Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
12 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Petrem Fochlerem

Vydáno dne 17. 05. 2013 (1551 přečtení)

Rozhovor s dogtrekařem a caniscrossařem Petrem Fochlerem.

Reklama 

Dogtrekař a caniscrossař Petr Fochler je důkazem, že border colie je opravdu univerzální pes. S jeho prvním psem Bertíkem začal s canicrossem před 8 lety. Bertik bohužel v loňském roce odešel za duhový most, a tak Petr v současnosti závodí se svým psem Pončou (evropský saňový pes). V sezoně trénují až čtyřikrát týdně. Ponču si pořídil v roce 2008. Na MS v roce 2011 v Borkenu (Německo) se s Pončou umístili na 3. místě a získali tak titul 2. vícemistři světa. V tom samém závodě získali ve štafetě ve složení Dušan Erbs, Tomáš Halada a Petr Fochler 1. místo a stali se tak mistry světa.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

Se psy jsem vyrůstal už odmalička, kdy mě pomáhal vychovávat hlavně novofunlanďan Ben a berňák Aran. Jak šel čas, dostal se táta k dogtrekkingu a odtud byl už jen krok ke canicrossu, a tak když nám jednoho dne kamarád z dogtrekku Standa Janků zavolal, že se kousek od Olomouce konají závody, řekl jsem si, že to zkusím. To bylo v roce 2005 s border kolií Bertíkem ( Archibald Hardy Horde). Spolu jsme se pak pomalu učili co to je canicross. Když pak přišel po čtyřech sezonách Ponča, nebyl už to takový „šok“. Na canicrossu se mi líbí souhra běžce a psa. Jeden bez druhého by nic nedokázal, ale spolu mohou být silný tým.

 


Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

V naší smečce jsou v současnosti dvě borderky – Dinky Buddy Hardy Horde a Zorgonny Fitmin a jeden evropský saňový pes – Ponča. Závody absolvuji ale pouze s Pončou. Ten má 4,5 roku a je to, podobně jako většina ostatních představitelů plemene, hyperaktivní pes s bezednou studnicí energie. V postroji nezná nic jiného než tah a v závodě se na něj mohu stoprocentně spolehnout.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Nejvíc si vážím toho, že mého psa společný sport baví. Vždycky mi udělá radost, když vidím, s jakým elánem se vždycky rozbíhá. Ze sportovních úspěchů je nezapomenutelná národní štafeta na ME v Belgii v roce 2010, kde jsme vyhráli naši první velkou medaili a hned tu nejcennější. Na tomto mistrovství se vedle skvělé trati navíc sešlo i krásné počasí.  Rád vzpomínám i na MS v Německu v roce 2011, kde jsme byli třetí v jednotlivcích a také jsme byli finishmeny vítězné štafety.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Důležité je mít chuť sportovat. Přeci jen canicross vyžaduje poměrně vysokou fyzickou kondici psovoda, který musí být schopen uběhnout celou trať, která měří od 4 do 6 km.
Dále vyžaduje psa, který má chuť běžet a je ovladatelný. To pak můžeme ocenit např. při hromadných startech, které se na závodech objevují čím dál častěji. Každopádně je canicross podobně jako ostatní sporty náročný na celkovou sehranost celého týmu.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?

Myslím, že žádná speciální privilegia pesani nemají. Každopádně se na ně snad ani neumím zlobit. Když náhodou něco provedou tak si mě dovedou tak obratně usmířit, že lépe by to snad nikdo nezvládl :-)

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?
Určitě bych změnil celkový zájem o psí sporty. I když totiž vozíme ty nejcennější tituly i z evropských a světových šampionátů, veřejnost ani média o tom nic neví a je to velká škoda. Od toho se pak odvíjí i zájem sponzorů a od toho se pak odvíjí i další věci. Co se týče canicrossu, líbí se mi, že poslední dobou se pořádá hodně canicrossových seminářů, společných tréninků apod. Konečně se tak snad podaří přilákat nové zájemce o tento krásný sport.

Webové stránky: www.borderaci.wbs.cz

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
900  (900 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5486


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie