Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY
 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
11 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Eklampsie - poporodní odvápnění

Vydáno dne 23. 05. 2011 (3758 přečtení)

Máme dvouletou fenku malého knírače a rádi bychom ji na podzim připustili, ale dočetli jsme se, že jí hrozí eklampsie. Co je to? Jak ji poznáme a proč vzniká? Dá se eklampsii předcházet?

Reklama


 

Mezi chovateli malých plemen psů je poporodní odvápnění (eklampsie), někdy nazývané i mléčná horečka nebo laktační tetanie, známým a obávaným onemocněním. Je to akutní onemocnění laktujících zvířat provázené neklidem, svalovými křečemi až poruchou vědomí a někdy může skončit i úhynem. U predisponovaných zvířat poměrně snadno dojde k narušení metabolické rovnováhy, které se nejčastěji projevuje právě eklampsií, často doprovázenou i hypoglykemií. Podstatou vzniku eklampsie je prudké snížení vápníku v krvi (hypokalcemie) v důsledku jeho přechodu do mléka. Přemístění vápníku z pohotových, snadno dostupných rezerv, jako je např. svalovina, kde působí coby prostředník svalového stahu, má za následek klinické projevy onemocnění.

 

Z metabolického hlediska je období po porodu pro tělo velikou zátěží. Onemocnění postihuje zejména feny malých a středních plemen s početnými vrhy, případně neklidné feny s rychle rostoucími štěňaty, hodně mléčné feny a feny s velmi silným mateřským pudem. U koček jsou klinické projevy eklampsie spíše výjimečně. Typickým pro projev onemocnění je období 2-4 týdny po porodu, tj. vrchol tvorby mléka.

 

Za hlavní příčinu vzniku eklampsie je považována hypokalcemie, tj. nízká hladina vápníku v krvi. Je však důležité si uvědomit, že se nemusí jednat o celkový nedostatek vápníku v těle, ale o narušení poměru ionizovaného (volného, tedy biologicky aktivního) vápníku a vápníku vázaného na proteiny. U zdravých zvířat je cca 50 % vápníku ve formě vázané, druhá polovina je biologicky aktivní. Nepoměr v rozložení těchto forem může nastat z několika důvodů. Velký podíl na poklesu koncentrace ionizovaného vápníku má výživa březí feny. Nadměrný přísun vápníku během březosti se může negativně projevit právě po porodu. Pokud krmíme bez přídavků vápníku, organismus je nucen reagovat na aktuální množství vápníku v potravě. Při nedostatku vápníku se aktivuje systém ledviny - vitamín D, který zajistí zvýšené vstřebávání vápníku ve střevech nebo systém příštítných tělísek - parathormon, který je odpovědný za uvolňování vápníku z kostí. V opačném případě, tedy pokud je vápníku nadbytek, se aktivuje vylučování kalcitoninu z příštítných tělísek, který naopak podporuje ukládání vápníku do kostí. Pokud je však vápník podáván dlouhodobě v nadbytku, je přirozené hospodaření s vápníkem narušeno. Dochází ke zpomalení aktivace jeho rezerv („zleniví“). Bylo zjištěno, že u více plodných fen nelze dodat všechen potřebný vápník do organismu pouze přirozeným způsobem. Prakticky každá fena vyživuje štěňata v době vrcholu kojení na svůj dluh. Může se tedy stát, že v tomto období dojde u fen překrmovaných vápníkem k opožděné aktivaci vápníkových rezerv a k překročení prahu tolerance vápníkového dluhu, který tak dá vzniku poporodní eklampsii. Na poklesu ionizované formy vápníku se také mohou podílet rostlinné fytáty, které jsou obsaženy např. v sóje. Ty způsobí nedostatečné vstřebávání vápníku ze střeva. Na vzniku onemocnění se v menší míře podílí i ztráty v důsledku budování skeletu plodů, přesun do mléka, celkový snížený příjem krmiva a nechutenství při velké zátěži feny před porodem.

 

Prvními projevy eklampsie může být neklid, nervozita až úzkost a nezájem o štěňata. Feny si často třou čenich tlapkami, případně i hlavu o zem, jsou žíznivé. Odchází od štěňat, vyhledává stinná místa a odmítá potravu. Často může zůstat pouze u těchto příznaků. Pokud se však onemocnění dále prohlubuje, nastupuje u fen nejprve svalový třes po celém těle, který následně přechází do křečí. Fena není schopna koordinovaného pohybu, při pokusu o chůzi padá a později není schopná se postavit. Díky křečím (svalová práce) nastupuje horečka (hypertermie). Neléčené zvíře upadá do šoku a může nastat smrt díky depresi dýchání, přehřátí a edému mozku. Průběh onemocnění je rychlý!

 

Od prvních příznaků po rozvinutí celkového onemocnění může uběhnout 15 minut až několik hodin. Proto by mělo být ošetření u veterináře provedeno ihned po rozpoznání hlavních příznaků, nedoporučuje se vyčkávat na potvrzení diagnózy výsledky biochemického vyšetření krve. Základním krokem je nitrožilní (intravenózní) podání vápníku ve formě infuze. Aplikace musí být provedena pomalu a lékař kontroluje neustále srdeční činnost fenky. Poté je vápník do těla dodáván buď injekčně nebo častěji perorálně, tj. do krmiva. U matek, které dobře reagovaly na léčbu a jsou stabilizovány, lze přikládat štěňata na pár minut za cca 12 hodin po ošetření. Většinou se doporučuje dočasný/trvalý odstav štěňat (převedení na umělou výživu) a pod matkou se ponechává pouze 1 štěně. Fence je nasazena vhodná dieta (bez mléka a tvarohu!), je nadále pod dohledem. Lékař vám doporučí vhodnou stravu pro matku i štěňata, poradí s následnou péčí a dobou odstavu.

 

Prevence eklampsie není přesně známa. Velkou roli hraje vyvážená výživa gravidní i laktující feny kvalitní dietou, nejlépe ve formě kompletních krmiv určených pro březí a kojící feny, kterých je v současné době na našem trhu dostatek. Důležité je nepřekrmovat potravními doplňky s vápníkem během březosti. Příznivě působí i brzký odstav štěňat, zvláště při jejich vyšším počtu. Feny, u kterých se eklampsie projevuje opakovaně při další laktaci, by měly být vyřazeny z chovu.

 

 

Autor textu: 

MVDr. Lenka Chylíková
Veterinární klinika Bílá Hora
www.animalclinic.cz

 

 

Text převzat:

z časopisu Planeta zvířat - www.planetazvirat.cz

 

Fotografie: ilustrašní foto (Pavla+RaF)

 

 

 

 

 [Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: MVDr. Lenka Chylíková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://veterinarni-ordinace-praha.cz/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1149  (1149 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
870  (870 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
652  (652 hl.)
Odčervuji nepravidelně
750  (750 hl.)
Neřeším to
732  (732 hl.)

Celkem hlasovalo: 4153


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie