Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
57 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Staří psi

Vydáno dne 28. 01. 2010 (13905 přečtení)

Každý si určitě položí otázku, od kdy je pes starý. Na tuto otázku nejde s jistotou odpovědět. Vše závisí na plemeni (boxeři jsou staří kolem devátého roku, pudlíci kolem dvanáctého roku) a na způsobu života psa. .....

Reklama


 

Stáří se u každého psa projevuje odlišným způsobem. Některý pes se může například pomočovat. Co má většina psů ve stáří společné, jsou deprese a vnější vzhled. Starým psům začínají šednout chlupy, špatně se pohybují, špatně dýchají, s čímž souvisí i častý kašel starého psa, mají zhoršené vidění, jež může vést až ke slepotě, na loktech jim velmi často vypadá srst a objeví se tvrdá kůže, na které se mohou vytvořit velmi bolestivé hnisající boláky.

 

Stárnutí Vašeho mazlíčka nemůžeme zabránit, pouze mu můžeme dopřát trochu delší život. Vše závisí pouze na nás, jaký životní styl našemu psovi poskytneme. Pokud bude pes žít vysloveně šťastným životem, je zde jistá naděje, že bude jeho život delší.

 

Velmi častou příčinou rychlého stárnutí psa je jeho obezita. Nejvíce postihuje obezita stará zvířata a sterilizované feny. Většinou se uvádí, že obézní pes je takový pes, který přesahuje svoji normální váhu o 15 % a více. Všimněme si, že pokud je pes obézní, je většinou obézní i jeho majitel. Vše je obvykle způsobeno nedostatkem pohybu a překrmováním sladkostmi. Jestliže Váš pes trpí obezitou, veterinář Vám předepíše dietu, kterou je nutno dodržovat. V dnešní době existují i nízkokalorická jídla pro psy, s jejichž pomocí se můžete dostat na normální váhu Vašeho psa. Samozřejmostí je úplné vynechání pamlsků a jejich nahrazení například jablkem. Ano, je to poměrně brutální nechat psa jíst jablko. Připravte se na to, že pes na Vás bude dělat smutné oči a vysloveně žebrat o svoji ňamku, vy však musíte být vytrvalí a odolat mu. Někteří psi mají k obezitě větší sklon (labrador či kokršpaněl) a právě u těchto plemen je zapotřebí pohyb a správnou stravu kontrolovat již od malého štěněte. A co by měl obsahovat jídelníček pro obézního psa? Bílé maso, mrkev (a jinou zeleninu, např. hrášek, kukuřici…), vařenou rýži, ovesné vločky (mají oproti ostatním potravinám jednu výhodu, ve vodě nabobtnají, zvětší svůj objem, a zaplní tak mnohem lépe žaludek) a samozřejmě doplňky minerálů s vitaminy.

 

Dalším klasickým příznakem stáří, jak už jsem zmínila na začátku, jsou deprese. Existuje mnoho druhů depresí (například reakční deprese - reakce na nemoc), ale u starého psa mají stavy depresí speciální název - involuční deprese. Tento druh deprese se projevuje sklíčeností, lhostejností a velmi často nečistotností. Existují i faktory, které mohou involuční deprese urychlit. Je to většinou ztráta majitele nebo vyřazení psa do tzv. psího důchodu (vojenští či lovečtí psi). Mnoho psů také začne trpět depresí, pokud je do rodiny přivedeno štěně. Cítí se tak jakoby odstrčeni od své dosavadní rodiny. Tato deprese je snad pro majitele nejhorší. Ten začne mít pocit, že za stav psa trpícího depresemi může sám, a někdy vše dojde tak daleko, že začne ,,odstrkovat“ i nového pejska. O to je pak radost větší, když starý pes pochopí, že i když je v rodině pes nový, mladší než on sám, mají ho majitelé pořád rádi. Někdy se však pochopení od starého psa nedostane. A ať už deprese spočívá v čemkoliv, vždy je zapotřebí ji začít léčit. Veterinář Vám předepíše analeptika, což jsou léky s podporující funkci neuronů. 

 

 

Veronika Hůlová je začínající mladá autorka. 
 

 

 

 

 

 


Související články:
Poblázněný tyran (07.08.2011)
Začátek jejího konce (10.01.2011)
Do čeho jsem to šlápla? (27.12.2010)
Když pes odchází (13.11.2010)
Veterinář (26.02.2010)
Pes a rodina (14.01.2010)
Péče o psa (26.11.2009)
Na co pes? (13.08.2009)
Ohlédnutí do minulosti (20.07.2009)
Misky (06.07.2009)

[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Veronika Hůlová | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1438  (1438 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1133  (1133 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
893  (893 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1011  (1011 hl.)
Neřeším to
986  (986 hl.)

Celkem hlasovalo: 5461


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie