Na HLAVNÍ STRANĚ najdete vždy aktuální články řazeny dle data zveřejnění. U každého článku je v „ kostičce “ uvedeno do jakého oboru daný článek zapadá. Obory jsou pak řazeny vlevo.V INZERCI jsem pro vás připravili možnost zveřejnění vlastních. inzerátů vč. prezentací akcí pro psy. Inzerce je samozřejmě zdarma.FÓRUM je tu pro vás na pokec.VÝCHOVA a VÝCVIK  je pro vás možností zapojit se do našich speciálních výchovných a výcvikových programů.SLUŽBY PRO PSY

 Vítej Host 
Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Nedostal jsi svůj aktivační email?
 
 
 
 Uživatelé Online 
65 Hostů, 0 Uživatelů

  Partneři

Veterinární klinika Delta


  Autoři
Pokud máte chuť a chcete se zapojit do našeho redakčního týmu, napište nám.

Vstup pro autory

téma

Opatrnosti je třeba na obou stranách

Vydáno dne 22. 12. 2006 (3937 přečtení)

Tento článek je reakcí na nedávné odsouzení majitelky psa, který kousl, ne napadl dívku. Zasáhl ji do obličeje avšak určitě ne plánovaně. Kvůli náhlému probuzení děvčetem, které si ho chtělo pohladit. Pes rasy leonberger byl normálně socializovaný, odpočívající před restaurací provozovanou přímo jeho majitelkou. A ona na to doplatí záznamem v trestním rejstříku. Podmínečný trest se mi zdá zbytečně přísný. Dívka nemá ani viditelnou jizvu. Samozřejmě, že za psa ponechaného bez dozoru musím ručit. A určitě mnoho majitelů uzná, pokud by byl jejich pes vyděšen nebo napaden, ani výborný výcvik není stoprocentní zárukou naprosté netečnosti pejska. Pes je zvíře. A v reakcích může být stejně nepředvídatelný jako dítě. Je tedy dobré u obou stran podniknou patřičné preventivní kroky.

Reklama


Prvním důležitým rozhodnutím je výběr plemena. Musím si uvědomit, jaké mám zkušenosti a kolik času budu ochoten věnovat výcviku. Začínající peskaři nechť si nechají poradit odborníky.

Od malička psu dávám najevo, že já jsem pán. Samozřejmě ideální je vztah partnerský, jenže prvně musím určit hranice.

Každý pes by měl umět přiběhnout na zavolání. Není jen škola výcviku, ale i škola života. Ta je stejně důležitá. K čemu je dokonalý výcvik doma na dvorku, v lepším případě na cvičáku. Nestačí jen potkávat psí kolegy. Každá nová nezvyklá situace je přínosem k socializaci a vyrovnanosti psa. Pes musí být zvyklý na lidi, auta, jiná zvířata, náhlý hluk a podobně. Tím se vylučují mnohé rizikové faktory nepředpokládaného zachování se psa.

Pokud je pes v určitých situacích agresivní, nikdy  ho nepouštím na volno bez  košíku. Riziko se schovává za každým rohem a často opravdu nelze odhadnout. Nechat děti s jakýmkoliv psem samotné je nezodpovědnost.Děti nemají vrozený soucit - ten se teprve naučí. Pejsci na to často doplácejí, ač se jen bránili šikaně či týrání.

Mimochodem týrání se netýká jen dětí. Agresivita psa je získaná, ne vrozená. A je tak pes jen výsledkem či obrazem svého pána. V těchto případě je trest majitele na místě. Bohužel řešení bývá často zjednodušené a radikální. Pes, který napadl, je zastřelen. Ale to už je na jiný článek...

 a teď pár upozornění pro laiky:
a/ na cizího psa se nešahá ani nevolá, pokud nedovolí majitel jinak, psa ignoruji
b/ dítě ani pes nemohou být bez dozoru a když jsou spolu, tak to platí na druhou
c/ pes si může náhlý pohyb, běh, gesta, křik vysvětlit jako útok
d/ pes je zvíře a na strach či stres může reagovat agresivně
e/ tato pravidla by měl znát každý člověk stejně jako to, že se přechází na zelenou

[Akt. známka: 2,22] 1 2 3 4 5
Jako v škole [1 - nejlepší ... 5 - nejhorší]

( Celý článek | Autor: Sandra Bejšáková | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mail | Vytisknout článek )


WWW.HafBezObav.CZ © 2004 - 2017 Haf Bez Obav s.r.o.

  Novinky
18.04.2018: AGILITY
Základy agility handlingu vypsány v rozvrhu cvičení na 2.5.2018.

11.04.2018: HafBO na For Pets
Ve dnech 12. - 15. dubna se bude konat veletrh For Pets, na kterém se v neděli odpoledne můžete potkat s naší instruktorkou Pavlou, která bude provádět ukázky dogfitness. Stavte se, ráda Vás uvidí.

06.04.2018: Komunikace se psy, osobní setkání s koučem
Pro každý vztah a komunikaci musí být dva, aby si rozuměli. Člověk a zvíře jsou rozdílné bytosti, ať již z pohledu historie či vývoje. Partnerství člověka a zvířete je velmi výjimečný vztah.
Zveme vás tímto na setkání "Komunikace se psy".
Kdy: 20.05.2018
Kde: výcvikový areál HafBO Praha 5 - Stodůlky
Přihlašování ZDE!

18.03.2018: Řeporyje omezení vjezdu.
Po dobu výkopových prací v obci Řeporyje je omezen průjezd ulicí Na Požáru. Ke cvičišti se dostanete nebo je možné zaparkovat u rybníka a dojít pěšky. Čekáme na aktualizace informací z úřadu.

13.01.2018: Obedience
Lekce Obedience pod vedením Lucky budou pokračovat od února 2018.


  Jsme na Facebooku

  Anketa
Jak přistupujete k odčervení psů?

Odčervuji pravidelně
1275  (1275 hl.)
Neodčervuji, nosím trus na rozbor
968  (968 hl.)
Odčervuji pravidelně a nosím trus na rozbor
738  (738 hl.)
Odčervuji nepravidelně
850  (850 hl.)
Neřeším to
830  (830 hl.)

Celkem hlasovalo: 4661


  Slovník


  Počasí od MeteoPress:
Počasí od MeteoPressPočasí od MeteoPressPočasí od MeteoPress

ISSN 1214-9004Administrátor: Peter KONČULARSS
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS
Partnerství Terapie