Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
75 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Proč psa s PP?

Vydáno dne 17. 12. 2009 (7000 přečtení)

Pojednání o tom, proč nekupovat zajíce v pytli, ale koupit si psa s PP.

Reklama


 

Denně se setkávám s inzeráty tipu: „Prodám čistokrevného psa bez PP“ nebo „úžasná štěňátka bez PP po čistokrevných rodičích“. V tu chvíli mám sto chutí papír roztrhat nebo počítač vyhodit z okna ve 4. patře dolu na frekventovanou silnici. Ale vidím rudě, když si přečtu: „Krásný psí kluk bez PP hledá nevěstu. S PP nebo bez. Je strašně chytrý, krásný jen občas zavrčí, když má v misce něco dobrého nebo se počůrá, když k nám přijde někdo cizí na návštěvu…“

 

Ona dvě písmenka ve zkratce PP znamenají Průkaz Původu. A průkaz původu by Vám měl zaručit, že si kupujete psa daného plemene a ne „skoroovčáka“, který má ocas jako dobrman a hlavu jako teriér. Ale kdyby šlo jenom o to, jak vypadá… Jak říkají ovčáci: chlupy nepasou. Důležitá je povaha, kterou má PP také „zaručit“. Plemeno plemenem dělá hlavně charakter psa, pro nějž bylo po staletí šlechtěno. A vlastně i proto existují. Existují chovatelské kluby se svými pravidly, mezi která patří ochrana feny před vyčerpáním (vrh maximálně jednou ročně, vyloučení feny z chovu dosažením určitého věku apod.), zjištění nepříbuznosti rodičů (jak jistě každý zná, riziko genetických vad je násobně větší u příbuzných jedinců - rozštěp patra, neuzavření fontanely, vodnatelnost mozku, epilepsie, DKK, DLK, alergie a mnoho mnoho dalších nemocí neslučitelných se životem), vyšetření na fyzické vady (DKK, DLK, skus, počet prstů, počet zubů…) tak vyšetření na nositele genů pro různé oční vady, hluchotu…. Pro to, aby se jedinec stal chovným, musí splňovat nelehké požadavky: vynikající exteriér (několik výstavních úspěchů), různá vyšetření zdraví, zkoušku povahy (test vyrovnanosti psa, jestli není agresivní, bázlivý….) - povaha a vzorce chování jako je bázlivost a agrese se totiž negeneticky dědí na štěňata! Laicky řečeno, když chováte na agresivní bázlivé čubě, štěňata to od ní „odkoukají“ a budou taky taková. To chovatele (majitele psa) něco stojí, poplatky na výstavu nejsou zrovna levné, cesta na druhý konec republiky nebo i za hranice také něco stojí, čas věnovaný výcviku… to vše dává předpoklad, že se lidí svým psům věnují a že jim nejde jenom o prachy ze štěňat, což je u množitelů psů bez PP, kde chov není nikterak kontrolován, hlavní hledisko. Feny nechají nakrýt na prvním hárání (kdy je fena vlastně ještě štěně - taky nenecháte otěhotnět jedenáctiletou holčičku), jsou často drženy v příšerných podmínkách, štěňata mají 2x do roka, na třech letech jsou tak vyčerpané, že vypadají na osm, množí na absolutně nevyhovujících jedincích (výše vyjmenované vady fyzické, strach, agrese…).

 

 

Třeba jako tato fena, jsou jí pouhé 4 roky, ale vypadá rozhodně na víc.

 

Kromě těchto rizik: nevíte, co vám ze štěněte vyroste za psa (protože ti dva psi, co jste viděli, nemusí být rodiče, i když vám to říkají), nemůžete odhadovat riziko výskytu různých onemocnění (protože neznáte vyšetření nejen rodičů ale i sourozenců z jiných vrhů, rodičů rodičů, tet…), nemůžete odhadnout, jaké povahy štěně bude a zda se u něj neprojeví nějaká psychická nestabilita, je tu další proti, proč si nebrat štěně od množitelů (a argument, že fenu neuhlídali, že každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata, že štěňata dají jinak utratit - to jsou jen vyděračské nesmysly) je, že „nabídka zvysoka převyšuje poptávku“. Útulky praskají ve švech, psi tam tráví i několik let, dokonce štěňata v dnešní době nemají jisté, že se dostanou brzo k novým zodpovědným a milujícím páníkům. A procento psů s PP je v útulcích mizivé. Proto vybízím všechny, nekupujte si psa bez PP. Ty peníze, které ušetříte na koupi štěněte, do něj pravděpodobně vrazíte později u veterináře. Pořizovací cena psa je ta nejmenší částka, kterou za něj dáte. Pokud je Vám jedno, jak pes bude vypadat a jaké bude mít charakterové rysy, běžte do útulku a tam s vyberte jednu duši, která si svůj smutný osud nevybrala. Pokud si netroufnete na dospělého psa, nabídka štěňat je pestrá, bohužel. Prosím, nepodporujte množitele, kteří své psy týrají ať už fyzicky, tak psychicky nebo svojí neuvážeností a chamtivostí připravují o šťastný život stovky psů v útulcích. Já sama mám doma psa s PP a jednoho z útulku - bezproblémová čubina, vděčná, věrná.

 

A ještě něco, můžete namítnout, že voříšci jsou zdravější než lecjaká plemena. Ano to souhlasím, ale voříšek a pes bez PP nebo kříženec je něco jiného. Voříšek je takový pes, u kterého nemáte šanci poznat, jakých plemen byli jeho rodiče, protože byli také voříšci. Ti jsou opravdu zdravější, než některá plemena. Ale u kříženců a psů bez PP je to přesně naopak. Genetika je záludná věc. Dále také můžete namítnout, že i u psů s PP se vyskytují agresivní a bázliví chovní jedinci, jedinci s vrozenou vadou apod. Ano, ale to je o lidech a podvod a úplatky vládnou světem. Proto si pečlivě vybírejte chovatelskou stanici, chtějte vidět rodiče, chtějte vidět kde spi bydlí, chtějte je předvést ve městě a mezi cizíma psi. Pouze takto lze snížit stavy v útulcích a zkvalitnit chov psů. Ač je to smutné, i toto je byznys.

 

 

Eva Štemberová
www.bonremotasmanskytygr.wbs.cz
 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 2,25] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Eva Štemberová | Počet komentářů: 32 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 5.11.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
647  (647 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
396  (396 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
369  (369 hl.)
Odčervuji nepravidelně
362  (362 hl.)
Neřeším to
348  (348 hl.)

Celkem hlasovalo: 2122


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie