Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
82 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Pes - demoliční četa

Vydáno dne 22. 10. 2012 (1594 přečtení)

Demolování bytu, rozkousané noviny, nábytek, rozškrábaný koberec či loužičky na posteli? Mnozí z vás to znají. Takové nadělení nám často umí připravit štěňátka, a pokud tento problém nepotlačíme, odnášejí si tyto neduhy naši miláčci až do dospělosti. Jak tomu ale zabránit?

Reklama


 

 


Prevence:

Hlavní a nejdůležitější věcí je výběr vhodného plemene. Každý by měl mít na paměti, že pejska vybíráme podle povahy, nikoliv vzhledu. Snažíme se tak k sobě vybrat vhodného parťáka, který bude nejvíce vyhovovat našim časovým možnostem, temperamentu a nátuře. Spousta lidí tento důležitý krok opomíjí a pořizují si temperamentního psa, který je doma 10 h sám, a po příchodu z práce se mu věnují půl hodiny. Pokud psovi nejsme schopni nabídnout dostatečné množství času a vyžití v době naší nepřítomnosti, doporučuji si psa nepořizovat, nebo si pořídit takové plemeno, které je spíše klidnější nebo které můžeme vzít s sebou např. do zaměstnání. 

Dalším preventivním opatřením je eliminace věcí v dosahu pejska. Nenechávejte v jeho dosahu věci, které je možné uklidit, přesunout a které jsou pro vás jakkoliv důležité. Čím méně možností ke zničení bude pejsek mít, tím méně ho bude cokoliv lákat.

 

 

Nácvik samoty:

Dalším velmi důležitým bodem je samotný nácvik samoty. Již od malého štěněte byste měli trénovat, aby pejsek zůstal v klidu sám. Neštěkal, neničil, nečůral. Docílíte toho postupným odcházením z domu, z počátku jen na pár minut. Důležité je se vracet jen ve chvíli, kdy je pejsek v klidu, tedy neštěká, nepláče. Po návratu domů je dobré pejska nevítat, ale naopak mu dát najevo, že se vlastně nic neděje, že jste si jen odskočili a vůbec nechápete, proč vás vítá. Ale přiznejme si, to ne každý z nás dokáže a chce dodržovat.

 

Příprava:

I ten nejklidnější pes ale potřebuje „připravit“ na dobu, kdy bude doma sám. Základní věcí před tím, než odejdeme z domu, by měla být dlouhá procházka, která pejska co nejvíce unaví. Někteří klidnější pejsci budou vděčni za půl hodiny venku, oproti tomu např. temperamentní Jack Russel teriér, který je v posledních letech čím dál žádanějším plemenem, potřebuje opravdu několikahodinové vyžití.

Pejska na procházce můžete unavit házením míčků, hrou s psími kámoši, běháním u kola, ale také po psychické stránce. Ti, kteří se zajímají o sportovní kynologii, mi jistě dají za pravdu, že pejska dokáže krásně unavit ranní stopa nebo cvičení poslušnosti. Ovšem ani tzv. „inteligentní hračky“ nejsou na škodu. Čím více věnujete vašemu pejskovi času ráno, tím méně budete muset věnovat času úklidu po příchodu domu.

 

Omezení prostoru:

S tím jde ruku v ruce také vymezení prostoru. Velice pomáhá dát pejska na chodbu, popř. mu povolit přístup do jedné místnosti a nenechávat ho nekontrolovatelně pobíhat po celém bytě. Výbornou pomůckou jsou také klece. Vím, že spousta pejskařů toto nerado slyší, ale mnohdy se bez klece neobejdete.

 

Klec:

Je samozřejmě důležitý nácvik. Zřídit pejskovi v kleci místečko, kde si pohodlně stoupne, otočí se, má tam misku na vodu, hračky a takové své bezpečné útočiště. Ze začátku je klec vždy otevřená a nikdy do ní pejska nenutíme násilím. Musí si zjistit sám, že klec je prima a líbí se mu v ní. V kleci je možné hrát i nejrůznější hry, odměňované pamlsky. Cokoliv, aby si váš pejsek klec zamiloval. Až ve chvíli, kdy do ní bude chodit sám a rád, můžete si dovolit ho zavřít uvnitř. Vždy jen na chvilku a čas postupně prodlužovat, stejně jako jsme cvičili samotu. Klec vám zamezí jakékoliv demolici bytu, neznamená to však, že pejsek nemusí být unavený a vyběhaný. Klec je pouze prostředek jak eliminovat škody, není to ale místo kam pejska zavřete, abyste měli po starosti s ranním vstáváním, vybíráním hraček a případným plněním piškoty a podobně.

 

 

Sám doma:

Po dobu vaší nepřítomnosti je potřeba pejska zaměstnat jinak než požíráním nábytku. Vhodné jsou nejrůznější hračky, které jdou naplnit průmyslově vyráběnými pastami, piškoty, granulemi nebo i masem. Výborně vám také poslouží sešlapaná PET lahev, kterou naplníte granulemi nebo menšími pamlsky. Tyto hračky, nebo jakékoliv jiné, je důležité psu nabídnout jen ve chvíli, kdy odcházíte z domu. Tedy nebude je mít neustále k dispozici, ale musí se vlastně těšit na váš odchod, aby je dostal.

 

Trest:

Dojde li k nějaké té nehodě u vás doma, nikdy pejska netrestejte. Toto si prosím opravdu zapamatujte a striktně dodržujte. Pokud dorazíte domů, uvidíte spoušť a začnete na pejska křičet, bít ho nebo mu strkat čumák do loužiček, docílíte akorát toho, že k vám pejsek nepůjde při vašem příchodu. Bude to brát jako trest za to, že se s vámi šel přivítat. Trest, který přijde v přítomnosti, si pes nikdy nespojí s činností, kterou udělal v minulosti. Trestat pejska za jakoukoliv nežádoucí činnost můžete pouze tehdy, je-li u toho uličník přistižen. Nikdy poté. Slyšela jsem spousty názorů, které tvrdí, že „jakmile přijdu domů, pes už ví, co provedl, a raději zaleze do pelechu“. Opravdu to není tím, že pes ví, co v minulosti provedl. On jen cítí vaši náladu, že jste naštvaný, rozpozná váš tón hlasu a raději se vám klidí z cesty. Toto chování je nejčastěji u pejsků, kteří byli v minulosti potrestáni po příchodu páníčka domu. Na to opravdu pozor, těžko se takovéto zažité chování odbourává. Nikdo přeci nechceme, aby se náš miláček třásl, kdykoliv uslyší klíče v zámku, a utíkal, jakmile vstoupíme do bytu.

 

Pokud se vyvarujeme těchto chyb a věnujeme dostatečný čas vyběhání pejska a nácviku samoty, máme téměř vyhráno. U většiny pejsků tento postup postačí, jsou ale tací, kteří naši samotu nesou opravdu špatně. Na vině je tzv. separační úzkost, kterou trpí čím dál více psů. Řešením může být medikace či naše přizpůsobení např. zaměstnání, abychom s pejskem mohli trávit více času. Ne každý pejsek vydrží 8 h bez svého pána. Jsou to přece jen smečková zvířata a samota je pro ně nepřirozená. Nesmíme zapomínat, že my jsme si pořídili pejska, ne on nás. Musíte proto pro vaše společné soužití něco málo obětovat, abyste vy i váš pejsek byli šťastní.

 

Ilustrační foto.

Autor: Pavla Gašpárková, Lenka Rambousková, Aneta Šterbová

 

 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ivana Švelchová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1210  (1210 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
917  (917 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
693  (693 hl.)
Odčervuji nepravidelně
801  (801 hl.)
Neřeším to
780  (780 hl.)

Celkem hlasovalo: 4401


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie