Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
67 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Lovecký výcvik I. - příprava

Vydáno dne 01. 03. 2011 (2447 přečtení)

aneb recept jak si upečete psa s loveckými zkouškami.

Reklama


 

Budete potřebovat:

 • 1 ks inteligentní, učenlivý a tvárný anglický špringršpaněl (pokud neseženete, tak bude stačit středně inteligentní jedinec, ale příprava bude o to delší)
 • 1000 násobná dávka vaší maximální trpělivosti a vašeho odhodlání dosáhnout "nemožného"
 • 100 násobná dávka trpělivosti vašeho okolí
 • 1 kupa času
 • 1 pytel odměn
 • 1x středně velký mrazák
 • 1 pár holinek
 • 1x pláštěnka
 • 1x nejlépe terénní vozidlo, nemáte-li, tak alespoň přítele na telefonu, který vás přijede vytáhnout, až zapadnete někam na nezpevněné lesní či polní cestě
 • 1x mecenáše, který vás bude posléze zásobovat zvěří, v opačném případě hodně peněz
 • + cokoliv proti klíšťatům
 • + kvalitní kartáč a hřeben
   

 

Výše uvedené je zcela nezbytné, pokud si ale celou práci chcete ulehčit a zpříjemnit, tak doporučujeme obstarat i následující: 

 • Dle potřeby výmluvnost a fantazii až budete myslivcům a majitelům polí bulíkovat, cože tam právě děláte a až svým spoluobčanům budete vysvětlovat, že ta kačena plavající břichem nahoru na hladině místního rybníčku byla mrtvá už před měsícem a ten zrzavý králík za 150 Kč opravdu není právě odlovený zajíc.
 • Pro vaše povzbuzení přiberte k výcviku kynologického kolegu, který má se svým psem ještě horší pokroky než vy.
 • Zdatného, tichého a nezainteresovaného tahače vleček a kapače barev - lze využít i přibraného kolegu - v náporu vašich úspěchů bude ještě rád jen tahat a kapat.
 • Pár tablet Neurolu či Lexaurinu pro beznadějné fáze výcviku.
 • Kapesník a kredit na mobilu pro nadějné fáze výcviku.
 • Zkušební řády - jejich dobrá znalost vám umožní se zapojit do vášnivých debat a komentářů probíhajících na zkouškách v koroně na téma: „výkon rozhodčích“. Pozor, nepoužívat mimo koronu a nejlépe zapomenout v době vašeho posuzování!

 

 

PŘÍPRAVA

Nyní se blíže podíváme na důležitou fázi přípravy, kterou je dobré nepodcenit, protože v následujícím výcviku je klíčová. 

Nacházíte se ve stavu, kdy jste se rozhodli více či méně dobrovolně složit s vaším anglickým špringršpanělem některou z loveckých zkoušek. Doporučuji se naladit na vlnu, že výcvik je opravdu vaší další radostnou aktivitou se psem, nikoliv jen nepříjemnou povinností potřebnou k tomu, aby váš pes či fenka byli chovní jedinci. Výcvik bude zvlášť pro vás méně frustrující.

Předem je dobré se také smířit s tím, že váš pes o loveckých schopnostech bude mít úplně jinou představu než „řády“ a tím i vy. To znamená, že celý výcvik je v podstatě přesvědčování psa, že to, co většinou sám od sobě umí, musí dělat tak, jak chcete vy. 

Máte nastudovanou metodiku, máte připravené pomůcky, máte stále ještě natěšeného psa-ono ho to brzo přejde… Takže, vy jste připraveni zahájit výcvik. Ale pozor nejdřív je třeba na to připravit rodinu. Doporučuji již dopředu pozvolna přivykat. Najdete-li například sraženého zajíce, s nadšením svolejte celou lidskou smečku a donuťte je si ho důkladně prohlédnout. Až jednou sami navrhnou, že je to pěkný a jen ťuklý kus, který by se dal využít k výcviku – máte vyhráno! Do tohoto stavu to ovšem dospěje opravdu jen v ideálním případě a vy stejně budete muset čelit nazlobeným komentářům vyjadřujícím se k mnoha mrtvolám ve vašem mrazáku, ke smradu ze sušících se kožek na balkoně či k výtkám, že ten koupený králík za dvě stovky by byl na česneku rozhodně užitečnější než šestkrát rozmrazený, zamrazený a vláčený přes hory a doly. 

To jsem nezmínila. Ale v pokročilejší fázi výcviku se opravdu z vaší lednice stane nezbytná, dočasná (minimálně na jeden rok) márnice pro nejrůznější opeřené a osrstěné jedince, které opakovaně budete zamrazovat a rozmrazovat. Bez zmiňované přípravné fáze vaší domácnosti by se vám dost dobře mohlo stát, že při pohledu, jak povýcvikovou kačenu vysoušíte v koupelně fénem, by povolali posily a na dveře vašeho bytu by mohli zaklepat bohničtí zřízenci se svěrací kazajkou. A věřte, že se střelenou kačenou na klíně, které fénujete peří, by se vám nepodařilo je přesvědčit, že jde jen o nepochopení ze strany vašich bližních. Tak to jen taková maličkost. 

Na výběr máte hned několik možností. Vzhledem k tomu, že se nepředpokládá, že vaší první trofejí by měla být I. cena z Memoriálu Mileny Štěrbové, což je mimo jiné nejvyšší stupeň soutěže pro skupinu slídičů, tak vám stále zůstává pestrý výběr. Doporučuji vše vzít od začátku, ono se to celkem vyplácí a je to přirozené i pro psa. První metou tedy budou Zkoušky vloh. Ale o tom zas příště...

 

Není nad to, když pomáhá vlastní rodina, včetně neteře (sestra uvidí asi poprvé, takže neboj, Minda si před dvěma roky pak umyla ručičky) - ráda ji zase pohlídám - skvělý, nezainteresovaný, bohužel ne tichý, nosič...

  

Autor: Nora Čapková

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 2,17] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Redakce | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://www.maktoob.cz/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
899  (899 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5485


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie