Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
71 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Agility Kladno 17. a 18. února

Vydáno dne 25. 02. 2007 (2343 přečtení)

OSA Jahoda Kladno pořádala o víkendu 17. a 18. února dvoudenní závody v agility. Tento dynamický sport nabídl divákům zajímavou a hlavně akční podívanou. Ukázalo se, že agility provozují v drtivé většině ženy. Z plemen jednoznačně převažovaly border kolie a šeltie. Ale neměla bych zapomenout zmínit třeba beagly, belgické ovčáky, pudly,kavalíry king charlese, westíky atd. Obtížnost závodů hodinu od hodiny stoupala podle kategorií. Čím vyšší číslo kategorie, tím vyšší obtížnost. Písmena L, M a S udávají velikost plemen (large, middle, small). Kromě základních kategorií proběhla i soutěž JUMPING, což je varianta parkuru bez houpačky, lavičky  a áčka. Pokud jste neměli o  víkendu čas se přijet podívat, zde se dozvíte, jak závody v agility probíhaly.

Reklama


Sportovní hala Kladno byla již od rána plná pejsků různých ras. Před závody se musí každý soutěžní tým zaprezentovat a následně se tisknou startovní listiny.

Když je vše připraveno ke startu, rozhodčí dá povel závodníkovi. Ten svého psího kolegu odloží několik metrů před první překážku. Sám jde kousek napřed, jinak by člověk taky svému psu nemusel  stačit. Na povel čtyřnožec vyběhne, čas se začíná měřit od protnutí fotobuňky, která bývá součástí první překážky.

Nejvíce se v agility objevují jednoduché skokové překážky. Jejich laťky lze velmi snadno shodit. Tunely ležely v parkuru většinou dva: jeden přímý a jeden do tvaru písmene "ú". Takzvané áčko, vysoká "šplhací" prkna, nečinilo snad žádnému pejskovi potíže, ale kladina, ze které nesmí předčasně seskočit, bývala nejčastější příčinou chyby těch nejrychlejších. Mimochodem, na Dogdancing show vyprávěla jedna soutěžící, jak musela se svou border kolii přestat trénovat agility, protože borderka nerespektovala překážky a hrozilo, že se v samém nadšení z pohybu zraní při proskakování překážek či při pádech z kladiny.

Ovladatelnost je zásadní. Vše záleží na dokonalém vedení k překážkám. V obratech se dá ušetřit spousta času. Ale nejde jen o rychlost. Agility spočívá ve střídání maximální rychlosti s přesně načasovaným zastavením.

Houpačka vzbuzovala někdy respekt, protože pes musí počkat na převážení na druhou stranu a nebát se nárazu prkna do podlahy. Krátký tunel s plachtou byl nepříjemný pro ty nejmenší chlupáče. Většina z nich se s ním nakonec úspěšně utkala. Když to nevyšlo ani na druhý pokus, pomohl pan rozhodčí Antonín Diviš plachtu podržet a umožnit tak pejskovi parkur dokončit.

Další úskalí představoval slalom. Řada tyčí, které pes musí projít co nejrychleji slalomovým způsobem. Při chybě se vrací na začátek slalomu. Nejdůležitější je maximální soutředěnost na výkon a pokyny psovoda. Navíc se mohly z překážek objevit proskakovací kruh či dálkový skok.

Kromě samotných překážek  je velmi důležitý i povrch. V hale se skákalo na koberci fixovaném širokou izolepou. Koberec měl značně krátký vlas a soutěžícím to občas docela klouzalo. Obzvláště v ostrých obratech, kterými se nešetřilo.

Stavitelé parkuru vytvořili v obtížnějších kategoriích neobvyklé postavení tří skokových překážek. Ty směřovaly do společného středu pomyslného kruhu. Opět rozhodovalo přesné vedení. Na kruhu lze získat čas spíše obratností než rychlostí. Dokonalé vedení někdy obsahovalo i diktování přesné chvíle, kdy se měl pejsek odrazit ke skoku. Správným odhadem vzdálenosti se zlepšuje plynulost překonání skoků.

Oba rozhodčí, druhým byla Lenka Pánková, nenechali projít ani sebemenší chybku. Rozhodčí Diviš se později ukázal i v roli závodníka. Ale to už byl řádně rozběhán z předešlého "pískání", protože takový rozhodčí se docela naběhá, pokud chce mít pod kontrolou každý metr trati.Hodnotí se zvlášť dvě hlediska: chyby - třeba schoz a odmítnutí  -například vyhnutí se překážce. U vyšších soutěží se objevovala záludnost v podobě tunelu ležícího přímo pod lávkou, tedy vlastně zavádějící překážky. Mnoha výborným soutěžícím se to stalo osudným, protože skok mimo pořadí znamená konec veškerých nadějí na úspěch.

Většina agility týmů zvolila sportovní oblečení. Někteří však v pohodě závodili i v džínách. Závodnice domácího OSA Jahoda měly krásné oddílové mikiny.
Přístup se lišil i při prohlídkách parkuru. Na prohlídku může jen psovod, ale to neznamená, že si to nezkoušel jako při závodu. Zapamatovat si kurs o dvaceti překážkách není nic snadného. Hlavně když se některé chodí dvakrát. Omyly však byly vyjímečné.
Ale ať už tým doběhl s jakýmkoli výsledkem, páníček vždy pejska odměnil, mnohem častěji hračkou než pamskem. Nikdo se na nikoho nezlobil. vždyť i rady platí, že pse chyby nedělá, dělá je jen jeho páníček.

Na tribunách narváno rozhodně nebylo. Jenže psí osazenstvo na galeriích stejně fandilo štěkotem. Prostě alespoň někdo tvořil atmosféru. Lidské publikum mělo k dispozici zdarma zmrzlinu od sponzora.

Trochu mě překvapilo hlášení pouze jména lidského člena týmu. Snad pro urychlení závodů... Protože se výsledky vyhlašovaly až nakonec, celé závody probíhaly trochu jako na běžícím pásu. Kdo chtěl znát vítěze hned po soutěži, musel se jít podívat na nástěnku s výsledky.

Nuda při závodech agility rozhodně nehrozí. Záleží na brankách (tunelech), bodech (trestných) i vteřinách zároveň.


SOBOTNÍ VÍTĚZOVÉ
LA
Šubrtová Ivana                     Marcy Bohemia Alké      Border Colie         OSA Jahoda
MA
Frydrychová Jana                Kirké                                 šeltie                      Lysá nad Labem
SA
Jírová Martina                      Belinda Mysterious        šeltie                     Chlumec u Ú. n. L.
LA1
Dušková Pavla                    Amaze by Fate                 Border Colie        OSA Jahoda
MA1
Fantová Monika                   Ornisia z Velsu                šeltie                      Děčín
SA1
Vrbová Milena                      Bonnie Fleur                    trpasličí pudl         Komořany
LA2
bartošová Kristýna             Adam Exciter                    Border Colie          BCCCZ
MA2
Rychtecká - Novotná          Bára                                    kříženec                  Chlumec u Ú. n. L.
SA2
Matoušková Zuzana          Harmony Haya                  šeltie                       First Mate Narya
LA3
Kochová Irena                    Alf Border Touse               border kolie            Agility Sultánci
MA3
Hamšíková Petra               A3MAX                                  kříženec                  Helppes
SA3
Kelders Natasja                Djoura                                   šeltie                       Nederlandse Sheltie
více výsledků na stránkách www.agility.kynologie-kladno.cz

[Akt. známka: 3,00] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Sandra Bejšáková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1204  (1204 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
911  (911 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
688  (688 hl.)
Odčervuji nepravidelně
797  (797 hl.)
Neřeším to
776  (776 hl.)

Celkem hlasovalo: 4376


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie