Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
63 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

"Podělte se o zážitky" - vzorový článek

Vydáno dne 06. 10. 2008 (2527 přečtení)

Nesoutěžní článek od Míši Končulové - Chorvatsko, ostrov Krk - Baška

Reklama


Vždy obdivuji své kolegy v práci , kteří si vezmou dovolenou na tři týdny a jsou nadmíru spokojeni. Psychologové říkají, že je to nejvhodnější délka pro opravdový relax. Tak si říkám, že snad se nám to někdy v budoucnu podaří. Ale i přesto bych se s vámi ráda podělila alespoň o týden relaxu se psy v Chorvatsku na ostrově Krk - Baška.
 

Mám moc ráda pohled z příkrých silnic na mořské pobřeží, a tak jsem se těšila až se rozestoupí dešťové mraky a uvídíme tu nádhernou modrou barvu moře. Dočkala jsem se velmi brzy . Stejně tak jako méďové (domácí přezdívka pro Ajaxe a Bublinu), aby si konečně mohli protahnout tělíčka a Ajax udělat svou první značku. Hned po vystoupení z auta jsme budili hodně pozornosti u kolemjdoucích turistů. Naštěstí to byla pozornost v kladném slova smyslu. Toto pozitivní naladění však za chvíli pominulo, neboť nám popletli ubytování a prostě řekli, že se psy nemůžeme. Trvala jsem však na svém a tak se paní na recepci agentury snažila jak se dalo. Když se ptala na velikost psů, přemýšlela jsem jestli ji mám ještě trochu potrápit a naznačit dogu, ale pak jsem jsem to vzdala a ukázala na psy stojící venku. Byť chorvatsky nemluvím, rozumněla jsem hodně z jejích telefonátů, nakonec úspěšných. Paní domácí zůstala však také ve střehu a raději ani nevyšla schody až k nám. Apartmán byl však prostorný a nový a tak jsme se nad prvním přivítáním se už ani nepozastavovali. Prostudovali jsme mapu okolí, objevili psí pláž a rozhodli se pro průzkum především co se do venčení psů týká.
 

Na stadardní pláže byl vstup se psy zakázán. Všude u vstupů byly velké cedule. Ani bych je tam nebrala. Byl by to pro ně spíše stres. Směřovali jsme dále k psí pláži. Pláž Baška získla od EU modrý prapor za krásnou oblázkovou a čistou pláž. My pejskaři se však dostaneme do míst, která by však zasloužila černý prapor a tak nebýt moře, myslela bych si, že jsme poblíž standardního pražského sídliště. Na úplném konci Bašky se nachází pískovna s psí pláží. No, o pláži se moc mluvit nedá, neboť musíte hodně koukat pod nohy, co moře vyplavilo,aby si psi nepořezali tlapky. Neboť bylo po bouřce a dešti, takže než došli přes lámající se vlny, vždy jim párkrát zpěněný příboj vlítnul do nosu. A ještě ke všemu ta slaná voda. Nevím, co přesně si Ajax myslel, ale jeho výraz byl jasný. Bublinka je vodomilka, ale vlnky ji také překvapily a tak se do vody nehrnula jako obvykle. Zato se chtěla napít dosyta. V blízké pískovně byl perfektní terén na proběhnutí. Tím spíše, že Ajax objevil starou botu a tak předváděl psí kusy. Alespoň na chvíli zapomněl na to utrpení z vln a slané vody.
 

V pondělí bylo stále větrno a malinko pod mrakem. Skvělá příležitost jít na delší procházku do místních kopců. Místní podmínky jsou na podobné akce jako stvořené a tak zde najdete hodně turisticky značených tras. Místní terén je opravdu hodně členitý a hned první výšlap stál za to. Ajax s Bublinou již pochopili, že se nebudou válet na žádné pláži, ale budou nožičkama kmitat, jak to půjde. Pro Ajaxe to bylo jasné od začátku. Mořská voda nebude až tak bezpečná a rozhodně se od ní bude držel se dál. I Bublinka byla obezřetná co se vstupu do vody týká, i když žízeň byla někdy větší. Ještě, že jsme jim brali dostatek pitné vody. Výlet jsme se již za plného slunce rozhodli ukončit pozdním oběděm a jak jinak než talířem s rybami. Ajax s Bublinou nahodili hladový a umučený výraz takže mnozí turisté především z Itálie hrnuli své ryby směrem k nim. Dokonce u Ajaxe přistál plný talíř. Musela jsem to stopnout a vysvětlit, že takhle to pro psy není dobré. Porce ryb rychle nahradili porcemi bílého chleba. Ajax chleba doslova miluje, tak nebylo jednoduché ho udžet. Byla jsem překvapena takovou náklaností. A jak jsme se i další dny přesvědčili, nebyla to náhoda.
 

Další den jsme se rozhodli věnovat obhlídce místních pláží a najít klidné místo pro nás i psy. Ranní venčení jsem jim tedy obohatila výletem mezi místní ovečky, aby si oba zvykli na jejich přítomnost. Zbytek dne pak odpočívali. Večer jsme je vzali do města. Cesta vedla kolem kempu, kde bylo možné rozpoznat převahu turistů z Itálie, Německa, Čech a Slovenska. Byli jsme mile překvapeni kolik psů s sebou lidé na dovolenou berou. Potkali jsme retrievery, rotvajlera, dobrmana, dalmatina a hodně malých plemen jako westíky a yorkšíry a kříženečky. Byl však také velmi znatelný rozdíl mezi vnímáním turistů. Italové byli velmi kontaktní ke psům, nejobezřetnější byli Češi.
 

Středu jsme se rozhodli věnovat opět výletu. Zamířili jsme na vyhlídku obklopenou pastvinami s ovečkami. Alespoň jsme mohli plně využít přivezené dogtrekové výbavy. V jednu chvíli jsme mysleli, že sluníčko ovlivnilo Ajaxovi reakce. Tahal Petra mezi borovice a Peter přitom viděl ovečky v úplně jiném směru. Když však ve vteřině zmizeli mezi borovicemi oba, řekla jsme si že za tím bude něco jiného. A bylo, Ajax vyslídil chorvatského zajíce. Bublina to stvrdila řádným pokřikem a tak bylo o zážitek postaráno. Výlet jsme završili trochou kultury, kdy jsme navšívili kostel sv. Lucija s velmi pěknými freskami.
 

Čtvrtek byl pro Ajaxe a Bublinu opět odpočinkový a my se rozhodli prozkoumat další pláže, kde bychom se psy mohli nerušeně být. Byli jsme opět překvapeni, kolik psů pobývalo se svými páníčky přímo na pláži (samozřejmě mimo zakázaná místa). Našli jsme nádherný borovicový háj s dostatkem stínu a klidu. To ale ještě Ajax s Bublinou netušili, že si háj užijí až v sobotu, v den odjezdu. Na pátek jsem naplánovali celodenní výlet s několika náročnými výšlapy až na druhou stranu ostrova k plážím, kam se dá dostat buď pěšky a nebo lodí. Cesta vedla typickými kamenitými cestami s velkým počtem kamenných ohrad s ovečkami. Ty však v ranních hodinách nebyly zatím vidět. S dostatkem pitné vody na zádech ubíhala cesta vcelku příjemně a i nějaký mráček se sem tam objevil, aby zmírnil sluneční žár. Peter se dokonce rozhodl vyzkoušet Ajaxíka a schoval mu oblíbený aportík mezi kamenné ohrady. V horku a suchém terénu se lehce nehledá. Ale Ajaxík nezklamal a mohli jsme pokračovat dále. Prudký sestup směrem k pláži Veľa Luka byl náročný, ale horší byla představa výšlapu opačným směrem. V místní občerstvovací stanici jsme doplnili energii a vodu a chystali se na další cestu směrem k pláži Mala Luka. Obklopili nás však turisté a jak jinak než z Itálie a zajímali se o psy. Jedna paní byla natolik odvážná nebo možná drzá a klidně Ajaxe popadla za postroj a začala mu ho obracet, aby svým přátelům ukázala neobvyklý pruh na zádech a ujala se výkladu o lovu lvů. Neb byl Ajaxík zmožen a na podobné manipulace je zvyklý, stál jako sloup a spíš pokukoval, co dobrého z toho všeho pro něho bude.
 

Nic z toho nekáplo a tak jsme se vydali dalším směrem. Našli jsme úžasné místo s klidnou vodou a krásným přístupem do vody. Ajax s Bublinkou si to užívali a bylo vidět, že tento druh osvěžení jim vyhovuje. Pláž však byla bez stromů a tedy bez možnosti stínu a tak jsme drze obsadili opuštěný domeček s přístřeškem. Bylo zajímavé pozorovat Ajaxe s Bublinou, kteří o pár metrů dál vypadali jako velcí mořeplavci a zde najednou byli ve střehu. Vstup do vody byl z výšky a do hloubky cca jeden metr a věřím, že jejich instikt jim říkal, že mají být ostražití. Trochu jsme si všichni pospali a nasbírali energii na zpáteční cestu. Neb se sluníčko posunulo za kopec, začali na pastviny vylézat i ovečky. Měly tak skvělá maskování, že nebýt psů, ani bychom si jich nevšimli. Bublinka všetečka je však dobrým radarem, ještě že jí máme v tomto směru tak dobře přečtenou. A tak jsme je oba opět připnuli na postroje a vydali se na výšlap. Bublina a já jsme šli jako důstojní turisté. Ajax byl však natolik inspirován ovečkami, které se trousily po skalách, že s Petrem vyběhl ten velký kopec skoro na jeden zátah. Ajaxík by tak nejraději pokračoval až k autu, ale Peter ho musel nakonec brzdit, protože terén byl dosti kamenitý a nebezpečný pro „canicross“.
 

Musím konstatovat, že přísloví „ Kovářova kobyla chodí bosa“ bylo u nás na stoprocent potvrzeno. Ajax si díky své vervě a náročnému terénu sedřel polštářky natolik, že druhý den při cestě na vybranou pláž jsme ho museli přes kameny přenášet, protože měl tlapky velmi citlivé. Kdo není zasvěcen, prodáváme outdoorové vybavení pro psy a sami jsme si psa zapomněli obout. Ajaxíkovi jsme slíbili,že se napříště polepšíme. Přibude mu k tomu ale ještě batoh s vaky na vodu, aby si i páníčci mohli trochu odlehčit. Posledení den jsme věnovali odpočinku v borovicovém háji na pobřeží, což oba psi ocenili a sbírali jsme energii na cestu zpět.
 

Bylo to pro nás poprvé, kdy jsme u moře nachodili tolik kilometrů a vystoupali kopců a zcela poprvé se psy. Byl to příjemný relax na vyčistění hlavy. Pro příští dovolenou se budeme snažit vybírat podobné podmínky a slibujeme méďům, že i je adekvátně vybavíme do terénu.

 

Možnosti ubytování se psem: rozsáhlé kempy (Bunculuka, Zablacé), privat, hotely: www.tz-baska.hr
Kolik zaplatíte za psa v apartmánu: (Chorvatsky: Kućni ljubimci): 6,00 EUR /den
Vstup na pláž se psy: není povolen na pláže ve městě. Možnosti jsou až mimo město. Do kempu vstup se psy povolen.
Koupání: na oblázkových plážích a částečně písčitých. Pláže jsou během sezóny přeplněné. Doporučujeme klidné zálivy - cca v délce 3 km - především za FKK kempem Bunculuka (nevhodné pro zarité příznivce textilních pláží)
Možnosti venčení psů: omezené co se volného pohybu psů týká. Všude v okolí je hodně pastvin s ovcemi a kozami. Taktéž terén je hodně kamenitý. Do poručujeme dogtrekovou výbavu a túry po dobře značených cestách a nebo ranní vydatný canicross.

 

 

Kontrolní otázka :o)

Jakou vodu má Ajax rád?
A) divokou
B) slanou
C) klidnou
 

Správnou odpověď se dozvíte v dalším soutěžním článku.

 

 

 

 [Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Michaela KONČULOVÁ | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1275  (1275 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
968  (968 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
738  (738 hl.)
Odčervuji nepravidelně
850  (850 hl.)
Neřeším to
830  (830 hl.)

Celkem hlasovalo: 4661


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie