Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.V sekci OBCHOD naleznete spustu zajímavých produktů. Naším cílem je zaměřit se na kvalitu, ne na kvantitu.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
19 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta
  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Eklampsie - poporodní odvápnění

Vydáno dne 23. 05. 2011 (2667 přečtení)

Máme dvouletou fenku malého knírače a rádi bychom ji na podzim připustili, ale dočetli jsme se, že jí hrozí eklampsie. Co je to? Jak ji poznáme a proč vzniká? Dá se eklampsii předcházet?

Reklama


 

Mezi chovateli malých plemen psů je poporodní odvápnění (eklampsie), někdy nazývané i mléčná horečka nebo laktační tetanie, známým a obávaným onemocněním. Je to akutní onemocnění laktujících zvířat provázené neklidem, svalovými křečemi až poruchou vědomí a někdy může skončit i úhynem. U predisponovaných zvířat poměrně snadno dojde k narušení metabolické rovnováhy, které se nejčastěji projevuje právě eklampsií, často doprovázenou i hypoglykemií. Podstatou vzniku eklampsie je prudké snížení vápníku v krvi (hypokalcemie) v důsledku jeho přechodu do mléka. Přemístění vápníku z pohotových, snadno dostupných rezerv, jako je např. svalovina, kde působí coby prostředník svalového stahu, má za následek klinické projevy onemocnění.

 

Z metabolického hlediska je období po porodu pro tělo velikou zátěží. Onemocnění postihuje zejména feny malých a středních plemen s početnými vrhy, případně neklidné feny s rychle rostoucími štěňaty, hodně mléčné feny a feny s velmi silným mateřským pudem. U koček jsou klinické projevy eklampsie spíše výjimečně. Typickým pro projev onemocnění je období 2-4 týdny po porodu, tj. vrchol tvorby mléka.

 

Za hlavní příčinu vzniku eklampsie je považována hypokalcemie, tj. nízká hladina vápníku v krvi. Je však důležité si uvědomit, že se nemusí jednat o celkový nedostatek vápníku v těle, ale o narušení poměru ionizovaného (volného, tedy biologicky aktivního) vápníku a vápníku vázaného na proteiny. U zdravých zvířat je cca 50 % vápníku ve formě vázané, druhá polovina je biologicky aktivní. Nepoměr v rozložení těchto forem může nastat z několika důvodů. Velký podíl na poklesu koncentrace ionizovaného vápníku má výživa březí feny. Nadměrný přísun vápníku během březosti se může negativně projevit právě po porodu. Pokud krmíme bez přídavků vápníku, organismus je nucen reagovat na aktuální množství vápníku v potravě. Při nedostatku vápníku se aktivuje systém ledviny - vitamín D, který zajistí zvýšené vstřebávání vápníku ve střevech nebo systém příštítných tělísek - parathormon, který je odpovědný za uvolňování vápníku z kostí. V opačném případě, tedy pokud je vápníku nadbytek, se aktivuje vylučování kalcitoninu z příštítných tělísek, který naopak podporuje ukládání vápníku do kostí. Pokud je však vápník podáván dlouhodobě v nadbytku, je přirozené hospodaření s vápníkem narušeno. Dochází ke zpomalení aktivace jeho rezerv („zleniví“). Bylo zjištěno, že u více plodných fen nelze dodat všechen potřebný vápník do organismu pouze přirozeným způsobem. Prakticky každá fena vyživuje štěňata v době vrcholu kojení na svůj dluh. Může se tedy stát, že v tomto období dojde u fen překrmovaných vápníkem k opožděné aktivaci vápníkových rezerv a k překročení prahu tolerance vápníkového dluhu, který tak dá vzniku poporodní eklampsii. Na poklesu ionizované formy vápníku se také mohou podílet rostlinné fytáty, které jsou obsaženy např. v sóje. Ty způsobí nedostatečné vstřebávání vápníku ze střeva. Na vzniku onemocnění se v menší míře podílí i ztráty v důsledku budování skeletu plodů, přesun do mléka, celkový snížený příjem krmiva a nechutenství při velké zátěži feny před porodem.

 

Prvními projevy eklampsie může být neklid, nervozita až úzkost a nezájem o štěňata. Feny si často třou čenich tlapkami, případně i hlavu o zem, jsou žíznivé. Odchází od štěňat, vyhledává stinná místa a odmítá potravu. Často může zůstat pouze u těchto příznaků. Pokud se však onemocnění dále prohlubuje, nastupuje u fen nejprve svalový třes po celém těle, který následně přechází do křečí. Fena není schopna koordinovaného pohybu, při pokusu o chůzi padá a později není schopná se postavit. Díky křečím (svalová práce) nastupuje horečka (hypertermie). Neléčené zvíře upadá do šoku a může nastat smrt díky depresi dýchání, přehřátí a edému mozku. Průběh onemocnění je rychlý!

 

Od prvních příznaků po rozvinutí celkového onemocnění může uběhnout 15 minut až několik hodin. Proto by mělo být ošetření u veterináře provedeno ihned po rozpoznání hlavních příznaků, nedoporučuje se vyčkávat na potvrzení diagnózy výsledky biochemického vyšetření krve. Základním krokem je nitrožilní (intravenózní) podání vápníku ve formě infuze. Aplikace musí být provedena pomalu a lékař kontroluje neustále srdeční činnost fenky. Poté je vápník do těla dodáván buď injekčně nebo častěji perorálně, tj. do krmiva. U matek, které dobře reagovaly na léčbu a jsou stabilizovány, lze přikládat štěňata na pár minut za cca 12 hodin po ošetření. Většinou se doporučuje dočasný/trvalý odstav štěňat (převedení na umělou výživu) a pod matkou se ponechává pouze 1 štěně. Fence je nasazena vhodná dieta (bez mléka a tvarohu!), je nadále pod dohledem. Lékař vám doporučí vhodnou stravu pro matku i štěňata, poradí s následnou péčí a dobou odstavu.

 

Prevence eklampsie není přesně známa. Velkou roli hraje vyvážená výživa gravidní i laktující feny kvalitní dietou, nejlépe ve formě kompletních krmiv určených pro březí a kojící feny, kterých je v současné době na našem trhu dostatek. Důležité je nepřekrmovat potravními doplňky s vápníkem během březosti. Příznivě působí i brzký odstav štěňat, zvláště při jejich vyšším počtu. Feny, u kterých se eklampsie projevuje opakovaně při další laktaci, by měly být vyřazeny z chovu.

 

 

Autor textu: 

MVDr. Lenka Chylíková
Veterinární klinika Bílá Hora
www.animalclinic.cz

 

 

Text převzat:

z časopisu Planeta zvířat - www.planetazvirat.cz

 

Fotografie: ilustrašní foto (Pavla+RaF)

 

 

 

 

 [Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: MVDr. Lenka Chylíková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://veterinarni-ordinace-praha.cz/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2014 Haf Bez Obav s.r.o.
Staz Medical

  Novinky
25.02.2015: Dlouhodobé akce
HafBO Májové
Kdy: 30.4. - 3.5.2015
Přihlašování: kapacita naplněna!
.......................................
XI. HafBO Tábor
Kdy: 12.7. - 19.7.2015
Přihlašování: spuštěno 1.3.2015
.......................................
IV. Sportovní HafBO tábor Zahradiště
Kdy: 16.8. - 23.8.2015
Přihlašování: ZDE!

17.02.2015: Soutěž o nejvšestrannější pár pes*člověk HAFBO 2015
Neboť stále prokazujete, že jste soutěživí, připravili jsme pro vás i na tento rok zajímavou soutěž.
Trvání soutěže: 1.1. - 31.12.2015
Naši soutěž bychom mohli pojmenovat i jako HAFBO sedmiboj. Během celého roku na vás bude čekat 7 soutěžních disciplín. Jak se na ně připravíte, je již na vás, my vás v tom samozřejmě podpoříme formou lekcí, kde se na vše můžete řádně připravit.
Více o pravidlech se dočtete ZDE!

16.02.2015: Semináře, přednášky...
Seminář dogfrisbee s Pavlou a Alenou
Kdy: 11.4.2015
Přihlašování: ZDE!
.......................................
Seminář s Emmou Parsons
Kdy: 16. - 17.5.2015
Přihlašování: Uzávěrka 15.3.2015!!!

30.01.2015: Závody...
VI. „Sranda dogfrisbee závody“ HafBezObav
Kdy: 10.5.2015
Přihlašování: ZDE!

26.01.2015: Dogoutdoor
Na Valentýna do Českého krasu
Kdy: 14.02.2015
Přihlašování: ZDE!


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Naposledy v roce 2004 jsme se vás v anketě ptali, čím krmíte svého psa. Zajímá nás, jaká je situace nyní, po 11 letech. Čím převážně/nejčastěji krmíte svého psa?

Granule
126  (126 hl.)
BARF
99  (99 hl.)
Konzerva
80  (80 hl.)
Vařím mu
75  (75 hl.)
Jí to, co jím já
64  (64 hl.)
Co zbyde
68  (68 hl.)

Celkem hlasovalo: 512


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie