Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
67 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Historie a současnost vodicích psů

Vydáno dne 27. 09. 2007 (2340 přečtení)

Zmínka o vodicích psech se poprvé objevuje v 18. století. Ředitel vídeňského ústavu pro nevidomé Johann Wilhelm napsal „ Učebnici pro výuku nevidomých“, kde se o výcviku psů pro nevidomé zmiňuje. Přispěl i k vývoji písma a psacích stroje pro nevidomé. Co obnáší chov vodícího psa, jak probíhá výcvik a kde se můžete s vodícími psy seznámit zblízka, najdete v tomto článku.

Reklama


Stránky klubu držitelů vodicích psů uvádějí „V roce 1989 byla ve Velké Británii ustavena mezinárodní organizace "International Federation of Guide Dog Schools for the Blind", která má za cíl určit a uplatnit uznávaný standard v chovu, výcviku i předávání psů a péči o zrakově postiženého klienta. Tato organizace sdružuje plnoprávné i přidružené členy. Funkcionáři organizace navštěvují jednotlivé země a střediska, sledují a hodnotí jejich práci a dodržování stanoveného standardu.“

Dříve než si zrakově postižený člověk pořídí psa, měl by vědět, co jeho chov obnáší. Vodicí pes obdržel od úřadů titul „pomůcka“. Proto je třeba potenciálnímu majiteli vysvětlit, že ač mu pejsek samozřejmě pomůže s orientací a veškerým pohybem ve známém či neznámém prostředí, je pro člověka v první řadě partnerem a ne služebníkem. Potřebuje stejnou péči jako kterýkoli jiný pes. Člověk si k němu musí vytvořit vztah.

Živý tvor není věc, již můžeme odložit, když se nám zrovna nehodí. Také výcvik pejska by neměl stagnovat a páníček je i od toho, aby poskytoval nové prožitky a podněty.

Těžko věřit, že výcvikem vodících pejsků se může prakticky zabývat kdokoli. Neskládají se žádné zkoušky, jen při předání psa slabozrakému má být vydáno osvědčení o výcviku. Proto by postižení i sponzoři měli vybírat pouze osvědčené a prověřené cvičitele.

Ve středu 18. října pořádá Středisko vodicích psů Den otevřených dveří. V Klikaté ulici na
Praze 5 Jinonicích v 11, 13, 15 a 17 hodin představí středisko vodicí psy v praxi na uměle postavené překážkové dráze s odborným výkladem. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet chůzi s bílou holí v téže dráze. Středisko vodicích psů za svou existenci již předalo 233 psů. Instruktoři se věnují nejen výcviku psů, ale také proškolí klienta v péči o čtyřnožce. Krom toho se snaží vybrat pejska majitele na míru, přihlížejí hlavně k adekvátnímu temperamentu a prostředí.

Pomoci lze nejen finančním příspěvkem na 8 měsíců trvající výcvik vodícího psa. Můžete se stát i patronem štěňátka, které u sebe doma nejdříve naučíte soužití s lidmi, základní poslušnost a řešení běžných situací. Ke konečnému výcviku štěňátko předáte kolem jednoho roku.

Desatero pro kontakt s nevidomým, kterého vede vodicí pes
1. Vodicího psa nikdy nevyrušujme při práci. Nedožadujme se jeho pozornosti mlaskáním, voláním, hvízdáním či jinak. Velmi mu tím ztěžujeme jeho práci a soustředěnost.
2. Bez vědomí majitele na vodicího psa nesahejme, nehlaďme jej, byť v dobrém úmyslu. Je lidskou slušností nejdříve člověka oslovit a zeptat se jej na souhlas s Vaším úmyslem.
3. Vodicího psa k sobě nevolejme. Má svého pána. Neodbytné nutkání komunikace zaměřme na majitele.
4. Psovi bez vědomí majitele nenabízejme jídlo či pamlsky. Ani výjimečně. Kondice a zdravotní stav jsou základem pro jeho dlouhý život a práci.
5. Chceme-li pomoci nevidomému člověku, kterého vede vodicí pes, vždy člověka nejdříve oslovme a zeptejme se, zda naši pomoc uvítá. Neurážejme se, když ji odmítne, je soustředěn na svou cestu.
6. Pomáháme-li nevidomému, nemanipulujme se psem, komunikujme s člověkem a slovně doprovázejme, co děláme.
7. Jdeme-li po ulici se svým vlastním psem, nikdy mu nedovolme vodicího psa obtěžovat, očichávat či jinak vyrušovat v práci.
8. Míjíme-li vodicího psa s nevidomým člověkem, mějme svého psa vždy na vodítku.
9. Nastupujeme-li se svým psem do dopravního prostředku, vždy dejme přednost člověku s vodicím psem.
10. V dopravním prostředku umožněme umístění vodicího psa a uvolněme vhodné místo.
Nevidomý člověk s vodicím psem má přístup do obchodů, restaurací, úřadů, všech typů škol, zdravotnických ambulancí a také všech kulturních a sportovních zařízení.

Desatero je převzato ze stránek www.vycvikvodicichpsu.cz .

[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Sandra Bejšáková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: kdvp.braillnet.cz, www.vodicipsi.cz )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1440  (1440 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1136  (1136 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
900  (900 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1014  (1014 hl.)
Neřeším to
996  (996 hl.)

Celkem hlasovalo: 5486


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie