Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
63 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Rozhovor s agiliťákem Pavlem Koškem

Vydáno dne 26. 04. 2013 (1273 přečtení)

Rozhovor s jedním z našich nejlepších agility závodníků.

Reklama


 

Pavel Košek je v současné době jedním z našich nejlepších agility závodníků. Se svými pejsky dosáhl na několik agility titulů. Titulu A3Ch (agility champion) s krátkosrstou kolií Day Dream Krásná Louka, titulu A3 s border collie Audi od Betlémské pastviny a s "Bajty" By E.T. od Betlémské pastviny. V roce 2007 se s pejskem Dejdym stali vicemistři republiky v jednotlivcích, na Mistrovství České republiky v agility získali stříbrnou medaili. V roce 2008 byl stříbrný v běhu agility na Mistrovství České republiky. V roce 2010 s Audim reprezentoval Českou republiku na European Open a také získal titul CACIAg na Mistrovství České republiky. V roc

e 2011 na European Open v Rakousku získal zlato v běhu agility jednotlivců a zaběhl druhý nejrychlejší čas ve finále. Na European Open 2012 ve Švédsku zaběhl běh s nejrychlejším časem, na Mistrovství České republiky 2012 vyhrál běh agility. Kromě jiného také publikuje články v časopisech Psí sporty a v Pes přítel člověka.

 


Pavel trénujeme v oddílu Agility Sultánci, který má zázemí ve sportovním areálu v Havlovicích na Trutnovsku. Pořádá agility tábory, semináře a soustředění. Mám za sebou zkušenosti z mnoha organizovaných závodů, v roce 2008 organizoval pro Klub agility České republiky kvalifikační závody pro výběr do reprezentace. V roce 2011 pomáhal se zajištěním mistrovství republiky border collií.

 

Co vás přimělo začít se věnovat kynologii a na základě čeho jste si zvolil/a zrovna tento sport?

Na začátku jsem byl naprostý laik, měl jsem najednou aktivní štěně a pocit, že nechci být ten, kdo tahá celý život psa na vodítku, že nechci, aby jedinou společnou činností, kdy si se psem rozumíme, bylo jen hlazení a krmení. Chtěl jsem o tom vědět více. Začal jsem chodit na cvičák, žasnul nad stopováním, sledoval, jak si pes postupně věří při obranách. Agility mě vtáhlo, protože mě nabídlo aktivní roli. Byl v tom zážitek, kdy to pes rozběhl, já též a dostavila se velká radost ze společného pohybu.

 

Představte nám Vaše psy / Vaší smečku.

Agility jsem začínal s krátkosrstou kolií Dejdym, který to dotáhl na titul vicemistra republiky. Díky němu vím něco o motivaci a mám představu, co je zábava a co dril, kdy je nejlepší přestat a nakolik něco opakovat. V současné době mám dvě border collie. Audi je vysoký, výbušný, má rychlý skok, velkou sílu v nohou a akceleraci. Agility je pro něho všechno. Bajty je fenka, je drobnější, jemná a stále zkoumá, co si myslím. I když má laťky na svoji výšku vysoko, je pružná a všude se vejde. Každý z nich potřebuje jiný přístup a moje role je trochu jiná. Učí mě být univerzálním psovodem a vědět dost o agility v celé jeho šíři :-)


Čeho si v oblasti kynologie vážíte nejvíce – např. co se vám nejvíce povedlo, konkrétní úspěchy, na co jste pyšný…

Nezapomenutelný je pro mě vítězný běh na European Open 2011, kdy jsme s Audim zaběhli nejlepší běh z 339 závodníků a zaběhli druhý nejlepší čas ve finále. Velký náboj měly vítězné běhy z kvalifikace či mistrovství republiky. Mám radost vždy, když najdu dobré řešení pro parkur a dokážu ho realizovat.

 

Co si myslíte, že je pro daný sport nejdůležitější, respektive co je podle vás důležité pro člověka, který by s tímto sportem chtěl začít?

Velmi důležitý je dobrý trenér, protože je to váš průvodce, u kterého v začátcích hltáte každé slovo a bezmezně mu důvěřujete. Trenér je ale jenom člověk, má určitý rozsah osobních zkušeností, přesvědčení a vztah k problémům a lidem. Jeho přístup ovlivní, jestli trénink bude motivovat nejen psa, ale i člověka, jestli se teorie dobře aplikuje do praxe a jestli vydržíte i přes období, kdy něco nejde a není to růžové, a zda se pro vás agility stane něco více. Agilitní komunita vám pomůže vypracovat vztah se svým psem a zapracovat na věcech, které se agility přímo netýkají.

 

Jaké postavení má vedle Vás Váš pejsek, má nějaká privilegia, něco, co třeba nejlepší přátelé nemohou a on ano?

Myslím, že moji psi nemají žádné zvláštní privilegia. Naopak tím, že v běžném životě máme určitá pravidla a dokážou je rozumně respektovat, mají mnohem více svobody.

 

Když byste měl v ruce kouzelnou hůlku, co byste v české kynologii touto hůlkou změnil?

Budu se držet pouze agility. Kdybych měl kouzelnou hůlku, vyčaroval bych lidi plné energie, kteří zvládnou transformaci Klubu agility ze současného přežitého pionýrského modelu do struktury moderní sportovní organizace, která zastřešuje tisíce závodníků. Aby kormidelníci věděli kam agility směřovat a činili „proaktivní“ a srozumitelná rozhodnutí. A měli členskou základnu, která to ocení :-)

Přičaroval bych také nějaké čisté haly s kvalitní umělou trávou, kde běháte v zimě v tričku, nejlépe blízko mého bydliště. No a nějaké finance do sportu. Tedy ať se daří lidem, kteří sport ze své kapsy financují, ať jsou zdraví a mají zdravé psy. Trochu neskromné, viďte? 

 

Webové stránky: http://www.kossek.info/ 

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Tereza Šafránková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1134  (1134 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
897  (897 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1013  (1013 hl.)
Neřeším to
991  (991 hl.)

Celkem hlasovalo: 5475


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie