Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
50 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Děda vidí srdcem

Vydáno dne 12. 02. 2007 (2237 přečtení)

Jednou někdo moc moudrý řekl: “Každý pes má jedno velké přání. Milujte mne.” a mně nezbývá nic jiného, než s tím souhlasit. Nejsem už nejmladší pes, už jsem toho spoustu zažil a díky bohu jsem už zažil, jaké to je být milován. Měl jsem svého pánečka, bydleli jsme spolu v bytovce v Pacově a měli jsme se moc dobře. Žili jsme si tu 7 let v míru a pokoji a měli se moc rádi. Pak nám ale osud začal pod nohy stavět překážky.

Reklama


Začalo to úplně nevinně. Jako každý den jsem šel vzbudit pánečka, abychom se vydali pro noviny do stánku naproti. Hupsnu mu do postele a veselým štěknutím mu přeji dobré ráno. Zavrtím ocáskem a už se jde ven. Ale co to, dnes je nějak mlhavo, snad se to protrhá a bude slunečný den. Ale nestalo se tak. Už se ta mlha neprotrhala, naopak byla stále hustší a hustší, až zahalila celý svět. Nejdříve jsem si nemohl zvyknout, ale pak jsem na to přišel. K čemu potřebuji oči? Vidím nosem a srdcem. Když mi bude sloužit nos, neztratím se a když mé srdce bude mít pro koho tlouct, uvidím celý svět v těch nejjasnějších barvách. A jako jsem se já smířil s tím, že už nikdy neuvidím rozespalou tvář svého pánečka, tak se můj páník naučil žít se slepým psem. Občas se mi snažil chybějící zrak vynahradit miskou plnou piškotků a já se vůbec nenechal pobízet a slupnul jsem ji celou. Však jsem taky trošku přibral.

Jednou jsme zase jako každé ráno šli pro noviny, ale stalo se něco špatného. Nevím přesně, co to bylo, ale slyšel jsem ránu a pak jen sirény a úplně cizí auto odváželo mého pánečka pryč. “Kam ho to vezete, já chci za ním. Pusťte mě tam!” křičel jsem ze všech sil, ale nikdo si mě nevšímal. Auto odjelo beze mě a když se dav lidí rozešel, zůstal jsem sám. Teď teprve můj svět potemněl. Šel jsem městem po stopách lidí i psů a doufal, že ucítím ten známý pach a rozběhnu se jeho směrem. Nic jsem však necítil. Zklamal mě můj nos i srdce.

Zklamaného a promrzlého mě našla hodná teta Lenka. Zavolali ji lidé, které jsem ve městě míjel a kterým nebyl můj osud lhostejný. Od té doby bydlím tady, v psím útulku u tety Lenky v Polné. Už rok zde veselým štěkotem vítám nově příchozí, aby se nebáli a dodávám jim naději do dalších dnů. Já už jsem se se ztrátou svého páníčka vyrovnal, jen občas přemýšlím, zda mě jen nehledal nebo zda se mu stalo něco horšího. Raději ale tuto myšlenku vždy zaplaším, nechci smutnit, chci se ještě radovat ze života. Dokonce jsem se tu i zamiloval. Já vím, v mých letech už bych měl mít rozum, ale když mi sem teta jednoho krásného dne přivedla fenečku Barku, nemohl jsem odolat. Byla už také starší a ještě nemocná, ale moc dobře jsme si rozuměli. Vždy večer, když mrňata, jak jsme jim žertem říkali, usnula, jsme spolu seděli v kotci, koukali na hvězdy a vykládali si, co jsme všechno zažili. Povídal jsem jí o svém pánovi, o našich procházkách letním parkem, kde ptáci zvesela štěbetali a byl slyšet veselý povyk dětí, které si opodál na pískovišti stavěli hrady z písku. Občas některé z nich přiběhlo a drbalo mě za uchem a já si u toho jen slastně broukal. Taky psích holek tu bylo spousty, ale to jsem Barunce raději nevykládal, jsem přece psí gentleman. Také jsem jí vyprávěl o našich nedělních ránech, kdy jsme si došli s páníčkem pro noviny a pak si ještě na chvíli zalezli pod deku a užívali si dopoledního nicnedělání. Teta Lenka mě prokoukla, zjistila, že nejsem žádnej bouďák a dala mi do kotce deku, abych se tu cítil alespoň trochu jako doma. Občas když si na ni vlezu, zavřu oči a do nosu mě polechtá slabá vůně trávy a letní vánek mi pročechrá srst, nechám se unést představou, že jsem zas doma se svým pánem, ležíme spolu pod dekou a skoro jako bych cítil jeho ruku, jak se jemně proplétá mou srstí. Vím, že můj starý pán už nepřijde, ale najde se nějaký nový, který by mi mé tajné představy alespoň částečně naplnil?

Už tu jeden byl, zastavil se u mé a Barunčiny klece a dlouze přemýšlel. Jeho pohled klouzal z Barky na mě a zase zpět. Ano, věděl jsem, že to je on, ten hodný pán, po kterém každý z nás útulkových pejsků touží. Zavrtěl jsem na něj vesele ocáskem a poštěkával si, snad abych ho vyzval k rozpravě, ale pak mi to došlo. Je to volba, já nebo Barka. A tak našla Barunka nového páníčka a já se mohu radovat ze zpráv, které nám posílá z nového domova, o tom, jak se má. A tak plyne den za dnem, pejsci v útulku se mění a já stále čekám. Ale neztrácím naději, vím, že laskaví a vlídní lidé existují, jen ještě nenadešel můj čas.

Občas přijdou i tací, kteří chtějí jen pejsky mladé a zdravé, ale copak lidé nestárnou? Když člověk zestárne stojí mu jeho pes věrně po boku. Když oslepne, stává se pes jeho očima. I já potřebuji lidské oči. Ne aby nahradili ty moje, na to mám svůj čenich, já je potřebuji, aby na mě spočinuli láskyplným pohledem, aby upoutali pozornost člověka, který pohladí rukou i slovem. Nechci soucit, chci lásku a porozumění. Můžete o mně říci, že jsem malý, obyčejný pes. Bez rodokmenu. Ale věřte, že já jsem bytost plná života a lásky.

Děda stále čeká na svého nového páníčka v psím útulku v Polné (Nerudova 378, 588 13 Polná, http://www.volny.cz/snoz/). Pokud byste mu chtěli dát nový domov, kontaktujte nás na čísle 602 885 171 nebo e-mailem – snoz@quick.cz.

 

 


[Akt. známka: 1,07] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Štástková Petra | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
07.11.2017: Seznamovací lekce listopad
Seznamovací lekce na listopad jsou omezeny s ohledem na dostupnost instruktorů. Děkujeme za pochopení.

20.09.2017: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 10.12.2017
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

19.09.2017: Semináře, přednášky...
Roger Abrantes - "Animal training my way"
Kdy: 24.-25.3.2018
Přihlašování: bude spuštěno...

18.09.2017: Pozvánka na Voříškiádu
Zveme vás na Voříškiádu pod patronací MČ Praha 13, kde HAFBO úzce spolupracuje.
Kdy: 23.9.2017, 14:00. Akce probíhá v rámci volnočasového festivalu Prahy 13.
Informace najdete na stránkách www.praha13.cz!
Budeme se na vás těšit.

17.09.2017: Parkování Stodůlky
Ve Stodůlkách došlo k omezení parkování přímo u cvičiště. Doporučujeme parkovat na zpevněné komunikaci u stožáru nebo u popelnic na tříděný odpad. Pozor na zákaz parkování v zeleni. Alespoň se s pejskem před cvičením projdete. Prosíme, nezapomeňte po svém pejskovi na cestě uklidit, pokud vykoná svoji potřebu. Popelnice na cvičáku máme. V případě, že nutně potřebujete ponechat svoje auto přímo u cvičiště, parkujte podélně s přístupovou cestou tak, aby nedocházelo k omezení průjezdu. V případě konání semináře, přednášek apod., budou informace k parkování aktualizovány.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
689  (689 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
437  (437 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
400  (400 hl.)
Odčervuji nepravidelně
400  (400 hl.)
Neřeším to
387  (387 hl.)

Celkem hlasovalo: 2313


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie