Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
58 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Výběr plemene pro agility

Vydáno dne 11. 01. 2007 (4268 přečtení)

Které plemeno je na agility nejlepší?
Touhletou otázkou se zabývá snad každý, kdo agility propadl a rozhodl se pořídit si nového psa, se kterým bude chtít na parkuru něco dokázat.Agility je sport pro každého, bez ohledu na věk či plemeno. To je pravda. Na rekreační úrovni může dělat agility opravdu každý, překážky si může uzpůsobit tak, aby psovi co nejvíce vyhovovaly a pán i hafan spolu mohou na cvičáku zažít spoustu legrace, dokonce vyjet na závody. To je taky pravda. Jenže o tom tady psát nechci. Pojďme se zaměřit na to, jak si vybrat plemeno, které je na agility nejen vhodné, ale řekla bych pro agility přímo předurčené. Přestože o výběru vhodného plemene bylo napsáno už bezpočet článků, je stále i tak hodně lidí, kteří si myslí, že jednotlivá plemena se liší pouze vzhledem a velikostí. Vycházejme z toho, že agiliťák, který si hledá toho "pravého" parťáka na závodní dráhu, mezi tyto "nevzdělance" nepatří, že je zodpovědný a k výběru plemene přistupuje už s předem jasnými požadavky.
A jaké požadavky to jsou? Stačí kouknout na nějaké vrcholové závody (např. Mistrovství republiky, Mistrovství světa, ...) a už se nám začínají rýsovat. Tak si je vezmeme pěkně popořadě:

Reklama


I. Velikost
Odpověď na tuto otázku musíme rozdělit do tří kategorií - SMALL, MEDIUM a LARGE - ti vnímavější poznali, že se jedná o rozdělení kategorií v agility =) Takže nejdříve si musíme my sami ujasnit, pro kterou výškovou kategorii jsme se rozhodli.

Kategorie SMALL - patří sem psi s kohoutkovou výškou (dále jen KV) do 34,99 cm. Chceme-li psa "do SMALL", měli bychom koukat po plemeni s KV kolem 33 - 34 cm. To je ideální velikost. Samozřejmě příslušnost k plemeni nezaručuje, že nám vybraný jedinec vyroste přesně na centimetr dle našeho očekávání. Ale jisté dispozice zde jsou. Plemena s KV pod 30 cm jsou sice roztomilá, ale na závodní dráhu ne příliš vhodná - výška překážek je 30 cm, pejsek tak musí skákat "svou" výšku a to ho stojí hodně času a sil. Tudíž škrtáme miniaturní plemena (čivava, krysařík, ...). Samozřejmě se mezi nimi mohou najít i světlé výjimky, např. přerostlí jedinci (které chovatelé odsuzují, agiliťáci vítají), ale nebývá to příliš často.

Kategorie MEDIUM - sem patří psi s KV 35 - 42,99 cm. Padla-li naše volba na tuto kategorii, pak bychom měli sáhnout po plemeni s KV kolem 40 - 42 cm. Stejně jako u kategorie SMALL i zde platí, že průměrná výška plemene nám nezaručuje ještě výšku daného jedince. Pes s KV 35 - 38 cm je oproti vyšším kolegům z této kategorie handicapován - ale ani tohle není pravidlem, světlé výjimky existují i zde.

Kategorie LARGE - do téhle kategorie spadají psi s KV 43 cm a více. Může se zdát, že tak máme širokou paletu výběru, ale opak je pravdou. Horní hranice KV není limitována pravidly, ale proporcemi překážek - zkuste do tunelu nacpat bernardýna!!! Kladina široká 30 cm taky nebude zcela ideální pro psa, jehož hrudník (a tedy i rozpětí předních končetin) je mnohem širší. A to nemluvím o vlkodavovi ve slalomu - čumák už je venku a špička ocasu obmotává první dvě tyčky ... Ideální velikost pro tuto kategorii je tedy někde v rozpětí KV 50 - 55 cm.

II. Rychlost
Ano, ano, to je dnes naprosto nezbytný aspekt, pokud chceme držet krok se špičkou. Zrychluje se všechno - auta, počítače, mobily, přenosy dat a ani agility není výjimkou. Takže náš výběr zaměříme na plemena, která jsou schopna vyvinout vysokou rychlost na krátké trati. Severští psi (malamut, grónský pes, samojed, ...) uběhnou desítky kilometrů v poměrně krátkém časovém intervalu, ale na sprint nebudou nejvhodnější. Ze seznamu si můžeme rovněž vyškrtnout plemena, jejichž anatomie těla vyvinout vysokou rychlost přímo nedovoluje, jako plemena molossoidní (mastif, mastin, buldok,...) nebo krátkonohá (jezevčík, baset, tibetský španěl,...). Plemena s krátkou čenichovou partií (francozský buldoček, bostonský teriér, ...) jsou pro změnu omezena teplotou vzduchu - v létě vdechovaný vzduch nestíhají ochladit a v zimě zahřát.

III. Inteligence
U téhleté problematiky se nejspíš strhne bouře =) Každý si pod pojmem inteligence (mluvíme stále o psech) totiž může představit něco jiného. Mohli bychom spoustu času strávit tím, co kde který etolog či chovatel napsal nebo řekl o psí inteligenci. Jenže tohle není článek o psích Einsteinech, ale o výběru psa pro agility. Takže to zkraťme. Inteligence jako taková je schopnost učit se, přemýšlet, uvažovat, vyhodnocovat různé situace a rychle na ně reagovat. Nepleťme si inteligenci s pojmem moudrost. Být inteligentní neznamená nedělat chyby, právě naopak. Inteligentní tvor je schopný se ze svých chyb poučit. Moudrost je inteligence obohacená o životní zkušenosti.
Bohužel inteligence není ani tak záležitostí plemene, jako spíše záležitostí jedince. Snad u všech plemen najdeme psy jak nadmíru vynalézavé, tak takové, kterým nebylo "shůry dáno". Tudíž výběr "inteligentního" štěněte necháme až do doby, kdy budeme mít ujasněné plemeno.

by fishlamp

IV. Ochota spolupracovat s člověkem
Tak, a tenhle bod bude nejspíš kamenem úrazu =))). Máme už vybrané plemeno ideální velikosti, s anatomií, která ho předurčuje k vysoké rychlosti. Jenže agility není rovinový dostih. Závodní trať je plná zatáček, kličkování a jiných záludností a chceme-li ji proběhnout na jedničku, bez úzké spolupráce mezi člověkem a psem se neobejdeme. Náš pes musí být pozorný, na parkuru by nás měl stále sledovat a reagovat na naše povely - a to co nejrychleji. Jak zjistíme, jak je to se spoluprací u jednotlivých plemen? Naprosto jednoduše. Teď asi nepotěším ty, kteří na škole neholdovali dějepisu, ale ano, musíme sáhnout do historie. Drtivá většina plemen byla vyšlechtěna za určitým účelem. Jedni pomáhali při lovu, jiní stopovali zraněnou zvěř, další pásli ovce, hnali dobytek, norovali, chytali krysy, táhli náklad, hlídali obydlí, vyhledávali osoby či věci, ... prostě lenivý člověk, aby si ušetřil práci, používal psa skoro ke všemu =)

Pro nás je tedy důležité najít takové plemeno, které při svém původním pracovním využití úzce spolupracovalo s člověkem. A tady už se nám okruh plemen začíná zužovat. Vynecháme plemena, která byla vyšlechtěna k samostatné práci s minimální podporou člověka (jako např. pastevečtí či strážní psi, chrti, honiči či saňoví psi) a raději se koukneme po plemeni, které doprovázelo "svého" člověka takřka na každém kroku - ovčáčtí psi, lovečtí psi, společenští psi, teriéři.

V. Individualita
Každý člověk je jedinečná osobnost a co je dobré pro jednoho, nemusí být ještě dobré pro druhého. Při výběru plemene si samozřejmě můžeme nechat poradit od kolegů, naopak je lepší poslechnout si jejich zkušenosti a zážitky - s čím více plemeny a jedinci, tím lépe. Ale rozhodnutí by mělo být na nás.
Stejně jako člověk je jedinečnou osobností i pes. Takže i při výběru štěněte z vrhu si můžeme nechat poradit chovatelem či přáteli, ale toho vytouženého pejsánka si vybereme nakonec sami. Naše volba se nemusí shodovat s názory ostatních, ale musíme si uvědomit, že ten, kdo s tímhle tvorečkem bude žít následujících 10 let a víc, jsme my a nikdo jiný.

Co dodat na závěr?
Po přečtení tohoto článečku můžete namítnou, že jste zde nenašli jasnou odpověď na otázku "Které plemeno je na agility nejlepší?". Ale cílem tohoto článku není říct, které plemeno je to NEJ, ale právě naopak. Vhodných plemen, která mohou na parkuru dosáhnout úspěchu, je mnohem více než jen border kolie či šeltie. Krása a síla jsou v rozmanitosti, jednostranné zaměření nikdy z dlouhodobého hlediska nic dobrého nepřineslo. To, že některá plemena jsou méně známá než jiná, může být v dnešní době prolezlé dědičnými chorobami (DKK, PRA, ... apod.) a příbuzenskou plemenitbou spíše výhodou.
Kolumbovi taky říkali, že popluje-li na západ, "objeví" jenom Indii =) Nebojte se zalistovat v encyklopedii či pobrouzdat po internetu nebo vyražte na nějaké agility závody - třeba právě tam objevíte svou "Ameriku".

Máme vybráno?
Po náročném a zodpovědném přemýšlení jsme si konečně našli to "naše" vytoužené plemeno. První krok máme za sebou. Teď nám zbývá už "jen" výběr správného chovatele, těch pravých rodičů, toho pravého štěněte z vrhu, následně jeho socializace, výchova, výcvik, tréninky, ..... a o tom snad zase někdy příště =))


[Akt. známka: 1,70] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Barbara Sajdoková | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek | Zdroj: www.agilitymokrelazce.estranky.cz a www.bestmudi.com )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1442  (1442 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
1138  (1138 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
904  (904 hl.)
Odčervuji nepravidelně
1015  (1015 hl.)
Neřeším to
999  (999 hl.)

Celkem hlasovalo: 5498


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie