Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
68 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Norsko 2009 - 6. díl

Vydáno dne 18. 05. 2009 (1717 přečtení)

Femundslopet - nonstop závod v norských pustinách na vzdálenost 400 km - vyprávění účastnice závodu

z Tynsetu do Tolgy

Reklama


 

Vracíme se zpět k Tynsetskému železnému mostu. Přejíždíme zamrzlou řeku na druhou stranu a po umydlené cestě valíme severním směrem k Tolze. Je to krátká, ale dle Atleho slov, těžká etapa. Měří 30 km. Stále se držíme řeky, chvíli jedeme i po ní. Asi v polovině uhýbá cesta do lesa a vyvede nás k silnici. Máme jet po skútrovce podél silnice. Ale Esterka hupsne na silnici. Proč by se měla plahočit v hlubokém sněhu, když může mastit po tvrdém. Musím zakotvit a jít dopředu k Esterce. Navádím jí zpět na cestu. Po pár stovkách metrů se odkláníme od silnice do lesa. Cesta vede do kopce. Pak už vidím světla Tolgy.

 

Poslední kilometr je dost divoký. Technický. Jedeme mezi stromy a mám co dělat těžké sáně uřídit, abychom neskončili ve stromě. No, horká chvilka. Ale zvládli jsme to. Vjíždíme na poslední checkpoint - Tolga. Je 4.37 hodin. Jeli jsme z Tynsetu přesně 3 hodiny. Vítá mě můj "starý známý" veterinář, jež nám potvrzoval v Rorosu odčervení. Tak snad budu tady mít pokoj od veterinárního dozoru. Tenhle veterinář mi věří a moje psy nezkoumá. Nějaký pomocník mi navádí Esterku na místo odpočinku. Je tu asi 5 spřežení. Sláma, dojít pro vodu, začít jí ohřívat, připravit psí žrádlo a moje instantní těstoviny. V průběhu této činnosti se vedle mě náhle ozve: "Jana?". Je to Atle a chystá se k odjezdu. Pozoruju jeho přípravy, nazouvání botiček a balení. Kolem 5.20 hod. odjíždí. Má jen 7 psů. Minimální počet. Já také budu snižovat. Nechám zde Brownie. Víc brzdí, netáhne a bez ní se mi pojede lépe. Hledám v areálu Espena. Ten tu ale není. Volám mu. Domlouvám se, aby sem pro mého psa přijel. Vím, že je brzy ráno, ale nedá se nic dělat. Jednou je to náš pomocník, tak se musí činit.

 

Pejsci jsou nakrmení a spí. Já jdu do hlavní budovy. V přízemí jsou sprchy a převlékárny. Je tu teplo, a tak si sem dávám zmrzlé boty. Jsou jako kus ledu, dokonce mi mokrý vnitřek přimrzl ke skeletu boty a nemůžu vložky vůbec vyndat. Snad zde trochu roztajou. Stejně tady musím zůstat povinných 6 hodin, takže můj odjezd bude kolem půl jedenácté dopoledne. V sedm hodin se pohodlně uvelebuju na židlích ve společenské místnosti. Jsem tu sama. Je už světlo. Koupila jsem si opět norské kafe za dvacku a k tomu baštím české Be-be sušenky. Během mé snídaně přijíždí Espen. Budím Brownie a vedu jí k Espenovu autu. Vysvětluju mu, že můj pes je nyní "very sexy" pro ostatní psy mužského pohlaví, tak ať dá na ní pozor. Přikyvuje, tak snad to pochopil. Loučím se s Brownie a vracím se zpět ke své snídani. Jak tak sedím a srkám kafe, tak mi volá Juraj Potoček. Čeká na letadlo do norské Alty a poletí za Janou Henychovou. Smolím SMSku Šarkymu, kterému jsem slíbila, že mu ze závodu napíšu. Líčím jaká to byla na pláních "Čína" a on mi drží palce. Pak na hodinu usnu. V sedě na židli. Po osmé se budím. Odněkud z vedlejší místnosti vylejzá i zmuchlaný ospalý veterinář. Zdravíme se a smějeme se na sebe. Asi oba vypadáme hrozně. Jdu dolů do sušárny zkontrolovat boty. Pobíhám po budově jen v ponožkách. Ale je tu čisto a sucho. Z okna vidím Tomáše. Co ten tu dělá? Jdu za ním ven. Prý před Tolgou rozbil sáně o strom a nemůže pokračovat. Nemůže se dovolat francouzskému pomocníkovi, který má vypnutý mobil. Tak tu čeká až bude ráno a zavolá šéfovi Ketilu Rejtanovi.

 

Dokonce mu nějaká závodnice nabízela náhradní sáně, ale midové. A ty měli malý vak a Tomáš do něj nenarval všechnu svojí povinnou výbavu. Bude asi muset odstoupit. Dozvídám se od něj v kolik odsud odjížděl Jindra. Kolem 22.20 hod. To už by mohl být v cíli. Tomáš mě zve na kafe. Mám čas tak jdu. Nabízí mi i dobré norské sušenky. Posnídám podruhé a jdeme ven ke psům. Klube se sluníčko. Bude azuro. Tomáš mi ukazuje svůj "break sled". Je to totál. Rozlomená věž, urvaná dečka a rozbitá brzda. Mluvíme o Jindrovi a v tom volá. Je v cíli od půl deváté. Přijede se na nás do Tolgy podívat. Počkám na něj. Jdu se odepsat na sekretariát. Tomáš mi půjčuje dvoje suché ponožky a dává mi na cestu svojí dobrou oříškovou čokoládu. Už jí prý nebude potřebovat. Je fakt milej. Pomalu zvedám psy z pelíšků a připravuju je na poslední etapu - namazat packy, obléct botičky, sbalit sáně. Psy jsou už ve šňůrách, ale stojí celkem v klidu. Takto čekám na Jindru. Měla jsem sice už startovat před půl hodinou, ale to neva. Za chvíli je tady. Unavenej, ale šťastnej že to má za sebou. Poslední 85 km dlouhou etapu jel 9 hodin. V noci. Samé pláně beze stopy. Je z toho hotovej a tak mě přijel podpořit, abych to zvládla. Zlatíčko. Naštěstí jel ve dvou a v prorážení stopy se střídali. Já takové štěstí mít nebudu. Pojedu sama. Úděl posledních. Za mnou jsou jen 3 šestistovkaři, ale ti jsou určitě rychlejší než já a ujeli by mi. Jindra mi přivezl dva pomeranče - vitamíny. Je to od něj milé překvápko. Dávám si je do kapsy. Povídáme si. Oba kluci mi popřejou šťastnou cestu a v 11.03 hod. vyrážím na trail.

 

 

 

 

 


Související články:
Norsko 2009 - 8. díl (19.06.2009)
Norsko 2009 - 7. díl (30.05.2009)
Norsko 2009 - 5. díl (28.04.2009)
Norsko 2009 - 4. díl (12.04.2009)
Norsko 2009 - 3. díl (23.03.2009)
Norsko 2009 - 2. díl (11.03.2009)
Norsko 2009 - 1. díl (19.02.2009)

[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Jana Holá | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://hrobnici.blog.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1203  (1203 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
908  (908 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
794  (794 hl.)
Neřeším to
774  (774 hl.)

Celkem hlasovalo: 4367


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie