Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
71 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Péče o psa

Vydáno dne 26. 11. 2009 (10467 přečtení)

Každý pes, ať už žije na venkově nebo žije ve městě, potřebuje náležitou péči týkající se hygieny. Správné provedení každodenní hygieny může zamezit mnohým zdravotním problémům (např. záněty očí). Zvláště pokud se psem navštěvujete různé výstavy, je zapotřebí věnovat péči o jeho zevnějšek velkou pozornost. A navíc, důkladná péče Vás se psem může jedině sblížit. Je zapotřebí si uvědomit, že hygiena u krátkosrstého psa a u psa s dlouhou srstí se bude trochu lišit, a to hlavně v kartáčování. .....

Reklama


 

Koupel

Jak často svého psa budete koupat závisí na způsobu jeho života, ale je jasné, že psa, který žije na venkově budeme koupat méně než psa, který žije ve městě.

Na psa používejte šampon, který je určen speciálně pro ně. Existuje mnoho druhů šamponů, určených pro různé problémy se srstí. Vždy ale vybírejte takový šampon, který nevyvolává alergii, tudíž je šetrný k pokožce Vašeho psa. Při sprchování vždy dbejte na to, aby se šampon nedostal do očí a do uší. Oči je zapotřebí při sprchování chránit rukou a uši můžeme chránit vatovým tampónkem. Doporučuji na dno vany dát protiskluznou podložku, která je volně k dostání v domácích potřebách. Vodu zkoušejte na Vaše horní zápěstí tak dlouho, dokavaď nebude vlažná a po té psa z velmi malé vzdálenosti sprchujte od hlavy a druhou rukou vtírejte vodu do srsti. Po té na srst naneste šampon, rozmasírujte do bohaté pěny rozetřete po celém těle (vyjma očí, nosu a uší). Po chvilce působení šamponu na těle jej spláchněte a pokud bude zapotřebí, celý proces opakujte. Po posledním spláchnutí nezapomeňte vyndat vatové tampony. Pak psa z vany vyndejte a po směru růstu srsti jej vysušte (předejdete tak možným uzlům na srsti). Na vysušení srsti můžete použít i fén, ale opatrně. Některá zvířata mají ze zvuku, který elektrický sušák vydává, panickou hrůzu. Při vysušování srsti, můžete srst pozvolna vyčesávat kartáčem.

 

Kartáčování

Zvláštní pozornost kartáčování byste měli věnovat v průběhu línání Vašeho psa. K línání dochází na jaře a na podzim. V tomto období je zapotřebí kartáčování psa opakovat několikrát denně, zvláště těch dlouhosrstých.

Krátká srst: Na krátkou srst používejte kartáč spíše tvrdší. Psa si postavte na stůl či na stoličku, do Vámi přiměřené výšky a pomalu rozčesávejte celé těle. Nevynechávejte břicho ani tlapky. Postupujte od hlavy až k ocasu.

Dlouhá srst: Dlouhá srst se může snadno zacuchat a proto je na ni zapotřebí trochu většího vybavení než na srst krátkou. Na kartáčování dlouhosrstého psa si připravte tzv. masírovací rukavici, řídký hřeben, tvrdší hřebínek, kovový hřeben a možná budete potřebovat i kondicionér. Nejprve srst pomocí masírovací rukavice zbavte nečistot a poté psa začněte rozčesávat řídkým hřebenem a na případné zacuchané chuchvalce srsti použijte hřeben tvrdší a při rozmotávání se pokuste použít i prsty. Pokud se Vám srst ani tak nepodaří bezbolestně rozčesat, použijte kondicionér. Jestliže ani kondicionér nepomohl, chuchvalce opatrně odstřihněte. Finální úpravu proveďte kovovým hřebenem.

 

Hygiena očí

Očím psa bychom měli věnovat velkou pozornost. Výtok z očí je do určité míry normální (například trpasličí plemena mají mnohem větší výtok z očí než plemena velká), ale pokud má pes výtok nadměrný, poraďte se svým veterinářem.

Oči trpasličích plemen otírejte jednou denně tampónem, navlhčeným převařenou vodou a nebo navlhčeným heřmánkovým vývarem. U velkého plemene postačí oči takto otírat jedenkrát týdně. Nikdy na otírání očí nepoužívejte vatové tyčinky. Hrozí nebezpečí zranění psa.

Někteří psi mohou trpět alergickými záněty spojivek. Na tato onemocnění Vám veterinář předepíše oční kapky, které zánět vyléčí.

U plemen, která mají vypouklé oči (boxer) může dojít k traumatickému onemocnění rohovky. Pokud máte jakékoliv podezření na onemocnění oka, informujte o tom svého veterináře. Pokud by byla péče zanedbaná, mohlo by dojít až k ztrátě zraku.

 

Hygiena uší

Uši potřebují pravidelnou péči, zvláště pokud jde o uši převislé. Ty jsou více náchylné k zánětům, infekcím a nejrůznějším parazitům. Pro hygienu uší používejte vždy přípravky určené pouze k tomuto účelu a opět nikdy nepoužívejte vatovou tyčinku.

Oblast kolem zevního zvukovodu vždy opatrně zbavte nůžkami chlupů a poté do zvukovodu stříkněte trochu olejíčku (speciální přípravek). Ucho masírujte. Pes začne třepat hlavou a tak si začne vytřepávat nečistoty, uvolněné olejíčkem. Nakonec ucho opatrně vysušte jemným hadříkem.

Pokud si pes stále škrábe uši, pečlivě je prohlídněte. Pokud spatříte tmavý ušní maz, pes pravděpodobně trpí ušním svrabem. Pokud ale ucho psa oteklo a zdá se Vám svěšené, nepokládejte to za nedůležité. Mohlo dojít k přetržení cévy v ušním boltci.Do ucha se také může psovi dostat bakteriální infekce, kterou velmi často doprovází mokvající tekutina. Pes se v takovémto případě naklání na stranu bolesti a pokud nedojde k zásahu veterináře, může dojít k zánětu středního ucha a nebo k poruchám rovnováhy.

 

Ústní hygiena

Velkou pozornost musíme věnovat chrupu. Věřte nebo ne, ale i psi trápí zubní kámen, který způsobuje infekci dásně. Pamatujte, že i když budete psu zuby čistit sebe lépe, vždy mu bude páchnout z tlamy a to hlavně díky tomu že je pes všežravec, ale kousek podílu na tom má také zubní kámen. Odstranění zubního kamene provádí veterinář a to v anestezii. Ta však není u všech psů možná a pak nastoupí antibiotika, která vyhubí bakterie, tvořící zubní kámen.

Domácí péči o zuby provádějte čištěním roztoku jedlé sody, nebo speciální pasty. V drogeriích nebo ve zverimexech jsou k dostání kartáčky na zuby pro psy. Čištění zubů provádějte opatrně, abyste nepoškodili dáseň.
Hygiena okolo čenichu: Pozornosti oblastem okolo čenichu nemusíme věnovat tak velkou pozornost, jako oblastem kolem očí nebo uší. Je velmi důležité si všimnout, pokud má pes zvýšený výtok z nosu. Mírný výtok z nosu je normální. Jeho příčinou může být změna teploty či vlhkosti okolí. Takovýto výtok je průhledný, ale pokud u Vašeho psa spatříte nosní výtok zabarvený do zelena (hnis) nebo do červena (krev) je zapotřebí abyste navštívili lékaře. Mohlo by jít o nádory v dutinách a nebo o plicní nemoc. Zvěrolékař provede rentgen dutin a biopsii.

 

Péče o tlapky

Zvláště v zimě kontrolujte polštářky chodidel psa. Chodníky a silnice jsou posolené a sůl polštářky rozežírá. Pokud dojde k popraskání kůže na chodidlech, lehce do nich vmasírujte heřmánkovou mast. Chlupy mezi prsty vždy pravidelně zastřihujte. Předejdete tak tvorbě chomáčů.

Drápky pravidelně zastřihávejte. Psům, kteří žijí v bytě se drápky příliš neobrušují a proto se se stříháním drápků setkáme spíše u nich. Na stříhání drápků jsou zapotřebí speciální kleštičky, které drápek přesně ustřihnou, nikoliv roztřepí. Nikdy nestříhejte do růžové části drápku. U bílých drápků je tato růžová část přímo viditelná a u černých drápků se orientujte podle linie, která vychází ze základny polštářku.

 

Péče okolo řitního otvoru

Na obou stranách řitního otvoru se nachází anální žlázy. Pokud pes ,,sáňkuje“, tyto anální žlázy se ucpali. V takovémto případě přiložte k řitnímu otvoru tampón a silným zmáčknutím (nikoliv však bolestným) obou těchto žláz vymáčkněte zbytek sekretu. Nemáte-li dostatek zkušenosti nechte si poradit od veterináře "jak na to". Pokud pes sáňkuje a příčina není ucpání análních žláz, jedná se pravděpodobně o vnitřní parazity, kterými jsou nejčastěji hlísti. V tomto případě je vhodné navštívit veterináře.

 

 

Veronika Hůlová je začínající mladá autorka. 
 

 

 

 

 

 


Související články:
Poblázněný tyran (07.08.2011)
Začátek jejího konce (10.01.2011)
Do čeho jsem to šlápla? (27.12.2010)
Když pes odchází (13.11.2010)
Veterinář (26.02.2010)
Staří psi (28.01.2010)
Pes a rodina (14.01.2010)
Na co pes? (13.08.2009)
Ohlédnutí do minulosti (20.07.2009)
Misky (06.07.2009)

[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Veronika Hůlová | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
899  (899 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5485


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie