Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
62 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Aujezskyho choroba

Vydáno dne 04. 04. 2012 (3016 přečtení)

Informace ohledně výskytu aujezskyho choroby u divokých prasat a možnosti přenosu na psa.

Reklama


 

 

 

Dostaly se ke mně před časem informace ohledně výskytu aujezskyho choroby u divokých prasat. Kdyby nevyšel nedávno v časopisu Myslivost na toto téma článek (ZDE), asi bych tuto zprávu smetla ze stolu a nevěnovala jí pozornost. Ohledně této choroby kolují velké mýty a přehnané povídačky, ale i fakta, která i majitele především loveckých plemen zaskočí a donutí se je hledat, kde je pravda.

 

Je to přesně tak, jak se v tom článku píše, 30% divočáků, u nichž byly prováděny testy, jsou nakažení, nebo latentně nakažení. Plošná vakcinace proti této chorobě není dle vyjádření SVS ČR možná, ani není žádoucí. Jelikož se jedná o virové onemocnění, cesta přenosu na psy je možná buď stykem s krví, nebo masem nakaženého zvířete, nemoc se nepřenáší trusem (nebo je to nepravděpodobné). Vzhledem k tomu, že vakcína pro psy proti této chorobě je v současné době ve vývoji a bude minimálně ještě rok trvat, než bude uvedena na trh, je potřeba se situaci přizpůsobit především prevencí.

 

Prevence spočívá v eliminaci rizikového chování pejsků volně pobíhajících v lese a vyhýbání se místům,  kde se psy mohou dostat do styku s krví nebo zbytky tkání černé zvěře – hony. Základem je tedy mít pejska pod dohledem a dávat pozor, co dělá, kde se pohybuje a co žere. Mít kontrolu nad projevem jeho loveckých vloh a nenechat ho nekontrolovatelně lovit zejména v oblastech výskytu nemoci a nebo v oblastech konání honů. Nekrmit pejska syrovým masem ze zvěřiny (převařením dojde ke zničení viru), necvičit barvu na krev divočáka, ...

 

Zejména oblasti konání honů bychom si měli uvědomit, že platí jistá pravidla pro to, jak se chovat v lese i s pejskem, ale také hrozí nebezpečí, že zvěř je v lese částečně zpracována, zbavena vnitřností. Jak myslivci zachází s těmito ostatky, je opravdu jen na nich – zda je zahrabají, nebo nechají volně ležet.

 

Pevně věřím, že se ani jednoho z nás tato problematika nebude za život našich chlupatých miláčků týkat. Sama nevím, jak se k tomu postavit, ale nic jiného než prevence bohužel neexistuje.

 

 

Martina Tichá

 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1204  (1204 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
911  (911 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
797  (797 hl.)
Neřeším to
776  (776 hl.)

Celkem hlasovalo: 4376


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie