Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
46 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Aujezskyho choroba

Vydáno dne 04. 04. 2012 (2859 přečtení)

Informace ohledně výskytu aujezskyho choroby u divokých prasat a možnosti přenosu na psa.

Reklama


 

 

 

Dostaly se ke mně před časem informace ohledně výskytu aujezskyho choroby u divokých prasat. Kdyby nevyšel nedávno v časopisu Myslivost na toto téma článek (ZDE), asi bych tuto zprávu smetla ze stolu a nevěnovala jí pozornost. Ohledně této choroby kolují velké mýty a přehnané povídačky, ale i fakta, která i majitele především loveckých plemen zaskočí a donutí se je hledat, kde je pravda.

 

Je to přesně tak, jak se v tom článku píše, 30% divočáků, u nichž byly prováděny testy, jsou nakažení, nebo latentně nakažení. Plošná vakcinace proti této chorobě není dle vyjádření SVS ČR možná, ani není žádoucí. Jelikož se jedná o virové onemocnění, cesta přenosu na psy je možná buď stykem s krví, nebo masem nakaženého zvířete, nemoc se nepřenáší trusem (nebo je to nepravděpodobné). Vzhledem k tomu, že vakcína pro psy proti této chorobě je v současné době ve vývoji a bude minimálně ještě rok trvat, než bude uvedena na trh, je potřeba se situaci přizpůsobit především prevencí.

 

Prevence spočívá v eliminaci rizikového chování pejsků volně pobíhajících v lese a vyhýbání se místům,  kde se psy mohou dostat do styku s krví nebo zbytky tkání černé zvěře – hony. Základem je tedy mít pejska pod dohledem a dávat pozor, co dělá, kde se pohybuje a co žere. Mít kontrolu nad projevem jeho loveckých vloh a nenechat ho nekontrolovatelně lovit zejména v oblastech výskytu nemoci a nebo v oblastech konání honů. Nekrmit pejska syrovým masem ze zvěřiny (převařením dojde ke zničení viru), necvičit barvu na krev divočáka, ...

 

Zejména oblasti konání honů bychom si měli uvědomit, že platí jistá pravidla pro to, jak se chovat v lese i s pejskem, ale také hrozí nebezpečí, že zvěř je v lese částečně zpracována, zbavena vnitřností. Jak myslivci zachází s těmito ostatky, je opravdu jen na nich – zda je zahrabají, nebo nechají volně ležet.

 

Pevně věřím, že se ani jednoho z nás tato problematika nebude za život našich chlupatých miláčků týkat. Sama nevím, jak se k tomu postavit, ale nic jiného než prevence bohužel neexistuje.

 

 

Martina Tichá

 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
689  (689 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
438  (438 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
403  (403 hl.)
Odčervuji nepravidelně
401  (401 hl.)
Neřeším to
390  (390 hl.)

Celkem hlasovalo: 2321


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie