Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
9 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

4. díl - Weight pulling

Vydáno dne 10. 05. 2008 (8481 přečtení)

seriál článků o psích sportech a jiné psí zábavě

Udělat něco pro zdraví své i svého psa, seznámit se s mnoha dalšími nadšenci, naučit se lépe rozumět svému psovi a ještě mu umožnit trávit čas v psí společnosti - to jsou důvody, proč se dát na weight pulling - tahání břemen. ..... 

Reklama


Weight pulling je z angličtiny tahání břemen. Dnes tak označujeme sportovní soutěž pro psy, kdy pes táhne na určitou vzdálenost břemeno, kterým mohou být buď sáně s nákladem, nebo speciální vozík - podle ročního období a sněhových podmínek. Princip soutěže spočívá v tom, který pes utáhne nejvíce kilogramů v daném časovém limitu.

 

Historie

Každý, kdo si přečetl nejlepší příběh o psovi, který snad byl kdy napsán - Londonův román Volání divočiny, si vzpomene na neohroženého Bucka, křížence bernardýna a skotského ovčáka. Ten se jednoho dne ocitne na Klondiku, kde právě vládne zlatá horečka a kde jsou silní psi s hustou srstí velmi žádaným zbožím. A tak se i Buck a další psi v jeho okolí stávají důležitými pomocníky při vytahování klád a naplaveného dříví z ledu, při vyprošťování přimrzlých saní ze sněhových závějí a nakonec i nedobrovolnými účastníky sázek, které organizují otrlí zlatokopové. Mezi nekrvavé soutěže patřily sázky na vítěze závodů psích spřežení, postupně "vylepšených" až do podoby nejen "kdo rychleji", ale i "kdo více nákladu". Pes, který byl schopen uvolnit saně s těžkým nákladem a odtáhnout je na danou vzdálenost v nejkratším čase, byl oslavován jako vítěz a jeho majitel inkasoval výhry.

Jako oficiální sportovní disciplína se weight pulling začal logicky prosazovat v Kanadě a na severu Spojených států už před více než sedmdesáti lety. Tyto závody se tu vždy těšily velké oblibě, protože kromě napínavé podívané přinášely i možnost vsadit si na vítěze a při troše štěstí bez námahy přijít k penězům.

Ale až roku 1984 byla v Severní Americe založena organizace International Weight Pull Association, která stanovila pravidla a podmínky soutěže. V České republice se první závody konaly až po roce 1990, zpočátku jako zpestření a doplnění závodů psích spřežení. Postupně obliba weight pullingu rostla i u nás. V roce 2002 byla schválena oficiální Asociace pořadatelů Českomoravského pullingového poháru. Byl vypracován soutěžní řád, který je proti závodnímu řádu neustále upřesňován a vznikla i pravidla pro oficiální soutěže.

 

Něco o pravidlech

Pro ochránce zvířat jedna uklidňující zpráva: soutěžící pes není týrán, protože tahá zátěž ze své vůle a pro svého pána. Aby se zamezilo i nechtěnému zranění psa, jsou všechny řády a pravidla velmi striktně formulovány tak, aby k žádné nehodě nemohlo dojít.

Psi mají za úkol roztáhnout vozík (příp. saně) se zátěží a táhnout ho na laně po dráze o délce šest až deset metrů. Vozík se pohybuje po asfaltu, po kolejnicích nebo na sněhu, vždy po hladké a vodorovné trase. Na rozdíl od závodů psích spřežení je to soutěž jednotlivců. V každém závodě absolvuje pes maximálně osm pokusů s jedním pokusem opravným. Na každý z nich je časový limit od devadesáti vteřin. Soutěžící pes nesmí podle platných pravidel táhnout zapřažený pouze do obojku, ale ve speciálním postroji.

 

Startovací kategorie se dělí na psy a feny v těchto váhových kategoriích:

psi do 28 kg,

od 28 do 40 kg (včetně),

a nad 40 kg,

feny do 23 kg,

od 23 do 31 kg,

a nad 31 kg.

Každé kolo je vyhlášena základní zátěž. Většinou to bývá 300 kilogramů. S každým kolem navíc přibývá váha zhruba o 30 až 60 kilo. Protože každý pes má jen zmíněných 8 + 1 pokusů, záleží už jen na zvolené taktice - ve kterém kole začne pes soutěžit a s jakou zátěží. Například i zkušení psovodi nasazují svého psa na vyšší zátěž, aby je menšími náklady zbytečně neunavovali. Když ovšem přecení psa a včas jej nevrátí do soutěže, nemusí pak pes bez předcházejícícho "rozcvičení" vyšší zátěž zvládnout.

Závodní sezóna začíná u nás v lednu a končí v září.

 

Pomůcky

Dobře padnoucí postroj určený přímo pro práci v těžkém zápřahu je základním předpokladem úspěchu psa. Nevhodné jsou druhy s "volnými zády" na sprintový trénink v zápřahu. Tažné lano musí měřit nejméně dva metry, aby vozík nebránil psovi v pohybu nebo ho nezranil a nesmí pružit.

 

Výcvik

Nejprve je nutné přivyknout psa na postroj, k tomu je nejvhodnější asi šest měsíců staré štěně. Velcí psi, vhodní právě pro weight pulling, dospívají později a rovněž delší dobu je nutné věnovat pozornost tomu, aby jejich kosterní a svalový aparát nebyl přetěžován. Než pes dospěje, může se učit jen lehkému zapřahnutí, v běhu trénovat krátké úseky a cvičit správné povely. Důležité pro jeho soutěžní kariéru je, aby se naučil dobře vycházet s cizími psy, takže majitel musí věnovat značnou péči socializaci psa i výcviku základní poslušnosti. Až po čase lze prodlužovat vzdálenosti se stále lehkou zátěží, aby se naučil vytrvalosti. Cvičná dráha může v této době měřit kolem 500 metrů a lze ji dál prodlužovat, jak se zlepšuje kondice psa. S plnou zátěží se začíná trénovat až po dovršení osmnácti měsíců věku psa.

Jako zátěže jsou často k vidění ty nejroztodivnější předměty – od menší pneumatiky z auta přes kládu, pytle s pískem, až po vyřazený trabant.

 

Soutěž

Pes navlečený do postroje je majitelem (handlerem) přiveden na start k vozíku a připnut na lano. Od chvíle, kdy psa pustí, se počítá čas. Majitel se rychle přemístí za cílovou čáru a začne psa přivolávat – tuto čáru nesmí během celého závodu překročit. Rovněž se nesmí dotknout rukou psa ani nákladu, nesmí používat žádné pomůcky, jako např. bič nebo rukáv, nesmí psa lákat do cíle na jiného psa, např. na hárající fenu. Výjimkou je jen takový případ, kdy se pes zamotá do lana, protože to handler smí psa vyprostit a rychle se vrátit za čáru. Soutěž pro psa končí buď vypršením časového limitu, nebo když vozík přejede cílovou čáru.

Úspěšný pes je svým pánem odměněn a odveden do stínu, kde si může odpočinout. Mezitím soutěží další psi a všichni handleři sledují konkurenty, odhadují jejich i "své" možnosti a určují další taktiku: vynechat další váhu, nebo nastoupit?

Vyhrává pes, který utáhl nejvíce a v případě shody rozhoduje čas, za který své břemeno dotáhl do cíle.

 

Pro koho se hodí

Chovatel se při tomto psím sportu nijak zvlášť neunaví a na jeho fyzické parametry nikdo nehledí. Měl by však jít svému psu příkladem, umět ho dobře motivovat a povzbuzovat. Zato pes musí splňovat mnohé podmínky a omezení, nutná jednak k zajištění rovných podmínek pro všechny soutěžící, tak i na ochranu jeho zdraví. Start je například zakázán psům mladším jednoho roku a starším dvanácti let.

Soutěžit ve weight pullingu mohou všechna velká a silná plemena, samozřejmě i bez průkazu původu. U nás jsou na soutěžích často viděni severští psi, hlavně aljašští malamuti, sibiřští husky, grónští saňoví psi nebo občas samojedi, a dále němečtí ovčáci, dobrmani, pitbulové, bulteriéři, stafordšírští teriéři nebo novofounladští psi.

Ne každý fyzicky dobře vybavený pes, který se dobře pohybuje, je povolný a má chuť pracovat v zápřahu, je vhodným kandidátem pro pulling. Je třeba (i s pomocí odborníků) objektivně posoudit jeho ostatní předpoklady. Odhadnout u štěněte, jaké fyzické i psychické předpoklady bude mít v dospělosti a zda právě ono bude mít ty správné vlastnosti budoucího weight pullingového šampióna, je skutečná věda.

Z fyzického hlediska je dávána přednost raději menším, ale méně těžkopádným psům. Výška psa v kohoutku se doporučuje něco kolem padesáti centimetrů. Tlapy pullingového psa musejí být velké a kulaté, dobře vypolštářkované, se správně klenutými a těsně přiléhajícími prsty. Záprstí musí být silné a rovné. Pevná, nepříliš dlouhá záda, umírněně zaúhlený kolenní kloub, přiměřená šíře hrudníku – to všechno jsou parametry, které ovlivní vznik těch správných svalů pro tah těžkých břemen. Chovatel musí také počítat s tím, že pullingovému psu se postupně změní postava a stane se z něj psí kulturista. Pes vystavovaný enormní fyzické námaze musí být samozřejmě příslušně vyživován.

Povaha psa určeného pro weight pulling musí být nebojácná a soustředivá. Pes musí mít dobrou vůli k tahu, respektovat svého pána a toužit dělat mu radost.

 

 Zdroj: PLANETA ZVÍRAT - nejen inzertní mesícník

 

 

 


Související články:
3. díl - Flyball (14.03.2008)
2. díl - Dogfrisbee (05.03.2008)
1. díl - Dogdancing (26.02.2008)

[Akt. známka: 1,67] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Časopis Planeta zvířat | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: http://clanky.planetazvirat.cz/ )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
900  (900 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5486


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie