Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
61 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Psí exkrementy a jejich vliv na životní prostředí

Vydáno dne 08. 02. 2011 (7816 přečtení)

Pokud chováme psa, těšíme se s ním z každé radosti, měli bychom se ale zamyslet i nad méně voňavými věcmi, které se psy souvisí. Mám na mysli psí exkrementy. .....

Reklama


 

 


 Všichni to chceme mít ve svém okolí hezké a voňavé, ale spousta z nás, pejskařů, je ke sbírání psích výkalů lhostejná. Bohužel mnohdy ani 1000,- Kč pokuta je k tomu nepřiměje. Často je to z lenosti. Ti rafinovanější si však vymýšlejí ekologické a morální důvody.

Co je tedy lepší? Sběr a odborná likvidace, nebo ponechání přírodě, popř. podrážce kolemjdoucího?

 

Proč sbírat?

Denně jen pražští pejsci vyprodukují přibližně 20 tun výkalů, zkuste si proto spočítat, jak vysoké číslo má asi na svědomí celá Česká republika. Troufnu si proto říct, že sběr psích exkrementů je nutností a ne jen pouhým výmyslem zákonodárců.

Dalším velmi důležitým důvodem je hygiena. Pozitivní nálezy hygienické služby při pravidelném vyšetřování dětských hřišť a pískovišť na přítomnost vajíček škrkavek (Toxocara canis) se ukázaly jako pozitivní v necelých 21 %. Při vyšetřování obyvatelstva bylo 20 % pozitivních na toxokarózu.

 


 

 

 

Pomůcky pro sběr:

Papírové sáčky: Jistě všichni znáte papírové sáčky, které jsou dodávány zdarma do zásobníků ve městech. Jedná se o patentovaný výrobek firmy Fedog, který byl roku 1995 oceněn obalem roku. Tyto sáčky jsou biologicky odbouratelné. Jsou vyráběny z recyklovaného papíru a lepenky ve chráněných dílnách. Jejich použitím tak v podstatě pomáháme dvakrát. Přírodě a lidem, kteří je vyrábí.

 

 

 

 

 

 Sáčky z bioplastů: Často nazývané jako kompostovatelné sáčky, jsou také biologicky odbouratelné. Vyrábí se převážně z pšeničného a kukuřičného cukru, pšeničné celulózy a bramborového škrobu. Jejich cena je však vyšší, a proto nejsou moc rozšířené. Jednou z hlavních předností bioplastů oproti klasickému plastu je to, že se mohou jednoduše vlivem přirozených rozkladných procesů za 90-150 dnů rozložit v průmyslových či zahradních kompostárnách. Pro co nejkratší dobu rozkladu je vhodné vyhazovat sáčky nezavázané.

 

 

 

Mikrotenové sáčky: Běžný typ sáčků na psí exkrementy, který hojně vyrábějí a prodávají desítky firem. Můžete si vybrat z množství barev, velikostí i zpracování. Součástí bývá krásné balení ve tvaru popelničky, kostičky, oválku, zkrátka cokoliv vás napadne. Jsou skladné, moderní, lehké a snadno se používají. Pro životní prostředí jsou ale zdaleka nejhorším prostředkem určeným ke sběru výkalů. Ostatně jako i jiné plasty.

 

 

 Vysavače: Speciálním vysavačem nejspíš nedisponuje nikdo z nás. Jsou však asi jednou z nejčastěji používaných pomůcek k úklidu po nezodpovědných páníčcích. Vysavače bývají připnuté na kolo, motorku či čtyřkolku a dělají práci za ty líné z nás. Jsou nákladné, neekologické a hlučné. Avšak jedinou účinnou variantou v tomto případě.

 

 

 

Kam vyhazovat?

Psí exkrementy nemají charakter směsného komunálního odpadu. Jedná se o bioodpad a tak by s ním také mělo být zacházeno. Pokud vyhazujete „psí dáreček“ do běžného kontejneru, bude s ním nakládáno jako s komunálním odpadem. Tedy bude odvezen do spalovny nebo na skládku, což není zrovna ekologické řešení. Na skládkách navíc tuny psích výkalů mohou být i zdrojem šíření endoparazitů a jiných onemocnění.

Daleko lépe jsou na tom koše přímo určené pro psí exkrementy. Externí firmy mají za povinnost vyvážet tyto koše a jejich následnou biologickou likvidaci. V ideálním případě by tak psí odpad byl ekologicky zlikvidován a matička příroda by neutrpěla ani šrám. V tomto případě je ale velmi důležité, v čem „dáreček“ do koše vhodíte. Pokud v mikrotenovém sáčku, je celá vaše snaha chovat se ekologicky naprosto zbytečná. Takovýto balíček nepodlehne rozkladu a musí být následně tříděn a spalován jako komunální odpad z kontejneru. Pokud se tedy chcete chovat šetrně k přírodě, doporučila bych používat papírové nebo bioplastové sáčky. Samozřejmě se může stát, že papírové nebo bioplastové sáčky dojdou a sáhnete po obyčejných. V tom případě bych ale raději využila kontejner než koš na exkrementy.

 

 

Další možností jsou psí záchodky - jsou velmi rozšířené v Evropě a nyní se začínají zavádět i u nás. První psí záchodek zřídili v Českém Krumlově a dvě takové první vlašťovky jsou např. i na Praze 1. Za předpokladu častého čištění jsou jednou z nejekologičtějších variant a často je podporují i zarytí odpůrci sběru exkrementů. Psí záchodek má podobu dřevěné palisády s vchodem, uvnitř jsou dva pařezy, jeden strom a několik tyčí na „značkování“. Psí exkrementy by měly i zde odstraňovat sami majitelé, ale zároveň se o toto místo starají úklidové služby města.

 

 

Trocha paragrafů:

Paragraf 127 Občanského zákoníku říká, že vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by obtěžoval nebo omezoval své okolí. Např. také nesmí obtěžovat pachy, pevnými a tekutými odpady. Znečišťování životního prostředí řeší např. zákon č. 87/1987 Sb. v platném znění o veterinární péči, podle kterého chovem zvířat nesmí být ohrožováno životní prostředí.

V zákoně č. 69/1991 Sb. se na exkrementy vztahují ustanovení o organických odpadech a nakládání s nimi.

 

 

Mezi nejvhodnější způsoby, jak z hlediska hygieny, tak ekologie, lze zařadit sběr do biologicky odbouratelných materiálů a následné odhození do košů určených na psí exkrementy. Dalším takto úspěšným prostředkem jsou psí záchodky, které prozatím nejsou moc rozšířené. Jsou náročnější na prostor a samozřejmě nákladnější. Já osobně si neumím představit, že psa budu přeučovat na psí záchodek. Proto se přikláním k variantě běžného sběru do sáčků, ať už papírových nebo bioplastových. Pokud je ale někomu lhostejna příroda, zdraví a finanční postih, jsou nejspíš slova zbytečná. Při pořízení pejska jsme si zároveň pořídili i zodpovědnost za jeho činy a podle toho bychom se měli také chovat. Snad ohleduplných lidí bude do budoucna přibývat a voňavých pokladů na botách ubývat.

 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 1,57] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ivana Švelchová | Počet komentářů: 39 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1438  (1438 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1133  (1133 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
893  (893 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1011  (1011 hl.)
Neřeším to
986  (986 hl.)

Celkem hlasovalo: 5461


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie