Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
71 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s Janem Pospíšilem

Vydáno dne 02. 05. 2013 (1358 přečtení)

Rozhovor s vítězem kategorie coursing v anketě Kynolog roku 2012 Janem Pospíšilem.

Reklama


 

 

Jan Pospíšil s fenkou Irského Madeleine Paluduz se věnují coursingu již 3 roky a musí se nechat, že se jim neskutečně daří. Za těch pár let mají na kontě již několik skvělých ocenění a vítězství, mezi které patří mimo jiné tituly jako Evropský coursingový šampion 2012, Mistr ČR 2012 a Coursingový vítěz roku 2012. Ne náhodou se letos stali vítězi v kategorii Coursing v anketě Kynolog roku 2012.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil zrovna tento sport?

Psům se věnuji od svých patnácti let a vždy jsem měl slabost pro velká a obří plemena. Když jsem uvedl rodinu do poznání toho majestátně vyhlížejícího obřího plemene Irského vlkodava, mého dávného snu, byl výběr dalšího psa jasný. Když jsme si svého vlkodava přivezli domů, neměli jsme ani tušení co je Coursing J. S tím jsme se seznámili na setkání vlkodavů a deerhoundů Tullamore Cup 2010, kde si to naše fenka coby štěně mohla vyzkoušet. A hle, bavilo jí to. Tak byl zvolen coursingový sport. Kynologie je v podstatě šance dát svému chlupáči něco navíc.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Doma máme tříletou coursingovou šampionku, Irskou vlkodavku Madeleine PALUDUZ, říkáme jí Madlenka. Střídavě mám u sebe sedmiletého Německého ovčáka jménem Uran Ajaxova Uranie a říkáme mu Baron. Střídavě proto, že po smrti jeho páníčka je to takový cestovatel – chvilku bydlí s mojí mamkou na chalupě a chvilku dělá společnost Madlence u nás na zahradě. Naštěstí to oba snášejí velice dobře. Baron cestuje rád a Madlenka tak má volnou zahradu pro návštěvy jiných psích kamarádů.

 

Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Nejvíce si cením lidí, kteří si najdou čas a věnují se aktivně svým psům. To je kynologie! Být majitel psa je především povinnost. Ale abych Vám odpověděl na vaši otázku, co se mi nejvíce povedlo a na co jsem pyšný... Celkově loňská sezóna byla jeden velký úspěch. Absolutní vítěz Tullamore Cup 2012, Mistr ČR 2012, Coursingový vítěz roku 2012. 6x CACT a 3x CACIL. Co se mi asi nejvíce povedlo je připravit Madlenku na Mistrovství Evropy v Coursingu 2012 v Maďarsku, kde Madlenka z devatenácti fen vybojovala 1. místo, získala tak titul Evropský Coursingový šampion 2012. Zároveň se stala absolutním vítězem plemene (celkově z 27 vlkodavů). Nemohu opomenout Madlenky zásluhy k získání titulu Kynolog roku v kategorii Coursing za rok 2012. Je to výzva k pečlivému připravení Madlenky na letošní Coursingové Mistrovství Evropy (tentokrát v Německu). Letos si Madlenka již připisuje titul Mistr Čech 2013 a 1x CACT.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Tento sport je o vytrvalosti, obratnosti, úsilí, inteligenci a rychlosti. V tomto pořadí je to i hodnoceno co do důležitosti sestupně. Některým z těchto kritérií je možné jít při výcviku vstříc, jiné jsou spíše vrozené. Pokud se vám dostane do rukou to správné štěně, máte o to méně práce. Ten, kdo by chtěl dopřát svému psovi to potěšení beztrestně lovit a nechat tak vyniknout jeho přirozené pudy, je to opravdu ten správný sport. Když střapeček – tedy kořist uloví, může ji klidně rozcupovat, aniž by byl za to plísněn. Musím podotknout, že nic není zadarmo a tedy je třeba počítat jak s financemi za tréninkové běhy, startovné na závodech a dopravu na ně, tak s časem stráveným v tréninku a na závodech, což jsou mnohdy celá odpoledne, ale také celé dny. Ale pozor! Každá psí rasa má své omezení a zdravotní rizika. Proto je důležitá komunikace majitele s chovatelem, který jistě bude vědět, co je pro daného chlupáče dobré. Bylo by smutné, kdyby majitel při touze po vítězství zapomínal na zdraví svého psa a neúměrně ho přetěžoval. Je veliká škoda, že se tomuto sportu nedostává taková publicita jako například v sousedním Německu, kterou si bezesporu zaslouží, ale věřím, že čím bude naše komunita větší, tím se bude lépe propagovat.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano? J

Být pánem ve smečce znamená dodržovat pravidla. Tedy moji psy, byť kdoví jací šampioni by byli, jsou celoročně venku, každý má svůj kotec, svoji boudu a svoji misku na žrádlo. Oba z tohoto povětšinou stejně využívají jen misku na žrádlo J. Výjimku tvoří pobytové víkendy pod stanem nebo v chatičce v kempu, kde spí s námi uvnitř.

 

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?
Jednoduše zájem médií. Kynologie, speciálně v kategorii Coursing, je u nás celkem málo známá disciplína a tudíž na okraji zájmu a to je velká škoda. Pomohlo by to kynologům i jejich psům v jejich rozvoji a pravděpodobně i při shánění sponzoringu jednotlivců, který je dnes na nulové šanci ho získat. Sponzoring jednotlivců je bohužel v této sféře pouze snem. A přitom máme psy, co dobývají  Evropu. J

 

Webové stránky: www.nyrany.net

Kompletní výsledky ze závodů, Evropské a národní umístění Madeleine PALUDUZ: www.coursing.eu/index.php?page=hound&id=5721

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1210  (1210 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
917  (917 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
693  (693 hl.)
Odčervuji nepravidelně
801  (801 hl.)
Neřeším to
780  (780 hl.)

Celkem hlasovalo: 4401


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie