Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
54 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Zlý Harry, aneb jak jsem učil psa lehni

Vydáno dne 06. 04. 2008 (5445 přečtení)

povídka

Nedávno jsem špacíroval s jedním celkem již slušně vycvičeným Cane Corzo podél řeky a sledoval jeho reakce na rušivé vlivy, jakým bývá cizí prostředí, či přítomnost neznámých psů. Blížíci se termín redakční uzávěrky časopisu Pes přítel člověka mě jako obvykle strašil v hlavě. Z mého přemýšlení mně vytrhla kamarádka Jarka, kterou znám z dřívějších dob, kdy ještě chodila na cvičák. .....

Reklama


Přesto, že jsme se setkali na mostě nad řekou tak jsem dal Bádovi "Lehni, zůstaň!" na úzkém chodníku u zábradlí a poodstoupil kousek dál k Jarce. Kolem mohly projíždět auta, či procházet chodci a my se začali bavit co je nového. Po chvíli se k nám přidružila i kolemjdoucí Radka a rozhovor se rozjel naplno. Bády ležel způsobně nedaleko a jak už to u "psíčkařů" bývá, rozhovor po chvíli sklouzl na výcvik psů. Právě štíhlá Radka, při pohledu na mnou odložené psisko prohodila, že její ridgbeck se to nenaučil, protože neměla nikdy dost síly tohoto statného psa položit a pamlsek mu za to nestál. Její vyprávění probudilo zapadlou minulost. Tak vznikl tento článek, který je z části radou, ale především milou vzpomínkou.

 

 

Zlý Harry, aneb jak jsem učil psa lehni

 

Víte, jak se učí pes lehni? Že je to normálka? Ano, není to těžký cvik! Stačí jen posadit psa k noze, přidržet ho levou rukou za obojek. V pravé mu ukázat piškot a od jeho nosu jej šikmo spouštět směrem k zemi. Pes se natahuje za piškotem a lehá. Potom mu piškot dáme, pochválíme a můžeme celý cvik zopakovat. Časem bude stačit, že ukážeme na zem a pes si po povelu lehne. Jinou metodou je, když sedícímu psu natáhneme přední nohy a přidržíme ho. V útlé a bezvadné brožůrce: "Výchova štěněte" od Karla Němce je pak další metoda rozvinuta a stojí za to, se o ní nováčkům zmínit:

Nácvik "lehni" - tento cvik nacvičujeme zpočátku z polohy sedni, později také za pochodu. Štěněti dáme rozkaz "lehni" a součastně povel posunkový. Psovod zvedne levou ruku do výše pasu a rychlým pohybem směrem dolů opět připaží. Nyní okamžitě následuje přinucení. Psovod drží štěně na zkráceném vodítku asi 10 cm od obojku, pravou rukou táhne štěně směrem dopředu a dolů, současně klekne na levé koleno. Pravou rukou drží štěně na vodítku, aby nemohlo vstát, levou jej hladí a udržuje ve správné poloze. Stejně si počíná za pochodu. Po provedení každého cviku, byť i s přinucením, nezapomínáme psa pochválit.

 

Metod, jak tento cvik naučit, je více, ale tyto zmíněné obvykle postačí. To alespoň v naší psí škole platilo až do roku 1994, kdy se u nás objevil Harry. Šlo o zlatou německou dogu. Harry nebyl nic moc vysoký, ale zato takový ten starý bojový typ. Podobní svalnatí rváči se údajně zjevovali již ve starém Římě. Harry stál na kratších silných nohách. Byl robustní a samý sval. Jako zvláštní znak měl špatně postavené okupírované uši. Ležely na hlavě jako nějaký turban. Přes tuto zvláštnost byla jeho hlava nádherná. Byla mohutná a přitom suchá, silné žvýkací svaly a samá jizva a šrám. Šlo prostě od prvního pohledu o vůdčího psa. Nikdo se pak v jeho charisma nespletl a i podle projevu správně určil, že jde o dominantní typ. Pokud šlo o povahu, byl velmi rychlý, nekompromisní a zlý. K vlastním pánům byl sice milý a hodný, ale každý i nepatrný rušivý podnět ho vydráždil. Nebyl však cholerik, jen nikdo nesměl překročit jím daná pravidla. Jeho reakce byly bleskové, nepřiměřené a kvůli jeho váze i velmi tvrdé. Podobní psi, pokud to potřebujete, se vás na 100% zastanou, ale bývá s nimi nelehké žití. Každý pes, který "bezdůvodně" napadá, přináší problémy. S hmotností psa nebezpečí narůstá. Harry byl zkrátka obzvláště povedený výtečník! Mohl jsem s ním při našich výpravách do města minout snad padesát lidí a nic. Nato jsme potkali dva "rozevláté" mladíky a bez jakéhokoliv předchozího upozornění, či varování, je napadl. A to až ve chvíli, když nás míjeli. Bylo to nečekané a rychlé. (O mladíky se nebojte. Mé reakce byly a jsou stejně rychlé.)

 

Když jsme s Harrym absolvovali vzájemné seznámení, začal jsem ho učit nové cviky. Jedním z nich bylo právě "LEHNI!" Nezbytné je pro mne začít s tímto cvikem u nováčka brzy, abych v krátké době mohl cvičit i dlouhodobé odložení a on je za omezenou dobu svého pobytu u nás dokonale a kdekoliv zvládal. O samotném vycukávání, či tahu dopředu nemohla být v Harryho případě řeč. Jen si zkuste položit takového "cvalíka", když se mu nechce! Harry snášel sezení u nohy a jinak vše řešil pevným rozkročením a zapřením svých svalnatých nohou. Podsouváte mu piškot? Dobrá, Harry si pro něj dojde. Natahujete přední nohy? Harry si stoupne, aby tlak vyrovnal. Proti psu takové váhy a velikosti nemáte zkrátka šanci i když vážíte třeba 90 kg, jako já. Nakonec jsem se rozhodl, že na něj uplatním extra donucovací metodu, i když jsem o podobné praktice ani neslyšel. Šlo mi však o to, jakkoliv jej nakonec dostat na zem a tam jej přidržet. Potom už budu mít z čeho vycházet. Psa jsem uvázal za stahovací obojek zapnutý na stahování s dobře utaženým košem na zahradě ke stromu. Košík a toto přivázání mi zaručovalo, že když mu podtrhnu nohy, nekousne ani neuhne. Jak jsem byl naivní! Nacouvali jsme tak, aby bylo vodítko našponované a kdyby, ať se dostanu snadno z jeho dosahu. Přehnul jsem se přes Harryho a chytil obě nohy, které byly blíž ke mně. Plánoval jsem, že ho po povelu svalím na bok. Podtrhl jsem mu nohy. Znáte to. Člověk míní... Náhle jsem se válel na zemi. Přišlo to rychle a nečekaně. Harry stál nade mnou bez koše a obojku. Prostě si je v tom prudkém pohybu strhnul! Když jsem viděl tu jeho mordu jen pár čísel od svého obličeje, vzpomněl jsem si na slova jeho majitele. "Pozor na něj, je zlý!" Nebyl to příjemný pocit a adrenalin mi zázračně stoupl, ale Harry této situace nevyužil. Jen tak nade mnou stál a mně bylo jasné, že se mi směje. Jako bych slyšel: "Co chceš ty křečku?!" Každopádně bylo vidět, že se dobře baví. Tím, že mě nekousl, si mě jednou provždy získal. Z cizího psa se stal mým přítelem.

 

Každý pes, i když třeba jezdí v mercedesu, si musí u mne zvyknout na městskou dopravu. Už samotné seznamování s novou situací je pro výchovu a výcvik přínosem. Tuto zkoušku musel podstoupit i Harry. Jel jsem s ním z Ostraty do Zlína a on mi seděl u boku. Najednou jsem přišel na to, jak toho zatvrzelce naučím "Lehni!" Bylo to tak snadné! Jak autobus jel a cukal, tak sedícímu Harrymu začaly ujíždět na linu přední nohy. Hned jsem toho využil, psa přidržoval a chválil: "Tak je hodný,"Lehni!" A najednou skutečně ležel. Harry dostal odměnu a psa jsem posadil. Pro spolucestující jsem musel vypadat jako cvok, ale vše začalo nanovo znovu a znovu. Za tu jednu cestu jsem měl vyhráno a on ten cvik pochopil. Po vystoupení jsem mu koupil u autobusáku hamburger, mávl jím k zemi a současně zavelel "Lehni!" Vzápětí ho blaženě žvýkal rozpláclý na zemi. Ten den jich dostal tímto způsobem několik, kapsa sice prázdná, ale cvik "Lehni" jsme měli "doma". Později již stačily jen běžné pamlsky a on si lehal. Uběhlo několik týdnů a Harry byl již dokonale "ochozený" (ochozený = všechno zná, nic jej nepřekvapí) a i neznámým lidem bezpečný. Zklidnil se. Znal jsem již dokonale jeho reakce. Zrovna jsem cvičil dlouhodobé odložení na náměstí, když jsem zahlédl jeho majitele. Kývl jsem na ně, aby zůstali stát. Luskl jsem prsty a tím psa "přibil" k zemi. Pak jsem šel s jeho pány pokecat. To, co se mi podařilo (cvik lehni), a na co jsem byl tolik hrdý, mi pochvalu nevysloužilo. Páneček se spíš díval na nějakou starou paní, jak něco vykládá Harrymu a pes si jí nevšímá. Jen tak v klidu ležel a svou krásnou hrdou hlavou měl otočenu směrem, kde mě tušil. Za páníčkem se nerozběhl. Bylo to dost daleko, pána neviděl. Nikoho nenapadl a právě to udělalo dojem.
Jak jsem piloval samotné Harryho napadání by bylo již jiným příběhem. Toto vyprávění ukončeme tím mým: "To je hodný Harry, lehni a zůstaň!"

 

Ivo Eichler

RÁMO výcvik psů

www.ramo.denika.cz 

 

 

 


Související články:
Urzo aneb jak jsem chytal vlka (21.04.2008)

[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Ivo Eichler - Rámo výcvik psů | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.ramo.denika.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1209  (1209 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
916  (916 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
692  (692 hl.)
Odčervuji nepravidelně
801  (801 hl.)
Neřeším to
780  (780 hl.)

Celkem hlasovalo: 4398


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie