Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
63 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Poznejte blíže výcvikáře HafBezObav

Vydáno dne 09. 04. 2008 (5112 přečtení)

10 otázek pro naše výcvikáře

Reklama


Míša Končulová - společenský výcvik (dospělí psi a štěňata), lovecký výcvik, individuální výcvik, výstavy, seznamovací lekce

Peter Končula - společenský výcvik (dospělí psi a štěňata), stopy, individuální výcvik, problémoví psi, seznamovací lekce

Kačka Reifová - společenský výcvik (dospělí psi a štěňata), individuální výcvik

Zuzka Čechová - společenský výcvik (dospělí psi a štěňata), lovecký výcvik, výstavy (střední a velká plemena)

Alča Balcarová - společenský výcvik (štěňata), výstavy (malá plemena), výcvik s klikrem

Bára Tatíčková - společenský výcvik (štěňata), seznamovací lekce

Pavla Sobotková - společenský výcvik, podpora vloh pro záchranářský výcvik

Martina Jíchová - agility, společenský výcvik

Kristýna Másilková - obedience

Viktor Veselý - lovecký výcvik, sportovní kynologie, příprava na zkoušky, obrany

 

 

Moje motto:

Míša: Těch by bylo asi více, ale spíš bych použila motto mého kolegy, který říká, že v příštím životě by chtěl být psem u Končulů.

Peter: „Nechte mě spát…“ (oni mě stejně nenechají)

Kačka: „Ničeho nikdy nelituj!“

Zuzka: „Chcete-li si rozumět se svým psem, není třeba hned na něj štěkat.“

Alča: „Každý jsme nějaký.“

Bára: „Nikdy neříkej nikdy!“

Pavla: „Každá překážka, která se v životě objeví je výzva k tomu, jak ji co nejlépe překonat.“

Martina: Často mě zaujmou myšlenky některých moudrých lidí, ale nemám nic, čemu bych říkala motto nebo životní krédo.

Kristýna: „Život je psina“.

Viktor:Kecy jsou na nic......“

 

 

Jaké bylo tvoje první zvíře a v kolika letech jsi ho měl/a?

Míša: NO jménem Ajax, a to jsem z toho ještě neměla rozum a učila se chodit.

Peter: Všichni Alíci, Puňťové, Broci u babiček, dědečků a sousedů na dvorech.

Kačka: Otázka by měla být ložena obráceně - narodila jsem se do rodiny kde byli, 3 psi, vrh štěňat, 5 koček, rybičky, papoušek, křečci, morčata, ježci a vlastně veškerá havěť co venku běhala bez domova. Takže jsem byla takový malý Mauglí.

Zuzka: Pes. Od kolika? Jo, to jsem ještě neuměla ani na prstech počítat.

Alča: Jezevčík - v pěti letech. Byl to nalezenec a strašná potvora. Vybral si mě jako nejslabšího člena smečky a pořád mě tyranizoval. Např. seděl pod postelí a vrčel a já se bála slézt z postele. Po roce ale utekl a já to řádně obrečela.

Bára: Úplně první zvíře byla 3nohá strašilka a je to už hodně dávno co jsem jí měla. Poté následoval první pes, kříženec německého ovčáka a jako druhý rotvajler. To bylo ve 12letech. Ty už bohužel nemám.

Pavla: První zvířátko, co mi rodiče dovolili, byla želvovinová kočička Micka v mých devíti letech, v patnácti první pes, německý ovčák Aris, ohromná zkušenost a velká zodpovědnost. Chyby při jeho výcviku si pamatuji dodnes.

Martina: Křeček, bylo mi asi šest.

Kristýna: Paví očko - 6 let.

Viktor: Deseti kilogramový kříženec malého špice a německého ovčáka (malý Goro - bílý pes) nepočítám-li 3 andulky, z nichž jednu jsem naučil mluvit. Psa jsem měl v nějakých 12-ti letech, andulky od cca 6-ti let.

 

 

Jak se jmenuje tvůj pes a jakého je plemene? 

Míša: Ajax - rhodeský ridgeback a Bublinka - kříženec (nalezenec).

Peter: Ajax- rhodeský ridgeback a Bublinka - kříženec (nalezenec).

Kačka: Můj čubajz se jmenuje Agáta a je to „sitaj“ - sídlištní tajemství.

Zuzka: Jakého máte namysli? Chcete to podle abecedy? Nebo snad skupin FCI?

Alča: Abby John Russell - ale jinak Abbyna, Abča, Ab, Abule, Miláček, Kráva flekatá a pár dalších neprezentovatelných nadávek. Je to Parson Russell teriér a je teriérem na 100% a někdy i na 200%, ale to už je pak na prohození oknem. Dále máme v rodině velkou černou kníračku Misty, která je spíše rodičů a na jaře přibude Abbynce domu holčička plemene Australský ovčák.

Bára: Sushi - zlatý retrívr a Sofie - rotvajler.

Pavla: Dnes mám báječnou temperamentní dámu plemene hovawart, která se jmenuje Nangie Královské zátiší a vím, že toto plemeno je již moje doživotní srdeční záležitostí.

Martina: Teď mám dočasně jen jednu fenku border kolie (Basha Ayky), ale první byl anglický kokršpaněl Dick. Zemřel ve věku nedožitých třinácti let v prosinci 2005.

Kristýna: Sofinka (Angelina Wizard Bull) – staffordšírský bullterier (3 roky) a Koník (Vigour Bohemia Alké) – border collie (22 měsíců).

Viktor: To jako všechny? Tak tedy:

1 x anglický špringršpaněl - Tex z Lipových dolin

            2 x jezevčík drsnosrstý - Drix a Elen z Blýskavé

            1 x foxterier hladkosrstý - Bonna od Lodenické stráně (Bazina)

            1 x maďarský ohař - Ambra z Královských vinic

 

 

Jak dlouho se kynologii věnuješ? 

Míša: Srdcem už od doby, kdy jsem se psem žrala z misky v boudě a fyzicky/aktivně 8 let.

Peter: Pasivně odmala, aktivně cca 8 let.

Kačka: Nedobrovolně a nevědomě od narození a vědomě dobrovolně od 15let (kynologický klub Zbraslav, později Černošice, Braník, Hodkovičky a naposled Hafbo).

Zuzka: Jestli se to tak dá brát, tak od té doby, kdy jsem měla prvního psa. Jinak jsem minulý rok dokončila studium kynologie na VŠ.

Alča: No jak se to vezme. Psům se věnuji šestnáct let, ale kynologii jako takové jen dva roky.

Bára: Od malinka mě psí chlupy fascinovaly. Ale kynologii jako takové, 4roky.

Pavla: S přestávkami od svých šestnácti let. Ale protože se způsob výcviku a možnosti psích sportů tolik mění, uvedla bych raději jen poslední čtyři roky.

Martina: Od okamžiku, kdy jsem dostala Dicka. Tedy od června 1993.

Kristýna: Teoreticky 20 let - asi od chvíle co jsem se naučila číst :) a prakticky zhruba 5 let.

Viktor: Dá-li se toto datovat od prvního psa tak 19 let. Jinak na cvičák jsem začal chodit v roce 1991 takže 17 let.

 

 

 Jaké jsou tvé dosavadní kynologické úspěchy (zkoušky, závody, atd. ...)? 

Míša: S Ajaxem lovecké - IbzhRR; canisterapie A+B, coursing, dogtreking a především hodně spokojených páníčků od pejsků, kteří u mne prošli výcvikem.

Peter: No zkouškám jsem se moc nevěnoval, takže jen něco málo.

Služební - ZOP,

Lovecký - BzH, HZ, IBzH RR (2x vítěz mezinárodních zkoušek),

Sportovní - Coursing (Mistr ČR, Mistr Čech - 2005 ), Dog-trekking

Přesvědčit ridgebacka o tom že není ridgeback.

Kačka: ZM, ZVV1, ZPO1 - s bullteriérem Archibaldem.

Zuzka: Moje úspěchy? Tak jediný můj úspěch je to, že jsem splnila zkoušky z kynologie na vysoké škole. Pak už jsou jen úspěchy mých psů... no a to jsou nějaké ty výstavní úspěchy, pár titulů, titul Český šampión a z těch pracovních... nějaký ty lovecký zkoušky v první ceně a hlavně to, že fungují v lovecké praxi a běžném životě jako fajn společníci, pomocníci a kámoši.

Alča: Abby je můj třetí pes a zatím máme složenou zkoušku z Dogdancingu divize C Freestyle se známkou VD. Tento rok hodláme složit ZZO, BH a ZOP plus nějakou tu stopařskou zkoušku. Dále všechny jedničkový zkoušky v Dogdancingu a pokud to vyjde i MA2 zkoušku v agility.

Bára: Zatím mne tato komerční záležitost minula. Není kam spěchat.

Pavla: Složené zkoušky ZZO, ZOP, záchranářské ZZZ, RH-E, agility LA1, LA2. Jsou to zatím jen základní kameny pro další výcvik.

Martina: S kokršpanělem Dickem ZOP, ZZO, LA1, LA2, Mistrovství republiky v agility 1998 - družstva standard (large) 1. místo, stejný závod v roce 1999 - 3.místo.

S borderkou Bašou LA1, LA2, LA3, A3 šampión, ZZO, ZOP, ZPU1, BH, ZVOP, ZPOP1.

Kristýna: Mým velkým osobním úspěchem je to, že mám dva báječné psy, kteří se každý den starají o mou duševní i fyzickou pohodu. Jsou to sluníčka, která rozveselují nejen mně, ale i mou rodinu, přátele a často i úplně cizí lidi.

Koník je mladý pejsek, takže ho hvězdná kariéra teprve čeká, zatím má zkoušku vloh pasení (ZVOP).

Sofinka má canisterapeutickou zkoušku Helppes, BH (zkouška doprovodného psa), ZOP (zkouška ovladatelnosti psa), ZZO (základní zkouška ovladatelnosti), ZPU1 (zkouška upotřebitelnosti psa), ZMP1 (zkouška malých plemen), kromě poslední jmenované všechny zkoušky úspěšně složila ve věku 10 – 18 měsíců, potom měla zdravotní problémy, které se naštěstí před rokem stabilizovaly. Byly jsme společně na několika závodech (ZOP, ZZO, ZMP1), kde většinou stanula „na bedně“ a to i ve velké konkurenci psů. Naší specialitou jsou různé sranda závody, které se nám podařilo několikrát vyhrát. Sófa umí báječně aportovat buřta, podávat všechny možné věci (včetně syrového vajíčka) a je expert i na další „životně důležité“ disciplíny.

Viktor: Sportovní kynologie - několik složených zkoušek od ZM po ZVV2, 2x účast na MR v kategorii mládeže (v r.1995 - 6.místo).

Lovecká kynologie - několikero různých zkoušek z výkonu lov. psů počínaje ZV s ohaři i malými plemeny, přes PZ, SVP, LZ, BZ až po 1.místo na Memoriálu Rudolfa Kristla (všestranná klubová soutěž KCHJ) takže vlastně nic moc (na ty léta).

 

 

Jaká byla tvá cesta k HafBezObav? 

Míša: Na začátku byl Ajax a jeho pokusy totálně psychicky odrovnat paničku. No a pak posměšky na cvičácích, že přeci s tímhle plemenem nic nemůžeme dokázat. Asi mě taky chtěli psychicky odrovnat. A tímto jim vlastně děkuji, protože kvůli tomu vzniklo postupem času HafBO.

Peter: Myšlenka HAFBA vznikla v časech když byl Ajax ještě štěňátko a se skupinou podobně „šáhlých“ lidí jsme prošli několika cvičáky. Nikde se nám moc nelíbilo (nebo jsme se nelíbili jim) a tak jsem postupně dospěli k tomu, že to chceme dělat jinak a po svém. Začalo to jako cvičení sami pro sebe a postupně se na to nabalili další a další.

Kačka: Přistěhovala jsem se na sídliště Velká Ohrada, hledala jsem nejbližší cvičák kde si s Agátou zacvičit pro radost.

Zuzka: Trnitá… ne ne, přes inzerát na internetu. Nejdříve brigáda v obchůdku a pak nějak přišlo i na cvičení.

Alča: Hledala jsem chovatelské potřeby na Praze 5 a narazila na Hafbo a pak už byl jen skok k tomu objevit, že mají i cvičák.

Bára: Byla to jedna velká a hezká náhoda.

Pavla: Kamarádka, která má také hovawarta mne dovedla na první kurzy, a metodika výcviku mne natolik při výchově psa oslovila, že jsem tento způsob chtěla pomoci prezentovat dál.

Martina: Náhodná, přes Pavlu a Hafbáci sháněli někoho na výcvik agility.

Kristýna: O HafBezObav vím od začátku jeho fungování. S Koníkem i Sofinkou jsme několik hodin absolvovali. Moc se mi líbí styl a náplň cvičení, jedná se na rozdíl od ostatních cvičáků o psí školu, kde se mladí i starší pejskové vychovávají. V lednu letošního roku mě oslovila Míša Končulová s tím, že by se ráda přihlásila na školení rozhodčích obedience, které jsme organizovali. Zkusila jsem se zeptat, zda by nebyl zájem o hodiny obedience v Hafbo … a bylo to. 

Viktor: Trnitá!!! Pozměnil jsem koníčka: z kynologie na rodinný život, nechal se ulovit Zuzkou a jsem tam.

 

 

Které kynologické odvětví (výcvik - sportovní, lovecký, záchranářský, služební,......; psí sporty - agility, dogdancing, flyball, .....; atd..) ti je nejbližší? 

Míša: Asi nejvíce dogtreking, strašně ráda chodím po horách. Hodně jsem si vzala také z loveckého výcviku. Společenský výcvik samozřejmě. Hodně mě oslovila canisterapie, které jsem se s Bublinou a Ajdou nějaký čas věnovala a sem tam s Ajdou zkoušíme dogdancingové variace. Ale profíci by se nám asi smáli.

Peter: Asi nejvíc společenský vycvik (umravňování rozdováděních hošíků). Dále mám rád lovecký výcvik, dog-trekking, skijöring, agility, frisbee (teda spíš já než můj pes)… .

Kačka: Věk kdy jsem s prvním psem skládala zkoušky a prožívala každou výstavu je pryč. Teď je mi nejbližší takový výcvik, který přispívá k celkové harmonii člověka se psem a díky poslušnosti psa dává psovi tolik potřebnou svobodu pohybu a páníčkovi klidné vycházky a spaní.

Zuzka: Všechna odvětví jsou krásná svým způsobem a o vše stojí za to se zajímat. Mě učarovala a věnuji se především lovecké kynologii. Jinak se více zajímám o kynologii sportovní a služební.

Alča: Nejbližší mi je agility, protože u toho se to moje torpédo nejvíce vyřádí. A pak taky stopy, protože ty úplně miluje.

Bára: Sportovní a služební výcvik.

Pavla: V současné době se nejaktivněji věnuji záchranářskému výcviku, ale ohromně nás baví agility a pronikáme do precizností obedience.

Martina: Sportovně a výsledkově určitě agility, ale srdeční záležitostí je pro mě pasení s border koliemi. Je fascinující, když to psi opravdu umějí!

Jen kvůli „písmenkům“ jsem s Bašou složila také ZZO, ZOP, ZPU1 a BH, ale cvičit poslušnost mě moc nebaví. Takže ani Bašu.

Kristýna: Nejvíc se věnujeme obedience a potom sportovní kynologii (stopy, obrana, speciální cviky malých plemen). Moc nás baví stopování, bohužel nemám možnost jezdit na stopy tak často, jak bych si představovala. Oba psi jsou blázni do obran a se stejnou náruživostí dělají poslušnost (obedience). Sofinku baví speciální cviky našeho zkušebního řádu malých plemen, především pachové práce.

Koníka občas učím různé „taneční“ kousky – jeho to moc baví, ale já nemám dostatečnou fantazii. Zkoušíme rekreačně agility, kde především já bojuji s orientací na parkuru a různými otočkami. Koník i Sofinka mají létající talíře, ale myslím, že tomu, co s nimi já dělám se nedá říkat dogfrisbee. 

Viktor: Současně se nejvíce věnuji loveckému výcviku, ale velmi blízká je mi i sportovní a služební kynologie. Měl jsem možnost maličko přivonět i k záchranařině.

 

 

Věnuješ se nějakému sportu (ne kynologickému) - jakému? 

Míša: No, když by měl den více hodin, tak bych snad něco více zvládala, ale většinou se můj sport orientuje na stůl, židli a počítač a nese si jméno HAFBO. Když si přes týden vyšetřím nějaký čas, tak posilování a aerobic. V zimě moc ráda lyžuji a v létě chodím po horách. Snad se někdy vrátím také k rekreačnímu ježdění na koni.

Peter: No, vlastně na sport není moc čas. Pokud výjimečně je tak rád dělám skoro cokoliv (volejbal, fotbal, squash, lyže, koně, plavání, kolo, aikido…).

Kačka: Sedm let jsem závodně střílela z luku za Slavii, ale momentální pracovní a studijní nasazení mi další aktivity kromě kondičního cvičení neumožňuje. Takže kdybych měla volno, nejraději bych provozovala „gaučink“.

Zuzka: Jejej, těch je. Jsem asi dost multifunkční člověk. Tak od veškerých zimních sportů, k cyklistice, plavání a windsurfingu. Dále se věnuji myslivosti a jezdectví.

Alča: Věnuji se spinningu a streetdancu, od léta začneme jezdit na kole s pesany i v přírodě.

Bára: Vrcholovému lenošení a extrémnímu protahování.

Pavla: Běh z venčení k plotně s mezizastávkami u pračky.

Martina: Jen rekreačně a když zbude čas. Plavání, lyže, volejbal, cyklistika a chodím běhat. Až na ten volejbal, s sebou vždy mívám černobílého tréninkového partnera.

Kristýna: V zimě lyžuju, v létě jezdím na bruslích, kole, plavu - vše ale pouze občas a rekreačně.

Viktor: Sportovní a lovecké střelectví.

 

 

Studuješ/pracuješ - jaký obor či profese? 

Míša: Přijde mi, že člověk se učí stále, ale jinak už 16 let v pracovním procesu. Většinou v obchodní logistice. Mám vlastně 2 zaměstnání, kde jedno se z koníčka stalo prací.

Peter: Mimo Hafba pracuji už skoro 20 let u armády jako IT.

Kačka: Studuji poslední semestr speciální pedagogiky na univerzitě Palackého v Olomouci. Nyní pracuji mimo obor jako realitní makléř, ale hned po státnicích se vracím do spec. ped. poradny jako etoped.

Zuzka: Studuji vysokou školu - obor Okrasné zahradnictví. A dále (pokud se nevěnuji čtyřnohým mazlíkům) pomáhám s provozem rodinného podniku.

Alča: Studuji reklamu a marketing. Momentálně nepracuji, protože se chystám na nové štěně, tak aby bylo dost času.

Bára: Pracuji jako fotoeditorka v bulvárním plátku.

Pavla: V současné době se z minulé profese samostudiem dostávám do jiné profese. Odpusťte mi moji nekonkrétnost, ale dokud to nedotáhnu do konce, nechci o tom moc mluvit. Že bych byla pověrčivá? V tomhle asi ano.

Martina: Pracuji v odboru pro životní prostředí na Městském úřadě Černošice.

Kristýna: Pracuji u importéra automobilů.

Viktor: Pracuji jako lesník ve funkci revírníka u Lesů ČR.

  

 

Co děláš ve svém volném čase nejraději? 

Míša: A co je to volný čas? Ležím na pelíšku u Ajdy a Bubliny a čerpám energii.

Peter: Volný čas? O tom jsem kdysi slyšel vypravovat. No vlastně trochu jsem fotil, nějaká grafika a rochnění v postýlce.

Kačka: Můj den se skládá z venčení, práce, venčení, učení, venčení, takže jaký volný čas???

Zuzka: Volný čas? Tak toho moc nemám. A když ho mám, tak asi nejraději spím.

Alča: Ve svém volném čase se nejraději věnuji Abče. Možná proto, že žádný volný čas nemám.

Bára: Ve volném čase vysedávám s kamarády v hospodě nebo na icq.

Pavla: Pokud se nevěnuji rodině a Nangie, tak ohromně ráda čtu a velmi se zajímám o design interiérů a zahrad.

Martina: Do volného času mám vždy rozplánované tréninky agility.

Kristýna: Ráda jezdím s manželem a pejsky do přírody. Užívám si pocit, že široko daleko není nikdo kromě nás, psiska okolo nás poskakují, nosí klacíky, šmejdí po poli, hledají odhozenou šišku. Mým obrovským koníčkem jsou psi. Baví mě pracovat s lidmi a jejich pejsky. Ráda samozřejmě dělám se Sofinkou a Koníkem, líbí se mi, jak je cvičení baví a že mu dají přednost před vším ostatním.

Viktor: Upřímně - NIC! A jinak samozřejmě práce s psíčky.


 

 

 

 

 

 


[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Pavla Gašpárkova | Počet komentářů: 31 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1204  (1204 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
911  (911 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
797  (797 hl.)
Neřeším to
776  (776 hl.)

Celkem hlasovalo: 4376


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie