Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
45 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Procházky a povídání na téma "Canisterapie" - I. díl

Vydáno dne 09. 07. 2012 (1662 přečtení)

... aneb dobrovolnictví je dnes v módě.

Zvu vás na malou povídací procházku. Že to nejde? Ale to víte, že ano. A nezapomeňte s sebou vzít svého čtyřnohého přítele. Protože, i když je naše procházka pouze fiktivní, váš nejlepší přítel vaši přítomnost i tak ocení. 

Reklama


 

 

Od roku zhruba 1996, kdy se u nás canisterapie objevila, ušla tato terapeutická metoda pěkný kus cesty. Z vlastní zkušenosti jako jedna z prvních canisterapeutek v Čechách si troufám říct, že ne vždy to byla procházka růžovým sadem, a ne vždy se tato cesta ubírala správným směrem.

 

Jakou houby po dešti se postupně objevovaly další a další organizace, které hlásaly aplikování této metody. Nicméně, při bližším nahlédnutí do materiálů se člověk pozastavil nad způsobem, jímž je tato metoda vedena a nad dalšími drobnostmi, které ač prováděny v dobré víře, nejsou to „pravé ořechové“.

 

A tak ještě dříve, než se pustíme do složitého – a já pevně věřím, že snad i zajímavého – povídání o využití psů jako trochu jiných pomocníků než je obvyklé, povězme si něco málo o tom, jak se vyznat v tom nepřeberném množství organizací, lidí, duší, pracovníků, technik a metod. Zkusme si – za použití čistě selského rozumu – spolu zapřemýšlet nad tím, kde jsou některé metody přínosné, a kde už hraničí s něčím, čemu se normální člověk třeba ani věnovat nechce.

 

Cesta nás zavedla k prvnímu rozcestníku. Stojí na něm nápis – proč to s pejskem chceme dělat? Proč chceme trávit svůj volný čas tím, že se budeme – my i pes – vláčet do některého zařízení a budeme se snažit komunikovat s lidmi?

 

Baví nás to? Baví to našeho psa? Je na to vhodný? Chceme najít využití volného času? Chceme se pochlubit tím, co děláme před přáteli? Chceme pomáhat lidem?

 

Osobně si myslím, že v dnešní době je dobrovolnictví v módě. Bohudíky pro neziskové organizace, jež se snaží svou prací přispět dobré věci. Naneštěstí pro ty z nás, kteří trpíme altruistickými sklony. Co teď? Máme možnost couvnout a ušetřit si pěknou řádku starostí, problémů i peněz. Nicméně, pokud jsme si odpověděli kladně na většinu z předchozích otázek, asi nás od další cesty nic neodradí a dáme se dál po šipce, ukazující směr Canisterapie. 

 

A jsme hned u dalšího rozcestníku. Cesta ještě nebyla dlouhá, a tak se nemusíme ničím osvěžovat. Rozhodování však bude tentokrát složitější. Název rozcestníku totiž zní: „Na koho se obrátit?“ Můžeme zvolit hned několik řešení. Prvním může být, že zavoláme do libovolného ústavu, domova, školky apod. a nabídneme jim, že bychom tam rádi sem tam s pejskem zašli. Osobně bych ale od této metody dala ruce pryč, protože ještě v podstatě o canisterapii nic nevíme (nebo jen málo, co jsme si načetli z podobných článků a chytrých knížek), a i kdyby nám někdo přeci jen na nabídku kývnul, nikdo a nic nás nechrání. Smlouva, pomoc, vše je jen a jen na nás a jak už to tak v životě chodí, riziko, že se stane něco neočekávaného, je veliké.

 

Dalším řešením je pídit se mezi známými a přáteli, zda někdo nezná někoho, kdo by znal někoho, kdo canisterapii v současnosti provozuje. Při našem štěstí – a říká se, že když oslovíte 7 osob, určitě mezi nimi bude někdo, kdo zná toho, koho zrovna hledáte (takto se dá prý dosáhnout až na Dalajlámu) – bude mezi těmito lidmi opravdu nalezen kontakt na někoho takového. Pokud ne, musíme hledat dál. A to tak, že sedneme k internetu a zadáme do vyhledavače soubor slov, jež nám vyplivnou nepřeberný seznam organizací. To je dobrý způsob, pokud máte pevné nervy, dostatek energie a času na to všechno to číst. Co nám ale zbývá, když neznáme nikoho, kdo by nám poradil? A tak se do toho dáme… jdeme tímto směrem, přečteme pár stránek a budeme z toho paf. Všem jde přeci o dobro, všichni chtějí pomáhat!

 

Nuže, vybereme si pravděpodobně tu nejbližší organizaci a dáme se do kontaktování – maily, telefony.

 

Dle mého názoru, známka kvality organizace – a troufám si říct že i ukázka vašeho vzájemného budoucího vztahu - se projeví již při prvním kontaktu. Pokud neustále do kola posíláte maily či telefonujete a nikdo se vám neozývá, dá se předpokládat, že to možná není tak úplně v pořádku. Tím nemyslím, že by v takové organizaci museli pracovat nějací podvodníci. Nicméně, neziskové organizace bývají závislé na práci dobrovolných pracovníků a jako takové by si jich měli vážit. V případě organizace zaměřené na canisterapii či zooterapii jako takovou by toto mělo platit dvojnásob.

 

Předpokládejme však, že jste organizaci zkontaktovali a zpět vám přišel příjemný mail, v lepším případě ještě i zdvořilý telefonát s pozvánkou na nejbližší seznamovací schůzku. No hurá, tak by to asi mělo vypadat. A tak se upravte, připravte sebe i pejska a doražte. Tedy, předpokládám, že pejsek je zván také. Že ne? Vždyť je ale budoucím členem a významnou částí Vašeho terapeutického týmu! Canisterapie není jen o Vás jako o terapeutovi, ale i o slově „canis“ – tedy pes. A tak ho krásně vyčešte, nasaďte mu ten nejhezčí obojek, jaký máte, a vyjděte spolu na cestu pomoci druhým.

 

A jak by to mělo v takové správné organizaci vypadat? O tom si spolu popovídáme na další procházce.

 

Přijdete zase? Dobře, sejdeme se za týden. Zase zde. 

 

 

 

 

 [Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Zdenka Prošková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
689  (689 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
438  (438 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
403  (403 hl.)
Odčervuji nepravidelně
401  (401 hl.)
Neřeším to
390  (390 hl.)

Celkem hlasovalo: 2321


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie