila v SA2 a dále složila zkoušku ZOP. Bína již vzhledem ke svému zdravotnímu stavu aktivně nesportuje, je to rodinný mazlíček.

Dva roky po Bíně  se splnilo velké přání a do naší rodiny přišlo štěně border collie - fenka Kety. Díky její chuti se učit, ochotě spolupracovat s člověkem a bezmeznému nadšení pro vše jsem měla možnost si vyzkoušet různé psí sporty. Od agility, přes frisbee, flyball, sportovní kynologii, dogdancing až po obedienci. V současné době se věnujeme hlavně obedienci, některým jiným sportům rekreačně. S Kety jsme složili několik zkoušek: LA1, ZOP, ZZO, BH, ZPU1, F1, OBZ, OB1, OB2 a OB3 a canisterapeutickou zkoušku opakovaně. Jak šel čas,  Kety se hlavně díky skvělým výsledkům v obedienci stala Mistrem ČR obedience 2009, Vicemistrem ČR obedience v roce 2011 a 2012, Vicemistrem ČR border collií obedience 2012. Získala titul Obedience šampion CZ,  Klubový šampion  BCCCZ a Šampion ve výkonu BCCCZ. Letos jsme již po páté byly členkami české reprezentace na Mistrovství světa obedience. Velmi mě těší, že náš letošní výsledek byl jedním z těch, které dopomohly k 3. místu České republiky v hodnocení všech zúčastněných zemí (20) na MS 2013 a naše celkové 32. místo s hodnocením výborně.

Do naší smečky patří i dvouletá fenka Viktorka, dcera naší border collie Kety. Viki byla plánovaný přírůstek a věnuji se s ní  hlavně obedienci. Na MČR obedience 2012 se stala Vítězem třídy OB1. Další složené zkoušky: ZOP, BH, canisterapeutická zkouška.

Díky vstřícné povaze našich border collií obě pravidelně působí jako canisterapeutičtí psi.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšná…

Nejvíce jsem pyšná na to, že mám doma bezproblémové parťáky pro život, se kterými můžu kamkoliv jít. Ze sportovních úspěchů  mám největší radost z toho nejnovějšího: 32. místo (ze 100 startujících) s hodnocením 264,25 bodu a známkou výborná na MS obedience 2013. Tím jsme i my přispěly k umístění se české reprezentace na úžasném 3. místě v hodnocení týmů za vítězným Norskem a druhým Finskem!

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Budu konkrétní k obedienci, které se nejvíce věnuji. Zde je potřeba hodně trpělivosti a vydržet, i když se něco nedaří dle představ. Dále doporučuji začít trénovat u některého z instruktorů klubu Obedience CZ, kteří začátečníkovi poradí jak směrovat výcvik.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Nemyslím, že by naši psi měli nějaká zvláštní privilegia J) Bydlí s námi v domě, ale nespí s námi v posteli a nejedí se mnou z jednoho talíře. J)) Jsou našimi rodinnými parťáky, jezdí s námi na dovolené, na výlety, sdílíme společně dá se říci vše.

 

Když byste měla v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnila?
Přístup některých majitelů ke psům. Aby se lidé snažili více svým psům porozumět. Aby byla ve výcviku všeobecně více používána pozitivní motivace.

 

Webové stránky: http://holahopa.elsec.cz/

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1207  (1207 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
915  (915 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
691  (691 hl.)
Odčervuji nepravidelně
799  (799 hl.)
Neřeším to
778  (778 hl.)

Celkem hlasovalo: 4390


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie