Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
62 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Óda na švýcara

Vydáno dne 22. 01. 2011 (3338 přečtení)

Čím déle Marvina máme, tím víc se potvrzuje jeho pro švýcary typická mazlivá, no, někdy až vtíravá povaha. Pokud zkrátka chcete psa, kterého „máte pořád za zadkem“, pořiďte si švýcara. .....

Reklama


 

 

 

Neustále potřebuje mít vše pod kontrolou, největším neštěstím by pro něj asi bylo, kdyby přišel o sebemenší dění v domácnosti. Jdete do koupelny, Marvin jde taky. Věšíte prádlo na balkoně, Marvin jde zase s vámi. Balíte vánoční dárky, no tak u toho Marvin taky nesmí chybět. Myslím, že pokud by mu to člověk dovolil, chodil by s ním i na záchod. Prostě u všeho musí být. I kdybyste ho vzbudili po náročném dni o půlnoci, vyskočí na všechny čtyři a řekne vám: „Něco se děje? Super!! A kam jdeme?“ Prostě pokud hledáte psa, který je nadšený z jakékoliv činnosti, jen když u toho může být s vámi, pak je švýcar ta pravá volba. Stačí, když si jdete do vedlejšího pokoje pro kapesník, otočíte se a Marvin tam stojí a kouká tím svým výrazem: „Hele, jak to, že jsi mi neřekla, že jdeme něco dělat?“

 

Mazlení je pro něj činnost číslo jedna. Můžete mu obracet uši naruby, tahat ho za ocas, hlavně když je nějaká ta péče. Takže z věcí jinak třeba některým psům nepříjemných (stříhání drápků, čištění uší) můžete udělat taky vlastně mazlení, respektive je to péče - mudlaj mě, šahaj na mě, mluví na mě, tak pak je všecko vlastně oukej. Ostříhejte mi ty drápky, hlavně, když mě u toho budete konejšivě hladit po hlavě.
A co nemá rád? No Marvin třeba nemá rád, když koukáte na televizi. Hele to je přece činnost, kterou klidně můžete doplnit o pohyb rukama, ne.

 

Takže jak donutit páníky, aby drbali, když koukají do té prapodivné skříňky se zvukem a hýbacími obrázky:

  1. zjistěte, jakým směrem přesně se dívá páník
  2. stoupněte si (popřípadě sedněte, to když už vás bolí tlapky) přesně tam, kam máte pocit, že se kouká
  3. páník řekne: „Marvine uhni.“
  4. v tom případě je potřeba se mu jít omluvit, že 
  5. no a po každé omluvě probíhá udobření, tím pádem jsme doma, ano, páník mě pomazlí

 

S paničkou je to samozřejmě trochu jednodušší. Začněte bodem 1) a pokračujte až k bodu 2). Pak už jen uslyšíte „no jo Marvinku, tak se pojď pomazlit, no pojď“. A máte vyhráno!

Zkrátka mazlení a drbání nemá švýcar nikdy dost. Tedy alespoň ten náš .

 

A jak se chová švýcar mimo domácí prostředí?
Dá se dobře a celkem i rychle vycvičit v základní poslušnosti bez větší námahy (srovnávám s rhodéským ridgebackem ). Někdo by řekl, že je třeba trochu pomalejší, ale já si myslím, že je spíš rozvážný. Všechno je potřeba trochu promyslet, ne. Výborně hlídá a hlásí vám každou podezřelou osobu - v Marvinkově případě hlavně za šera nebo v noci (přiznávám, když venčím sama, vůbec mi to nevadí). Jinak co se týká ostrahy pozemku, máme už na Marva zažitý výraz „hlídá salaš“. Co to přesně znamená? Je to prosté… Marvin se usadí na místě na zahradě, které vyhodnotil jako nejlepší pro pozorovací pozici (odtud zcela jistě přijde diverzant, kterého bude třeba zneškodnit), a odtud kouká do dáli a tváří se u toho patřičně důležitě .

 

Co se týká sportu, už když jsme vybírali psa k naší Anušce (rhodéský ridgeback), chtěli jsme, aby jí fyzicky stačil. Ano, švýcar je mohutnější a také těžkopádnější než ridgeback, ale jinak je to sportovně založený pes. Zvládne s vámi dlouhé celodenní túry a ještě vám u toho pomůže v tahu na postroji do všech kopců. A teď si k tomu navíc bude nosit v připnutých batůžcích pro sebe i vodu.

 

Ani coursing mu není cizí. Stačilo ho párkrát vzít na trénink s naší Anuškou a je z něho úplně stejný coursingový závislák. Při běhu za umělou návnadou rozhodně neočekávejte u švýcara takovou rychlost a hbitost, jako uvidíte u RR, ale nasazení je stejné. Pokud dlouho nemůže chytit střapec, anebo při hraní nějakého kamaráda, začne v běhu nespokojeně poňafávat. Konflikty žádné zatím se psy neměl a doufám, že ani mít nebude. Sice teď v pubertě trochu zkouší, co si může dovolit, ale jinak je to vyloženě kamarádský typ pro každou srandu.

 

Takže pokud ještě váháte, tak já tedy pro švýcara hlasuju všema deseti. Je to prostě on, mého srdce šampión .

 

 

 

 


 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Pavla Brettová | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1135  (1135 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
898  (898 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1013  (1013 hl.)
Neřeším to
992  (992 hl.)

Celkem hlasovalo: 5478


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie