Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
51 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Na co pes?

Vydáno dne 13. 08. 2009 (4995 přečtení)

Psa dnes najdeme především jako společenské zvíře, ale i dnes se pes využívá k práci. Možná ni nevíte, že se pes kdysi používal jako tažné zvíře avšak tyto doby naštěstí minuli a psi do tahu byli nahrazeni jinými, silnějšími zvířaty. Nyní jsou psi k práci využíváni v nových oborech například u policie, pomoc postiženým lidem nebo při zachraňování lidí. Odměnou dobře provedené práce je pro psa domov, teplý pohodlný pelíšek, pohlazení a vlídné slovo dobrosrdečného majitele nebo odměna v podobě psích pamlsků tak zvaných dropsů. .....

Reklama


 

Psi určení pro ostrahu

Úkol těchto psů je jasný - hlídat nejrůznější objekty. Někteří strážní psi jsou vycvičení tak, že jsou schopni upozornit na pach výbušnin (pokud pes najde minu, lehne si vedle ní) a drog - omamných látek. Pes k takovémuto výcviku by měl být robustný a odvážný, proto se používá nejčastěji plemeno německého nebo belgického ovčáka, ale můžeme mezi těmito psi najít i plemeno německého boxera či německou dogu. Každý pes má při výcviku svého vlastního pána, se kterým tráví veškerý čas na cvičišti. Samotný výcvik trvá zhruba dva roky, je zahájen v pátém měsíci života a je založen na odměně- za dobře odvedenou práci dostane svůj psí bonbónek.
Psi určení pro ostrahu se též využívají i v armádě a u policie. Kariéra takto určených psů končí v jejich 10 letech a po té zůstávají se svým dosavadním páníčkem.

 

 

Psi pro vozíčkáře

Pro tuto práci se nejčastěji využívají laboratoři a zlatí retrívři. Tato plemena jsou neuvěřitelně učenliví psi, kteří mají velkou touho učit se nové věci a výcvik berou jako hru (což také mimo jiné neuvěřitelně pomůže výcvikářům při výcviku). Výcvik psa pro vozíčkáře trvá zhruba dva roky a měl by být zahájen mezi sedmým až osmým měsícem pejskova života. Psi, kteří jsou na výcvik vybráni by měli býti robustní a klidní. Během několika měsíců by se mezi novým páníčkem, kterému by měl pes pomáhat, a samotným psem mělo vytvořit citové pouto, během kterého hrozí u psa ztráta naučeným povelů a proto se doporučuje čas od času se psem na cvičiště zajít.
Šikovný a nadaný pes, by se měl během prvních dvou let schopen naučit až sto povelů a měl by je zvládat za každých podmínek.

Foto: http://www.helppes.cz/

 

 

Pes jako pomocník nevidomých

Tito psi se označují jako vodiči a nejčastěji se k těmto účelům využívají psi rasy retrívra a kolie. Vybraní psi by měli být všímaví, poslušní a nadmíru inteligentní a nezbytně musí být vybaven instinktem chránit svého pána. Výcvik začíná a končí zhruba stejně jako u psů pro vozíčkáře, ale v tomto výcviku se dává větší přednost fenkám, neboť jsou méně agresivní a více vnímaví. Psi pro nevidomé se poprvé objevili v první světové válce, po té se rozšířili do Spojených států a do Velké Británie a od tud už šlo šíření velice rychle do světa. Pes, který absolvoval výcvik, by měl být schopen nejen vodit svého pána po veřejných prostranstvích, ale měl by být schopen i předvídat a odvracet některé pro člověka ohrožující okolnosti.

 

Foto: http://www.helppes.cz/

 

 

Pes pro neslyšící

S výcvikem psa pro neslyšící osoby přišli nejprve Američané. Stejně jako psů pro vozíčkáře nebo pro nevidomé, se pro neslyšící využívají zlatí retrívři, labradoři, kolie a někteří němečtí ovčáci. Výcvik pejska pro neslyšící může trvat až tři roky, protože je opravdu náročný. Na cvičištích se psi učí povely, které neslyšící člověk vysílá jen pomocí pohybů - například sedni hýbne předpaženou rukou směrem dolů. Pes by měl po náročném výcviku být schopen reagovat třeba na dětský pláč, zazvonění telefonu, zvonku u dveří a co je velice důležité musí všechny tyto podněty co zaregistruje dávat najevo jen svým tělem, nikoliv štěkotem.

 Foto: http://www.hearingdogs.org.uk/

 

 

Psi, přezdívaní záchranáři

Jsou do své práce povoláni při různých katastrofách (například sesuvy půdy, laviny, zemětřesení či výbuších nebo požárech). Pro tuto práci se využívají nejčastěji němečtí ovčáci nebo nejrůznější kříženci, ale též německý boxer, hovawart, retrívři, knírači, rhodéský ridgeback a spousta jiných plemen. Tito psi jsou vybíráni pro svůj smysl pro práci, smysl pro povinnost, odvahu a výborný čich. Nutno podotknouti, že je výborné, když se podaří vybrat pejska, pro kterého je výcvik zábavou. Na cvičištích jsou psovi napodobeny podmínky, ve kterých může pracovat a v těchto podmínkách je vycvičován, aby byl skvěle připraven na práci v terénu. Psovodi musí psa při výcviku následovat všude, a to i tam, kde jsou velmi nepřístupné terény proto, aby viděli všechny reakce psa. Pes, když nalezne oběť přírodní katastrofy, dá signál tím, že začne štěkat, nebo změní polohu těla. U psů, kteří jsou využíváni pro záchranu lidí v lavinových oblastech, je nutností pravidelná kontrola srdce a zraku, neboť tito psi jsou vystaveny slunečnímu záření odrážejícího se od bílého sněhu. Nejčastěji se v oblastech kde hrozí laviny využívají bernardýni a ti díky takovému to nepřímo vystavenému nebezpečí předčasně odcházejí do tak zvaného psího důchodu (mezi sedmým a osmým rokem).

 

Foto: Jan Vlček (http://www.ya-kala-duma.eu/), na fotografii rhodéský ridgeback Bora Cirilla Slunce Života při tréninku

 

Zajímavost: Málokdo asi ví, že svatobernardský pes tzv. bernardýn byl v minulosti kromě záchranářství používán i v kuchyni. Ano, tento pes byl v polovině 17. století vycvičen k otáčení rožně v kuchyni.

 

 

Veronika Hůlová je začínající mladá autorka. 

 

 

 

 

 


Související články:
Poblázněný tyran (07.08.2011)
Začátek jejího konce (10.01.2011)
Do čeho jsem to šlápla? (27.12.2010)
Když pes odchází (13.11.2010)
Veterinář (26.02.2010)
Staří psi (28.01.2010)
Pes a rodina (14.01.2010)
Péče o psa (26.11.2009)
Ohlédnutí do minulosti (20.07.2009)
Misky (06.07.2009)

[Akt. známka: 3,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Veronika Hůlová | Počet komentářů: 29 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
899  (899 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5485


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie