Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
47 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Toulky se psem přírodou pětkrát jinak

Vydáno dne 27. 10. 2012 (2258 přečtení)

Každý, kdo si pořídí domů čtyřnohého kamaráda, mi jistě dá za pravdu, že to znamená mnohá omezení a mnohé ustupování v tom, na co jsme byli do příchodu štěňátka zvyklí. Většina z nás se snaží najít pro psa to nejlepší vyžití, ale mnohé sporty se zdají být nepřekonatelným problémem, ať už z hlediska bezpečnosti nebo náročnosti. Někteří se bojí o sebe, že je z kola pes strhne, jiní se bojí o psa, že ho něco přejede nebo že se přehřeje nebo se mu zničí klouby… Pravdou ale je, že pes se může naučit leccos a s většinou situací si trochu zkušenější pes a psovod dokáže poradit. Je jen nutné trochu více přemýšlet nad bezpečností a je potřeba být trochu bdělejší a pozornější, než když jde člověk sám.

Reklama


 

 

 

JÍZDA NA KONI

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, ještě lepší pak může být, když máme vedle sebe svého nejlepšího čtyřnohého kamaráda. Co je důležité, je uvědomit si, že pes jako psovitá šelma, a navíc potomek vlka, je pro koně přirozený predátor, a ačkoli domestikací některé instinkty u obou zvířat otupěly, jakási opatrnost nebo agresivita stále ještě občas převáží. Je nutné obě zvířata pečlivě a bezpečně spolu seznámit, než zahájíme nějakou společnou aktivitu. Pak doma můžeme mít dva perfektní kamarády, kteří si spolu užijí dlouhé výlety přírodou nebo kamarádskou honičku ve výběhu.

Nejprve je dobré si uvědomit, které plemeno psa pro nás bude vhodné (za předpokladu, že ještě pejska nemáme). V podstatě každý pes si na koně dokáže zvyknout, ale některá plemena se hodí více než jiná. Vhodná jsou akční menší plemena jako Jack Russel teriér nebo Parson Russel nebo různá lovecká plemena jako ohaři aj. (u těch je nutné dbát, aby nehonili zvěř při společných vyjížďkách), nebo střední a větší plemena jako německý ovčák, border colie aj. Nevhodná jsou obří plemena, protože u těch není dobré jim dávat velkou zátěž, a příliš malá plemena, která by taktéž nemusela uběhnout to, co bychom chtěli.

Pejska bereme do stáje už od štěňátka a nejdůležitějším krokem je práce ze země, jak s koněm, tak i se psem. Než vezmeme psa na vyjížďku, tak musí bezpečně znát povely KE MNĚ / K NOZE nebo ČEKEJ – kvůli silnicím, myslivcům, turistům, zvířatům atd. Stejně tak by měl pes už být dostatečně dorostlý ve chvíli, kdy mu dáme plnou zátěž běhu u koně, abychom mu nezničili a nepřetížili klouby. Musíme jasně stanovit některá pravidla (pokud možno dřív, než to za nás udělá kůň kopytem nebo zuby . Pes koně nesmí honit (samozřejmě, pokud to nechceme na povel), nesmí po něm skákat, kousat ho a kůň by si měl alespoň částečně zvyknout, že nejde sám, a koukat pod nohy. Je na nás ohlídat, aby si zvířata vzájemně nepřekážela, protože pes, který koně nikdy neviděl, si většinou neuvědomuje sílu kopyt a zubů. Většina koní si na psa zvykne, některým to trvá déle, jiným kratší dobu, ale podobně jako lidi, i koně a psi mají svou povahu a někteří se prostě charakterově nesnesou, to je potřeba posoudit a přizpůsobit se tomu.

Co se vodítka týče, je dobré, aby pes uměl chodit u koně i s vodítkem, ale to nepatří do rukou začátečníkovi, nezkušenému psovi nebo nezkušenému koni, při nepozornosti může vzniknout obrovský problém končící většinou úrazem všech tří zúčastněných. V tomto případě je zvlášť důležité nepřeceňovat sebe ani svá zvířata, ale přivykat je postupným výcvikem a nechtít toho po nich příliš. Pak budeme mít doma dva nejlepší kamarády, se kterými si budeme užívat krásu přírody v kterémkoli ročním období. Posléze můžeme psa učit s koněm i spoustu drobných triků, při kterých budou spolupracovat, nebo nám pes převelice usnadní život, že nebudeme muset slézat z koně pokaždé, když nám v zimě upadne rukavice! 

 

 

Tereza Vidimská

 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
689  (689 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
437  (437 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
400  (400 hl.)
Odčervuji nepravidelně
400  (400 hl.)
Neřeším to
387  (387 hl.)

Celkem hlasovalo: 2313


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie